Májové číslo časopisu Môj dom už v predaji

Májové číslo časopisu Môj dom už v predaji

03. 05. 2012 Zdieľať

Najdizajnovejší z dizajnových dizajnov Kedysi, na katedre dizajnu, nás učili, že nemáme byť formalisti. Že predmet s dobrým dizajnom by sa mal perfektne používať. Mal by dokonale plniť svoju funkciu, byť ergonomický, praktický... Že nejde len o formu, ale aj o obsah. A tu sa zrazu v slovenskej interiérovej praxi dozvedám, že dizajn môže byť drevený, či dokonca ružový alebo prúžkovaný. No povedzte.

Kedysi bolo známkou dobrého dizajnu napríklad to, či sa dal predmet ekonomicky vyrábať, ako sa využili materiály a technické možnosti doby, ako sa dal predmet po skončení životnosti recyklovať… A estetické kvality boli, samozrejme, kritériom rovnocenným s ostatnými. Ak vychádzame z anglického výrazu design, teda návrh alebo technické riešenie, znie to logicky. Slovo dizajn sa však medzičasom stalo  moderným a dostalo nielen slovenskú podobu – píš, ako počuješ, ale aj súvislosti a významy, ktorým ani pri najlepšej vôli nerozumiem. Znamená napríklad označenie „dizajnový“ pri čajníku to, že má nos, z ktorého kvapka odkvapne naspäť do šálky a neurobí pod čajníkom krúžok, že má vyduté dno, aby vzduch pod ním vytvoril izolačnú vrstvu, že má v lemovaní dna ryhy, cez ktoré vytečie voda, keď sa umýva v umývačke…? Alebo je len hranatý a má prúžky na glazúre? A aká je to nová dlažba s nadčasovým dizajnom? O nadčasovosti môže predsa rozhodnúť len čas, takže vážne sa o nej môžeme baviť po takých tridsiatich až päťdesiatich rokoch. Pre mňa môže byť trebárs dlažba akákoľvek krásna, ale keď sa mokrá šmýka, nikto mi nenahovorí, že nad jej návrhom niekto naozaj premýšľal, teda že má dizajn, nieto ešte nadčasový. Šmykľavá dlažba napríklad v hotelovej hale podľa mňa nie je dizajn, ale diletantizmus najhrubšieho zrna.
Viete, čo je podľa mňa skvelý dizajn? Používateľské rozhranie počítača. Len si predstavte, že by ste museli písať do stavového riadka príkazy v nejakom chorom počítačovom jazyku. Vďaka rozhraniu s excelentným dizajnom môžete napríklad myšou chytiť a presunúť zložku a dvojklikom ju otvoriť. Uvedomili ste si niekedy, aké nové sú tieto predmety aj činnosti a aké samozrejmé nám pripadajú? Aj malé dieťa vie práve vďaka dizajnu používať počítač po chvíli tak, akoby roky nič iné nerobilo. Pretože je to pohodlné a prirodzené. O kreslo s dobrým dizajnom by ste sa mali doma hádať a nábytok s dobrým dizajnom by ste po čase ani nemali vnímať – mali by ste ho používať bez zbytočného špekulovania a do priestoru by mal sadnúť ako nos medzi oči, jednoducho tak, aby ste si to inak ani nevedeli predstaviť. Napríklad taký malý byt, ten potrebuje dizajn s veľkým D. (Nemyslím drevený…) To nie je len tak, vymyslieť, aby sa všetko zmestilo, všetko bolo pohodlné a všetko sa prakticky používalo. A ešte to aj dobre vyzeralo.

🙂 Erika Kuhnová

P. S. Ak vás zaujíma, ako dopadla naša minulomesačná bublinková anketka na www.mojdom.sk, tak masážnu vaňu má doma menej než tretina hlasujúcich, takmer polovica by ju ale chcela.

Náhľad

Z OBSAHU:

str. 38

Desatoro pre malé byty

Sprevádza ich povesť „problémových typov“, ktoré nie je jednoduché zariadiť tak, aby sa v nich každý člen domácnosti cítil pohodlne. Neprávom. Či už na malej ploche bývate z pragmatických dôvodov, alebo ju jednoducho milujete, pomocou jednoduchých trikov a pri dodržaní niekoľkých základných pravidiel z nej môžete vyčarovať príjemný a vzdušný domov.


Májové číslo časopisu Môj dom už v predaji

1099757
IKEA a.s.

str. 114

Vyšší štandard zo štandardných materiálov

Ešte donedávna sme od obvodových múrov chceli, aby boli dostatočne únosné na prenesenie zaťaženia zo stropov a strechy a aby nás ochránili pred nepriazňou počasia. Tým myslím predovšetkým dážď a vietor. To, že vaše štyri steny udržia aj teplo domáceho kozuba doma, sa bralo akosi automaticky a nikto neskúmal, do akej miery je to pravda. Dnes sa podmienky zmenili a tepelnoizolačné vlastnosti jednotlivých konštrukcií domu sú aj pre laikov veľmi zaujímavou a dôležitou informáciou.


Májové číslo časopisu Môj dom už v predaji

1099755
Wienerberger


str. 142

Záhrada s noblesou Monaka

Možno sa to už stalo aj vám – na chvíľu ste zatúžili mať pri svojom dome presne také miesto, na ktorom ste sa ocitli počas dovolenky. Takýto pocit vo vás môže vyvolať napríklad návšteva Monaka, kde vás nadchne tamojšie rastlinstvo, precízne zakomponované do nádherných záhrad a parkov. A možno by ste sa tam radi vrátili. Prečo si však nevytvoriť vlastné Monako?


Májové číslo časopisu Môj dom už v predaji

1099754
Daniel Košťál


Májové číslo časopisu Môj dom už v predaji

1099725
Dano Veselský

Foto na titulnej strane:Dano Veselský

Viac sa dočítate v najnovšom vydaní časopisu Môj dom máj 2012

Kategória: Aktuality
Zdieľať článok