09. 03. 2011
Zdieľať

Kúpeľňa je v mnohých (najmä panelových) bytoch miestom, na ktorom nás, ako sa hovorí, najviac tlačí topánka. Často by to chcelo obuvák, aby sme do nej dostali všetko to, čo by sme v nej chceli mať. Alebo čarovnú pumpu, ktorou by sme maličkú miestnôstku nafúkli. Alebo… Alebo pokojne prestaňte snívať. Mám pre vás totiž zopár reálnych tipov, ako prejsť cez rozum malej kúpeľni. Veľká z nej síce nikdy nebude, ale mohla by sa z nej stať kúpeľňa tak akurát.

Veľkosť kúpeľne je relatívny pojem. (Aj keď sa to vzhľadom na zrejmú stabilitu panelových stien môže zdať nepravdepodobné.) Dôležité je len dostať do súladu veľkosť požiadaviek s veľkosťou miestnosti a odrazu je všetko v poriadku. Aby som to vysvetlila: štandardný človek si štandardne predstavuje kúpeľňu vybavenú pohodlnou vaňou a umývadlom, s miestom na práčku a kôš na bielizeň, na stenách môžu byť nejaké tie poličky alebo skrinky. Štyri štvorcové metre sú až-až, šesť je priam kráľovský priestor. K tomu záchod – tak necelý štvorcový meter, ak je okolo metra, zmestí sa aj umývadielko – no čo viac si možno priať.

Ale predstavte si, že by sa za úplnú samozrejmosť v kúpeľni považovala napríklad sauna (o niečo severnejšie sa tento nápad vôbec nezdá absurdný), za štandard by sa považovala nielen vaňa, ale aj sprchovacia kabína, a bez dvojumývadla, pohodlného ležadla a dverí na terasu by ste si kúpeľňu ani nevedeli predstaviť – štyri štvorcové metre by boli zrazu beznádejne málo. Čo štyri, zrejme ani šesť by nestačilo. V reálnom živote pritom bežný našinec väčšinou bezradne stojí pred kúpeľňou len o málo väčšou než tri štvorcové metre (často aj menšou). Potom má v zásade dve možnosti – buď prispôsobí rozmery kúpeľne svojim predstavám o jej zariadení a vybavení, alebo naopak, prispôsobí svoje nároky rozmerom kúpeľne. Všetko sa dá – chce to len správnym smerom kúsok vybočiť z takzvaného štandardu.
 

 

Kašlite na konvencie

Aj v paneláku sa dá kúpeľňa zväčšiť. Ak ste sa doteraz nezbavili povestnej umakartovej nádhery, budete to mať dokonca ešte jednoduchšie – na búranie nebude potrebná ťažká technika, postačí správne sa nazlostiť a mať poruke rozbrusovačku. Skôr než sa však pustíte do ničenia, premyslite si, ako neskôr všetko uvediete do stavu, ktorý nadchne všetky návštevy.
Ak ste nespokojní s veľkosťou svojej kúpeľne, nemá zmysel ísť najjednoduchšou cestou – teda postaviť takmer rovnakú kúpeľňu z nových materiálov a nainštalovať nové zariadenie na pôvodné miesto. Chce to trochu odvahy, zopár nápadov a nejaké tie informácie. Alebo šikovného architekta – trebárs aj z dobrého kúpeľňového štúdia. Kúpeľňa môže ostať na pôvodnom mieste, a zároveň sa trochu rozšíri – napríklad o priestor chodbičky, ktorú môžete oželieť, alebo o časť kuchyne či izby. Ani panelové steny nemusia ostať nemenné. Dajú sa do nich vyrezávať otvory, dajú sa dokonca celkom zbúrať.

Likvidácia panelovej steny však nie je ani lacná, ani čistá záležitosť, a niekedy treba stenu nahradiť inou nosnou konštrukciou (napríklad nenápadnými oceľovými stĺpmi a prekladom). Dôležité je nepúšťať sa do likvidácie stien bezhlavo. Každý zásah do panelovej konštrukcie by mal posúdiť statik, na zásah do akejkoľvek nosnej steny rozhodne potrebujete nielen jeho posúdenie, ale aj odborný projekt a stavebné povolenie.
Niekedy pomôže, ak sa kúpeľňa otvorí a prepojí s iným priestorom – napríklad so spálňou. Miesto na ďalšie zariadenie sa tým možno nezíska, stratí sa však pocit stiesnenosti a rozhodne sa ušetrí aspoň priestor, ktorý predtým zaberali otvorené dvere. Táto možnosť však v jednokúpeľňovom byte hrozí, len ak ho obýva single, maximálne dvojica. Aj keď sa niekomu môže zdať tento nápad skvelý, invenčný a nekonvenčný, uznávam, že nie každý má na otvorenú kúpeľňu povahu a odvahu. Pre tých len trošku odvážnych ponúkam na zváženie kompromis s posuvnými dverami (najlepšie z matného skla).
 

V malom priestore často dokáže ovplyvniť možnosti zariadenia aj zdanlivá maličkosť, akou je poloha či počet dverí. Pomôcť môže aj spojenie kúpeľne so záchodom – v kúpeľni sa tým možno nezíska veľa miesta na rozšafnejšie zariadenie, bude však viac miesta aspoň na pohyb a rozhodne pocit bude celkom iný. Tento krok však treba dobre zvážiť najmä v početnejších rodinách. V niektorých prípadoch je dobré oddeliť WC nízkou stienkou alebo krátkou odľahčenou priečkou, napríklad z efektného sklobetónu.
Ďalšou možnosťou, ako sa elegantne a definitívne vyrovnať s malou kúpeľňou, je presťahovať ju. Samozrejme, nie vždy táto alternatíva existuje, nie je však na škodu o nej pouvažovať – najmä ak je byt celkovo dostatočne veľký, iba kúpeľňa je tmavou výnimkou, alebo ak môžete oželieť niektorú z miestností v byte (napríklad najmenšiu izbu za kuchyňou). Jedinou podmienkou je, aby boli v dosahu novej kúpeľne všetky potrebné stúpacie potrubia. To je aj dôvod, prečo sa kúpeľňa najjednoduchšie sťahuje na miesto bývalej kuchyne alebo do izby, ktorá s kuchyňou alebo pôvodnou kúpeľňou vhodne susedí. Akékoľvek rošády je však lepšie zveriť do rúk odborníka na bytové šachy, teda architekta.
 


Ako sa nafukuje kúpeľňa

51457

Najväčší problém

Najväčší problém predstavuje – ako ináč – najväčší zariaďovací predmet v kúpeľni, preto sa nad ním oplatí poriadne pouvažovať. Niekedy pomôže, ak si vyberiete menší model vane, prípadne ak kratšiu vaňu inak umiestnite (napríklad pri kratšej strane dlhej a úzkej kúpeľne), a miestnosť sa zmení na nepoznanie – odrazu je v nej dostatok miesta na všetko ostatné. Samozrejme, výrobcovia pamätali na problémy majiteľov malokúpeľňových realít a vymysleli vane normálnej dĺžky tvarované tak, aby sa v nich mohol okúpať človek priemerného vzrastu, a zároveň aby sa na kúpeľni mohli otvoriť dvere bežných rozmerov. Vaňa je pri nohách užšia, takže zaberie menej miesta, ale kúpeľový komfort sa tým v podstate nemení.
Ak je vaša kúpeľňa naozaj malá, možno bude riešením, ak sa zrieknete kúpeľa – na sprchovací kút alebo sprchovaciu kabínu treba podstatne menej miesta než na vaňu, a pritom je očista v nich iste praktickejšia a relax možno ešte príjemnejší než vo vani (najmä ak porovnáte obyčajnú vaňu s masážnym sprchovacím boxom alebo panelom). Najmenej miesta zaberie polkruhový rohový sprchovací kút. Ak si ho pri rekonštrukcii zvolíte namiesto vane, iste ostane dostatok miesta napríklad aj na práčku.
Riešenie existuje aj v tom prípade, ak sa sami dokážete kúpania zriecť, nedokážete ho však odoprieť svojim deťom – hlboká a priestranná sprchovacia vanička deťom na kúpanie iste postačí.
 

Nevzdávajte sa!

Predpokladám, že viac ako 80 % článkov o kúpeľni sa začína slovami o tom, že táto miestnosť nie je len miestom očisty tela, ale aj miestom regenerácie ducha, relaxu, wellnesu a všakovak inak nazývaného rozmaznávania seba samých. A na rozmaznávaní sa by sa rozhodne nemalo šetriť! Nedostatok miesta ani v tomto prípade nemusí znamenať radikálny škrt cez rozpočet, pretože našťastie existujú riešenia priestorovo úsporné a na užívanie si štedré.
Ak si napríklad chcete užiť všetky druhy hygienických radovánok, mali by ste mať k dispozícii aj pohodlnú vaňu, aj sprchovací kút. Špeciálne do malých kúpeľní pritom ponúkajú niektorí výrobcovia takzvané dvojčatá – sprchovací kút a vaňu tvarované tak, aby na seba rafinovane nadväzovali a dokonale tak využili každý centimeter kúpeľne.

Na priestor ešte menej náročná je vaňa dva v jednom – jeden koniec vane je tvarovaný ako sprchovací kút (je dostatočne široký, má rovné dno a takmer zvislé boky), niekedy je na tomto konci vane integrovaný masážny panel a zástena. Pre naozajstných labužníkov je určená kombinácia masážnej vane a masážneho sprchovacieho boxu, samozrejme oboje v jednom.

V malej kúpeľni by ste sa rozhodne nemali vzdávať veľkého dizajnu. Skôr naopak. Dobrí dizajnéri totiž dokážu s vtipom vyriešiť problémy malých miestností a navrhnúť malé, efektné a zároveň praktické zariadenie s rozličnými vychytávkami a premyslenými detailmi. Vďaka dizajnu sa napríklad nemusíte v malom priestore automaticky vzdávať ani takej príjemnej vymoženosti, akou je bidet. (Je naozaj škoda, že je v našich bytoch skôr raritou, pretože vzhľadom na jeho užitočnosť by sa naň dali spievať ódy. Ale o tom niekedy inokedy.) Dokonca aj tu máte na výber z niekoľkých možností. Najbežnejšou je skrátená verzia, ktorá má namiesto bežných päťdesiatich dvoch centimetrov len čosi cez štyridsaťpäť. Variáciou na tému zmenšovanie je aj špecialitka – siamské dvojčatá záchod s bidetom, ktoré zaberú naozaj len minimum priestoru. I keď treba priznať, že tento druh minimalizmu je trochu na úkor pohodlia pre nohy. Riešenie, ktoré šetrí priestor, rozhodne však nešetrí na komforte, je záchod a bidet v jednom – douche WC vás elegantne umyje, jemne vysuší a nakoniec sa dôkladne vydezinfikuje. Všetko sa ovláda a reguluje elektronicky… Toto zariadenie ako vystrihnuté zo sci-fi filmu má len jednu chybičku krásy. Cenu úmernú technológii z budúcnosti.
 


Ako sa nafukuje kúpeľňa

51467

Čo je malé, to je milé. A najmä sa zmestí

Aj keď sa nedá povedať, že zariadenie do malých kúpeľní je prioritou producentov sanitárnej keramiky, predsa len sa na tento segment trhu celkom nezabúda. Každý seriózny výrobca má aspoň jednu sériu určenú špeciálne do malých miestností, väčšie sety často obsahujú takzvané kompaktné verzie (s o čosi menšími rozmermi než bežné zariaďovacie predmety) a zariadenie určené do hosťovských kúpeľní, ktoré sa rovnako vyznačuje úspornými proporciami. Dôležité sú pritom nielen rozmery predmetu, ale aj jeho tvarovanie a možnosti umiestnenia – ak je určený do rohu alebo sa jednotlivé zariaďovacie predmety navzájom tvarovo dopĺňajú, dá sa priestor kúpeľne využiť lepšie než pri štandardných tvaroch. Postačí vám teda menšia miestnosť a získate väčší komfort.
 

Rozhodne neverte vlastným očiam

Aj keď ste vďaka premysleným tvarom a úsporným rozmerom dostali do kúpeľne všetko, čo ste v nej chceli mať, miestnosť ostala stále rovnako malá. Ostáva teda ešte oklamať oči, aby ste nadobudli pocit voľnejšieho priestoru.
Prvý osvedčený zväčšovací prostriedok je veľké zrkadlo. Ak je dostatočne široké, včlenené bez rámu priamo do obkladu, optický klam bude priam dokonalý – pribudne ešte jedna rovnako veľká miestnosť. Zrkadlo však môže byť dvojsečnou zbraňou. Znásobí totiž všetko spravodlivo – nielen dobré, ale aj zlé, nielen priestor, ale aj všetky predmety a ozdoby. Takže pozor na to, kam ho umiestnite a čo všetko sa v ňom odrazí! Aby ste namiesto pocitu voľnosti nezískali pocit dvakrát zapratanejšieho priestoru a dvakrát väčšieho zmätku. Ešte opatrnejšie treba narábať s viacerými zrkadlami v jednej miestnosti – dokážu naozaj divy, nie vždy však pozitívne.


Ako sa nafukuje kúpeľňa

51468


Ako sa nafukuje kúpeľňa

51469


Ako sa nafukuje kúpeľňa

51470


Ako sa nafukuje kúpeľňa

51471

 

Ďalším osvedčeným trikom je sklo – ak nahradíte mliečnym sklom všetky dvere, steny a zásteny, ktoré sa ním nahradiť dajú, takmer akoby ste kúpeľni zadovážili okno. Alebo aspoň okienko. Ak budú sklenené dvere posuvné, získate nielen efekt priestrannosti, ale aj naozajstný priestor navyše.
V malej kúpeľni sú dôležitejšie než kdekoľvek inde farebnosť a členenie sien a podlahy. Osvedčenou voľbou je svetlá farebnosť, rozhodne tu netreba priveľmi experimentovať s extravagantnými vzormi a pestrými farbami. Opatrne treba narábať aj s formátom obkladov. Moderný veľkoformátový obklad bude vyzerať smiešne, ak sa na stenu zmestí dva a pol obkladačky. Je teda lepšie siahnuť po klasike (formáty s hranou 15 až 30 centimetrov), prípadne mozaike (najlepšie je kombinovať ju s klasickým formátom jednoduchého obkladu), dobrou voľbou sú aj jednoliate povrchy.

Striedmosť je pravidlo, ktorého sa treba držať, a jednoduchosť je správna cesta. Takže ak máte radi červenú – áno –, nie však nápadité kreácie, ale jednoduchá červená listela a červená podlaha, prípadne jedna červená mozaiková stena k trom nenápadným béžovým. K tomu správne umiestnené zrkadlo… No paráda. Ak máte radi kvetinové vzory, môžete ich mať aj v malej kúpeľni – nie však kvety, ale kvet. Alebo zopár decentných kvietkov, ktoré vytvoria jednoduchú linku. Rozhodne nič komplikované. A na záver ešte jedna univerzálna rada – v malej kúpeľni neplatí „menej je niekedy viac“, v malej kúpeľni je menej viac vždy.

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC Navrhovanie interiéru
Tagy: kúpeľňa
Zdieľať článok

Diskusia