Zdroj: iStock

Aj v septembri čaká na záhradkárov množstvo práce. Čo netreba zabudnúť urobiť?

08. 09. 2023
Zdieľať

Počasie sa postupne ochladzuje, a to záhradkárom dáva jasný signál, že väčšina plodín už pomaly, ale isto prestáva rodiť. Ešte zažiaria jesenné hviezdy – slivky, hrušky, jablká, hrozno a neskorá šalátová zelenina. To však neznamená, že v záhrade nie je čo robiť. Práve naopak. V septembri je práce dosť vo všetkých druhoch záhradiek.

Okrasná záhrada

V týchto dňoch je v okrasnej záhrade ideálny čas na vysiatie trvaliek kvitnúcich na jar. Zrežte gladioly, nechajte koreň vyschnúť a uskladnite ho na zimu v mrazuvzdornej kôlni, prípadne v garáži.

Do kvetináčov alebo na okraje záhrady môžete vysiať sirôtky, nezábudky a iné jarné kvety. Do nádob vysaďte cyklámen, vres, heucheru.

Všetky izbové rastliny, ktoré ste premiestnili na leto von, preneste späť do interiéru, skôr ako začnú teploty výraznejšie klesať.

Náš tip: Nezabúdajte, že treba sledovať, kedy jednotlivé okrasné rastliny vytvoria semená. Stačí ich pozbierať a odložiť do označených obálok. Budete ich mať pripravené na jarný výsev.

Po odkvitnutí zrežte trvalky, rozdeľte ich a popresádzajte preťažené trsy. Zoberte odrezky z fuksií a pelargónií.

Dobrým zvykom je všetky voľné miesta v záhrade vyplniť neskoro kvitnúcimi trvalkami, ako sú napríklad rozchodníky, aby na jeseň poskytli nektár pre opeľujúci hmyz.

Zozbierané okrasné rasliny.

Semiačka na výsev rastlín si môžete pripraviť už dopredu. Zdroj: Shutterstock

Úžitková záhrada

Každý pestovateľ zeleniny vie, že september je ideálny na výsev zimných odrôd listovej zeleniny. Kel, žerucha, pak čoj, valeriána, mizuna či horčica potešia sviežou chuťou a vitamínmi.

Prečítajte si tiež
Aj v náročnejších podmienkach môžete mať rozkvitnutú záhradu! Toto sú najkrajšie rastliny na tienisté a suchšie stanovištia

Je tiež vhodný čas na vysiatie odolných odrôd fazule a hrachu na jarný zber. Na slnečné miesto vysaďte cibuľu a šalotku s rozstupom asi 10 cm.

Bylinky, ktoré pestujete v záhrade a budete používať v zime, presaďte do nádob na slnečný parapet.

Náš tip: Pestujete čili papričky? Oberte ich, navlečte stonkami na hrubú niť alebo drôt a zaveste na teplom a suchom mieste, aby sa usušili.

Skráťte všetky konáre letných malín až po základňu. Odrežte všetky listy, ktoré zakrývajú plody tekvicovej zeleniny, aby ľahšie dozreli.

Sledujte, ako dozrieva hrozno, jablká, hrušky – zberajte plody vždy skôr, ako ich sfúkne vietor, skladujte len nepoškodené ovocie. Pozberajte zelené paradajky a nechajte ich dozrieť v interiéri.

Sušené červené čili papričky.

Čili papričky pozbierajte, zviažte a nechajte usušiť. Zdroj: Shutterstock

Septembrová údržba

Udupané časti trávnika prevzdušnite pomocou záhradnej vidlice a na holé miesta vysejte osivo. Skontrolujte pevnosť podpier a stabilitu mladých rastlín; ak treba, spevnite ich. Poumývajte vonkajší nábytok, prípadne ho už uložte do interiéru.

Prečítajte si tiež
10 tipov, ako šetriť vodou v záhrade

Opadané a poškodené listy zberajte a zlikvidujte ich, aby sa nerozniesla pleseň. Rovnako zberajte hnilé, spadnuté a poškodené plody z ovocných stromov.

Skontrolujte ruže, či nemajú príznaky plesňových chorôb, a zlikvidujte všetky napadnuté listy. September je ideálny aj na zastrihnutie živých plotov.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: choroby rastlín kvitnúce trvalky ovocné stromy september v záhrade
Zdieľať článok

Diskusia