Vývoj trhu rezidenčných nehnuteľností v Bratislave pre Q1 2013

Vývoj trhu rezidenčných nehnuteľností v Bratislave pre Q1 2013

14. 05. 2013
Zdieľať

Na trhu je v súčasnosti 2 958 voľných bytov. Stúpol počet voľných rozostavaných bytov počas prvého kvartálu tohto roka na rozdiel od predchádzajúcich kvartálov minulého roka.

Ponuka

Na trhu je v súčasnosti 2 958 voľných bytov. Stúpol počet voľných rozostavaných bytov počas prvého kvartálu tohto roka na rozdiel od predchádzajúcich kvartálov minulého roka.

Rozostavané byty tvoria približne 55% ponuky. Veľkým počtom nových bytov prispel projekt Panorama City. Voľných dokončených bytov postupne ubúda.


Nové projekty, ktoré začali predaj bytov počas Q1 2013

Nové projekty, ktoré začali predaj bytov počas Q1 2013

Počet predaných bytov v prvom kvartáli vzrástol na 675 bytov z priemerných 400 až 500 bytov za kvartál počas predchádzajúcich dvoch rokov. O tento rozdiel sa zaslúžili rezervácie v novom projekte Panorama City, ktorý byty predáva zatiaľ z papiera. Z pohľadu veľkostných kategórií zostávajú najhľadanejšie dvojizbové a trojizbové byty.


Predané vs. rezervované byty

Predané/rezervované byty


Predané vs. rezervované byty

Kupujúcich aj naďalej motivuje výhodná cena. Na jednej strane je výhodná cena ponúkaná v predpredajoch začínajúcich projektov, ktoré nižšou cenou presvedčia kupujúceho, aby na dokončenie počkal zväčša 1 až 2 roky. Na druhej strane je výška poskytnutej zľavy niekedy aj viac ako 20% z ceny posledných dokončených bytov v projekte, v ktorom už lepšie byty majiteľov majú.

Priemerná cena voľných bytov sa pravdepodobne odrazila od dna a začala mierne stúpať najmä vďaka pribúdajúcim novým projektom, ktoré v prípade úspešného naštartovania predaja neváhajú cenu zvyšovať.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Vývoj priemernej ceny na m2 nových bytov v EUR bez DPH

Vývoj priemernej ceny na m2 nových bytov v EUR bez DPH

V prvom kvartáli 2013 na sekundárnom trhu vzrástla priemerná cena bytov ponúkaných na hodnotu spred roka. Odvahu ponúkať svoje nehnuteľnosti drahšie nabrali najmä majitelia trojizbových a väčších bytov. Chýbajúca alebo zmenšujúca sa ponuka porovnateľných bytov vo vyhľadávaných lokalitách dovoľuje pýtať si viac. Často sú cenové očakávania za predaj spojené s nákupom ďalšej nehnuteľnosti. Vtedy je ochota zreálniť cenu najmenšia. Podobne sa tiež správajú klienti, ktorí sa s predajom svojej nehnuteľnosti neponáhľajú a vyčkávajú.

Zo skúseností môžeme povedať, že reálne obchodovateľná cena sa nachádza v priemere 5 – 10% pod úrovňou ponukovej ceny.

Dopyt

Podobne ako na trhu s novými bytmi klesol počas prvého kvartálu 2013 záujem o malé kategórie bytov, najmä o jednoizbové byty. Pozoruhodný je až 8%-ný skok v dopyte po trojizbových bytoch.


Vývoj dopytu na sekundárnom trhu

Vývoj dopytu na sekundárnom trhu

Po trištvrte roku sú opäť na sekundárnom trhu žiadanejšie trojizbové byty ako dvojizbové. V pomere dopytov orientovaných na kúpu nehnuteľnosti a prenájom sa potvrdila sezónnosť. Dopyt po prenájmoch zväčša vrcholí v letných mesiacoch, v zimnom a jarnom období je utlmený, t.j. teraz je výraznejší dopyt po kúpe nehnuteľnosti.

Kategória: Aktuality
Tagy: lexxus
Zdieľať článok

Diskusia