Ako zladiť priestor a obraz
Prvým krokom je výber typu televízora, pri ktorom treba zvážiť všetky pre aj proti. Klasický televízor (označovaný ako CRT) potrebuje priestor nielen do šírky, ale čo je horšie, aj do hĺbky.
Bežnou snahou je jeho zapustenie do nábytku, tak aby obrazovka bola zarovno jeho čelnou stenou. Vďaka zapusteniu síce zmizne neestetický bakelitový obal televízora, toto riešenie je však ako časovaná bomba – televízor sa v uzavretom priestore skrinky prehrieva, pretože teplo, ktoré produkuje, nemá kam unikať. Výsledkom je skrátenie životnosti televízora možno aj poškodený nábytok. Nutnou podmienkou na umiestnenie televízora do nábytku sú teda vetracie otvory navrchu skrinky.
Skutočnú voľnosť pri zariaďovaní priestoru umožňujú plazmové LCD televízory. Sú mimoriadne tenké (len niekoľko centimetrov), dizajnovo veľmi priateľské interiéru a ponúkajú veľké uhlopriečky. Zaujímavým tipom je aj tzv. floating panel, ktorý majú plazmové a LCD televízory Sony. Obrazovka je tu celá zaliata skle pôsobí ako moderné umelecké dielo. Plazmové LCD televízory možno uložiť na podstavec na mieru, na stojan s priečinkami na uloženie komponentov domáceho kina či zavesiť na stenu. Keďže tieto televízory majú oddelenú riadiacu jednotku so všetkými konektormi, môžete ich v priestore umiestniť takmer kamkoľvek. Výnimkou je vari len zavesenie plazmovej obrazovky na strope (napríklad nad posteľou), ku ktorému by vás mohla inšpirovať reklama. To má totiž jednu zásadnú chybu – plazmový televízor nemôže byť vo vodorovnej polohe, lebo sa za krátky čas zničí. Aj jeho preprava prebieha v špeciálnom kontajneri, ktorý musí byť vždy vo zvislej polohe. Podobne je to aj pri LCD, kde navyše zatiaľ nie sú v ponuke také veľké uhlopriečky ako pri plazme, takže efekt by nebol taký veľkolepý. Aj plazmový či LCD televízor možno zabudovať, nie je to však šťastné riešenie. Rozhodne sa predtým poraďte s architektom, ktorý navrhne spôsob jeho vetrania.
Ak trváte na zabudovaní obrazovky, treba za ňu nainštalovať sústavu ventilátorov, tak aby prúdiaci vzduch pomohol jej ochladzovaniu. Ani mriežka navrchu celého 15 cm hlbokého priestoru totiž na prirodzené odvetranie nestačí. Veľmi dôležitá a často podceňovaná je výška umiestnenia plazmy alebo LCD televízora. Závisí od výšky sedačky, pričom jeho spodná hrana spravidla nemá byť vyššie než 80 – 90 cm. V opačnom prípade by vás pri pozeraní filmov bolel krk. Dôležité je aj umiestnenie komponentov domáceho kina, ktoré umožní ich pohodlnú obsluhu. Prax napríklad ukázala, že klasické riešenie pod televízorom je nešikovné, pretože sa k nim treba nepohodlne zohýbať. Lepšie je umiestniť DVD-prehrávač, vežu a prípadne aj video do vyšších skriniek po bokoch obrazovky.
Netreba zabúdať ani na stojany s CD a DVD, ktoré by tiež mali byť v dosahu. Je však potrebné zvoliť vhodnú šírku poličiek a ponechať dostatok priestoru okolo techniky – opäť pre tvorbu tepla. Čerešničkou na torte, ktorá dokáže potešiť najmä nadšencov, sú vysúvateľné poličky, vďaka ktorým je výmena komponentov či kabeláže hračkou.