Ako na osvetlenie v kúpeľni
Svietivosť v kúpeľni by sa v závislosti od jej rozmerov mala pohybovať medzi 200 až 300 luxami. Základom príjemného pocitu je rovnomerný a prirodzený rozptyl svetla. Záleží tiež na tom, do akých obkladov ste svoju kúpeľňu obliekli.
{R1}
Čo sa týka odrážania svetla, jednoznačne vedú lesklé a svetlé povrchy, ktoré sú už niekoľko sezón vo veľkej obľube aj medzi dizajnérmi. Aby ste osvetlili tmavé obklady, budete si musieť zaobstarať výkonnejšie zdroje, takže i za elektrinu zaplatíte o niečo viac. Najprirodzenejšie prostredie dosiahnete použitím zdroja so svetlom v teplej bielej farbe.
Zabudnite na to, že v kúpeľni si vystačíte s jedným centrálnym svetlom. Nech bude akokoľvek výkonné, nedokáže naplno osvetliť priestor okolo zrkadla. Do hry tak budete musieť zapojiť ešte minimálne jedno ďalšie svetlo, ktoré je vhodné umiestniť nad zrkadlo. Po vzore stredovekých faklí môžete zrkadlo orámovať po oboch jeho stranách dvoma rovnakými svetlami s nižším výkonom. Vaše oči vám určite poďakujú, a navyše dodáte kúpeľni až slávnostný nádych. V prípade malej kúpeľne sa môže stropné svetlo vynechať, ale zrkadlo musí ostať dobre osvetlené. Prečo je vlastne osvetlenie zrkadla také výnimočné? Zaplaví vás jasným svetlom z obidvoch strán a na rozdiel od centrálneho osvetlenia sa vyhnete tieňom na tvári. Pozor si však musíte dať na to, aby vás neoslňovalo či sa neodrážalo od zrkadla, a nevytváralo tak oslepujúce efekty. Výrazným pomocníkom je opálové sklo, ktoré svetlo rozptyľuje rovnomerne a bez nežiaduceho oslnenia. Na trhu sa tiež objavujú zrkadlá so zapustenou osvetľovacou lištou.
Svieťte podľa pravidiel
Zóna 0 – vnútorný priestor vane alebo sprchového kúta, neodporúča sa inštalácia svietidiel. |
Buďte zásadoví
Najdôležitejšou požiadavkou pri realizácii osvetlenia v kúpeľni však zostáva bezpečnosť. Základným pravidlom je, že sa v pôdoryse vane alebo sprchovacieho kúta nesmie vyskytovať žiadna zásuvka. Svietidlá a zásuvky určené špeciálne do vlhkých priestorov sa umiestňujú v minimálnej vzdialenosti 60 cm od vane alebo sprchy. Rovnako by sa svietidlo tesne vedľa nich malo nachádzať viac ako 2,25 metra nad podlahou. Nad umývadlom by malo byť vo výške minimálne 180 cm a rozhodne nie nižšie ako 40 cm nad horným okrajom umývadla.
Samozrejmosťou je používanie len tých typov svietidiel, ktoré sú chránené pred striekajúcou a tečúcou vodou a celkovo odolávajú vlhkosti a pare. Tieto lampy sú označené stupňom ochrany, takzvaným IP. Pokiaľ nie sú svietidlá označené vo forme IP XX, kde X sú číslice, ich využitie v kúpeľni sa neodporúča. Prvé číslo za IP označuje stupeň krytia pred dotykom a vniknutím cudzích predmetov, druhé ochranu proti vode. Odporúča sa tiež poistiť elektrický obvod prúdovým chráničom, ktorý ho odpojí vo chvíli, keď časť prichádzajúceho prúdu odteká mimo neho. Zabránite tak napríklad nešťastiu, ktoré by spôsobil náhodný pád zapnutého elektrického spotrebiča do vane plnej vody.
Vyhnite sa nežiaducemu oslneniu
• Najvhodnejšia farba svetla v kúpeľni je teplá biela.
• Biele opálové sklo má skvelé optické vlastnosti, vďaka ktorým rovnomerne rozkladá svetlo.
• Platí, že svetlé a lesklé plochy odrážajú svetlo lepšie ako tmavé a matné. V tmavých priestoroch sa potrebný výkon lampy môže zvýšiť až o 100 %.
• Ak sa chcete vyhnúť nežiaducemu oslňovaniu, nepoužívajte svietidlá bez krytov a tienidiel, ktoré často vyžarujú svetlo priamo do tváre. Nasmerovanie lampy priamo na zrkadlo je tiež nesprávne.
Vedľajšie efekty
Náladové osvetlenie nie je pre zrak zásadné, zato však môže mať výrazne povzbudivé účinky na psychiku. Prisvietením esteticky vydarených zákutí radi upozorňujeme na miesta, na ktoré sme, ako sa patrí, pyšní. Tam, kde neprišli nápady alebo došli peniaze, naopak, obvykle trocha zatienime. Ak je kúpeľňa dispozične zaujímavá, možno tieto jej kvality vyzdvihnúť vhodným typom osvetlenia. Nika, výklenok alebo aj obyčajná polica – to všetko si tiež určite zaslúži zažiariť na kúpeľňovej scéne. Firmy (napríklad Ravak alebo Villeroy & Boch) tiež ponúkajú rôzne stmievače s diaľkovým ovládaním, s ktorými vyčaríte romantickú atmosféru priamo z vane a ešte k tomu bezpečne.
Na veľtrhu v Miláne predstavila minulý rok značka Rapsel kolekciu sanitárnej keramiky Vision, ktorej povrch bol neuveriteľne hladký, čo kontrastovalo s mramorovaným vzorom pripomínajúcim pokrčený papier. Vzorom navyše prestupovalo svetlo, ktoré oválne umývadlo korunovalo na žijúce a tlčúce srdce miestnosti nazývanej kúpeľňa. Duravit sa vo svojej novej kolekcii Inipi venovanej saunám zase zameral na farebné náladové osvetlenie, ktoré ešte viac umocňuje relaxačnú atmosféru v tomto zariadení.
Dôkazom, že návrhári považujú svetlo v kúpeľni za naozaj kľúčové, sú atraktívne solitérne svietidlá určené priamo do vlhkého prostredia. Ani v Miláne si však návrhári a architekti neodpustili parádičku v podobe okázalých lámp či lustrov, ktoré s chuťou umiestňovali v dosahu mokrých zón. To, že sa chcú hrať, dokázali aj provokatívnymi odtieňmi keramiky a sanity, vďaka ktorým sa svetlo odráža inak, ako sme zvyknutí. Na čiernom umývadle si vyskúšali nové poňatie odvekého súboja svetla a tieňa. Okrem týchto niekoľkých kúskov sa ale naozaj držali zadania, ktorým bola svetlá a oku lahodiaca kúpeľňa.