Zdroj: JoannaTkaczuk/Shutterstock

10 starých odrôd jabloní, ktoré pestovali naše prastaré mamy, no dnes sú už na ústupe. Spoznali by ste ich?

24. 09. 2024
Zdieľať

Aj vám sa na jeseň vybavia spomienky na záhradu starých rodičov a jablká, ktoré v nej práve dozrievali? Mali sýtu farbu, plnú chuť, sviežu vôňu. Mnohé z nich možno neboli najväčšie, no aj v porovnaní s modernými kultivarmi vynikali. Niektoré z nich sa zvykli pestovať na rozličných miestach Slovenska, iné boli špecifické len pre určité kraje. Dobrou správou je, že záujem o ne opäť stúpa. Ponúkame vám prehľad tých najzaujímavejších starých odrôd, ktoré boli kedysi na našom území obľúbené.

V minulosti sa na Slovensku pestovalo asi 300 odrôd jabloní. Dnes sú mnohé z nich už ústupe, prípadne úplne vymizli pre uprednostňovanie nových odrôd. Tie pútajú menším a usporiadanejším vzhľadom a úrodou odolnou voči chorobám, ktorú je však potrebné zaistiť chemickými postupmi.

Treba však mať na pamäti, že starý kultivar neznamená automaticky aj pôvodný. Mnohé odrody pestované v minulosti na našom území boli dovezené z iných krajín, často zo západnej Európy. Existujú aj odrody špecifické len pre naše územie, tých je však pomerne málo.

Dovezené staré odrody považujeme dnes za „naše“ hlavne preto, že sa na území Slovenska pestovali dlhodobo. Niektoré sú dokonca známe aj dnes. Predstavíme vám výber z tých najzaujímavejších.

Kedy je odroda stará?

Odrody jabĺk jednoducho delíme na staré a moderné. Podľa odborníka na staré odrody Bruna Jakubca môžeme o jabloniach pestovaných pred rokom 1950 s určitosťou tvrdiť, že ide o staré kultivary. K uplatneniu moderných šľachtiteľských postupov totiž u nás dochádzalo po tomto roku.

1. Ananásová Reneta

Ide o veľmi starú stolovú odrodu, ktorá pochádza najskôr z Holandska. Vyznačuje sa pravidelnou a vysokou plodnosťou, rast je slabý a vyžaduje si omladzovanie. Stromy sú odolné voči múčnatke, no citlivé na chrastavitosť. Vyžadujú si teplejšie stanoviská orientované na juh. Ananásová Reneta je vhodná aj do menších záhrad. Má stredne veľké, žltozelené až zlatožlté jablká s výraznou arómou po ananáse. Plody sú vhodné na priamu konzumáciu. Zvyknú sa zbierať od polovice októbra, hoci dozrejú v decembri. Dobre uskladnené vám vydržia až do marca.

Detail na jablká odrody Ananásová reneta.

Odroda Ananásová reneta. Zdroj: Sven Teschke/Wikimedia

2. Citronové zimné

Ide o starú odrodu zrejme zo západnej Európy, i keď presná krajina pôvodu sa v rôznych zdrojoch líši. Zmienky o nej pochádzajú už spred prvej tretiny 17. storočia. Kedysi šlo o bežný strom v záhradách na vidieku. Jabloň je odolná voči mrazom aj chorobám, čiže sa hodí aj na pestovanie do vyšších polôh. Plody sú kužeľovité až okrúhle, majú zelenú až svetložltú šupku a kyslastou chuťou pripomínajú citróny. Zbierajú sa od polovice októbra a skladované vydržia až do apríla. Hodia sa na výrobu muštu, lekvárov či zaváranín.

Prečítajte si tiež
Hrab, breza či lipa? Ako si v záhrade vysadiť pôvodné stromy

3. Coxova Reneta

Pochádza z Anglicka, kde bola vyšľachtená v 19. storočí. Momentálne je opäť na vzostupe pre svoju charakteristickú chuť. Strom je však náročnejší na pestovanie, lebo je náchylný na viaceré choroby vrátane múčnatky, moniliózy aj rakoviny. Má malé až stredne veľké guľaté plody s kyslosladkou chuťou a výraznou arómou. Zbierajú sa v septembri, hoci sú zrelé až v novembri. Pri dobrom skladovaní vám vydržia do februára. Sú vhodné na konzumáciu aj do koláčov.

Detail na jablká odrody Coxova Reneta.

Odroda Coxova reneta. Zdroj: Shutterstock

4. Jadernička moravská

Stará odroda, ktorá sa tešila obľube najmä na Morave, sa pestovala aj na Slovensku  a rozširovala sa ešte pred polovicou 18. storočia. Je odolná voči mrazu a stromy sa dožívajú vysokého veku. Vyžadujú teplé a slnečné stanovište, ideálne orientované na juh. Plody sú menšieho vzrastu so žltou šupkou a dužina je mierne korenistá so sladkokyslou chuťou. Jadernička alebo tiež vínne jablko sa hodí na výrobu muštov. Úroda sa zbiera v prvej polovici októbra a vydrží až do marca.

Detail na jablká odrody Jadernička moravská na tanieri.

Odroda Jadernička moravská. Zdroj: Mardoko/Wikimedia

5. Jonathan

Americká odroda objavená v roku 1826, ktorá bola populárna nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Napriek ústupu sa dodnes vyskytuje v starých záhradách a sadoch. Má plody menšej až strednej veľkosti so sýtou červenožltou šupkou a typickou sladkokyslou chuťou. Jablká sú mierne hranaté a tupo kužeľovité. Zbierajú sa od polovice októbra a zrejú v novembri. Plody vydržia až do apríla a hodia sa na výrobu muštov, zaváranie, do koláčov aj na sušenie.

Detail na jablká odrody Jonathan.

Odroda Jonathan. Zdroj: Shutterstock

6. Malinové hornokrajské

Pôvod odrody siaha pravdepodobne do Holandska. V minulosti sa pestovala najmä v horských častiach Slovenska. Druh je odolný voči škodcom i chorobám.

Prečítajte si tiež
10 TOP ovocných odrôd, ktoré sa v našich záhradách osvedčili

Má stredne veľké tmavočervené jablká s bielou dužinou. Ich chuť je sladká a pripomína maliny. Plody spoznáte aj podľa mierne hrdzavých stôp na šupke. Zbierajú sa na konci septembra a vydržia do januára. Hodia sa na zaváranie.

Detail na jablká odrody Malinové hornokrajské.

Odroda Malinové hornokrajské. Zdroj: Dezidor/Wikimedia

7. Ontario

Názov prezrádza pôvod až z Kanady, kde kultivar vyšľachtili v roku 1820. Ontario je zimný druh jabloní, ktorým sa darí v úrodných pôdach. Má veľké šťavnaté plody s nažltlou dužinou a kyslastou chuťou, vhodné aj pre diabetikov. Zbierajú sa na konci októbra a vydržia až do mája. Môžete ich zavariť alebo priamo skonzumovať.

Detail na jablká odrody Ontario.

Odroda Ontario. Zdroj: Shutterstock

8. Panenské české

Tradičná česká odroda, ktorá kedysi patrila k najrozšírenejším druhom vo vidieckych sadoch. Pestovala sa minimálne od 19. storočia a obľúbená bola najmä pre svoje tmavočervené plody so sladkokyslou chuťou. Tie sa potom využívali na výrobu muštov, vína a destilátov. Plody podobného vzhľadu má aj Jonathan či Strýmka. Jablká sa zbierajú v polovici septembra a dozrievajú v novembri.

Detail na nákres jabĺk odrody Panenské české.

Odroda Panenské české. Zdroj: Bergeron55/Wikimedia

9. Parména zlatá zimná

Ide o veľmi starú odrodu, ktorá vznikla pravdepodobne začiatkom 16. storočia, teda ešte v stredoveku. Pestovala sa aj na Slovensku a ešte stále ju môžete nájsť v niektorých sadoch či záhradách. Stromy sú stredne odolné voči mrazu, no náchylné na choroby.

Prečítajte si tiež
Dula, moruša a oskoruša: Menej známe stromy, ktoré v záhrade oceníte

Majú žltozelené plody s červeno-oranžovou pásikavou kresbou. Jablká obsahujú žltú dužinu s korenistou sladkokyslou chuťou. Zbierajú sa v septembri, konzumne zrelé sú v novembri. Využijete ich na výrobu muštu, na zaváranie či na konzum.

Detail na jablká odrody Parménska zlatá zimná, nazývaná aj King of the Pippins.

Odroda Parménska zlatá zimná (King of the Pippins). Zdroj: Shutterstock

10. Strýmka

Neskorá zimná odroda s pôvodom v Nemecku – Porýní, ktorá sa rozšírila koncom 18. storočia. Je nenáročná, odolná voči múčnatke aj iným chorobám. Pre svoju mrazuvzdornosť sa pestovala v horských častiach Slovenska, dnes ju nájdete zriedkavo. Má stredne veľké jablká v tvare súdku so zeleno-žltou šupkou, ktorá počas dozrievania červenie. Jablká majú kyslastú, no osviežujúcu chuť. Zbierajú sa v polovici októbra, konzumne zrejú vo februári a dobre uskladnená vydrží a do leta. Hodí sa na výrobu muštov, vína, destilátov či lekváru.

Detail na jablká odrody Strýmka.

Odroda Strýmka. Zdroj: Shutterstock

Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock, Wikimedia

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: jabloň ovocné stromy výsadba stromov
Zdieľať článok
Je lepšie sadiť ovocné stromy na jar alebo na jeseň? Toto radí šéfredaktorka časopisu ZáhradaZáhrada

Je lepšie sadiť ovocné stromy na jar alebo na jeseň? Toto radí šéfredaktorka časopisu Záhrada

Plánujete stromy do záhrady? Rozhodli ste sa správne! Toto by ste mali vedieť pred výsadbouZáhrada

Plánujete stromy do záhrady? Rozhodli ste sa správne! Toto by ste mali vedieť pred výsadbou

Nová sezóna podľa profesora Hričovského: Podľa čoho vyberať ovocie do záhrady?Záhrada

Nová sezóna podľa profesora Hričovského: Podľa čoho vyberať ovocie do záhrady?

Ako sadiť voľnokorenné ovocné stromy? Výsadbu si naplánujte hneď po kúpe a dodržte tieto krokyZáhrada

Ako sadiť voľnokorenné ovocné stromy? Výsadbu si naplánujte hneď po kúpe a dodržte tieto kroky

Diskusia