Zdroj: BIS audio

Devialet Dione – Francúz na čele pelotónu

18. 05. 2022 Zdieľať

Nebolo to tak vždy, no dnes je televízny zvuk pevnou súčasťou hi-fi. Vývoj priniesol paradoxne obmedzenia pri audio-systémoch priamo v plochých TV prijímačoch, preto sa soundbary stali prakticky povinnou jazdou.

Aj tieto zvukové lišty sa ale vyvíjajú a okrem low-end segmentu sú to väčšinou hudobné systémy, schopné prehrávať hudbu z rôznych zdrojov. Takéto systémy „all-in-one“ vo vyššej triede podporujú aj 3D zvuk Dolby Atmos a práve do tohto segmentu vstupuje francúzsky výrobca Devialet, aby opäť rozbúril pokojné vody ustálených štandardov.

Stalo sa to už viackrát – pri uvedení integrovaných zosilňovačov Devialet s analógovo-digitálnou hybridnou technológiou (ADH) a tiež v súvislosti so streamovacími reproduktormi Phantom. Oblasť domáceho kina je pre Devialet novou sférou záujmu, ale vstupuje do nej vo veľkom štýle s all-in-one soundbarom Devialet Dione podporujúcim Dolby Atmos 5.1.2.

Devialet Dione-logo

Zdroj: BIS audio

Dione je ukážkou inžinierskych schopností vývojárov Devialetu, ktorí dokázali integrovať obrovský výkon do takmer nepravdepodobne úsporného priestoru už v prípade Phantomov. Označenie „všetko v jednom“ v prípade Dione znamená, že v kompaktnom soundbare získate reprosystém so subwooferom, satelitnými reproduktormi a 3D meničmi pre Dolby Atmos.

So šírkou 1200 mm, výškou 77 mm (88 mm s centrálnym sférickým reproduktorom) a hĺbkou 165 mm vyzerá Dione subtílne, ale hmotnosť
12 kg naznačuje robustnú výbavu pod kapotou. V tomto prípade je to až
17 meničov – deväť hliníkových širokopásmových meničov so 141 mm membránou a osem 134 mm hliníkových subwooferov.

Devialet Dione-komponenty

Devialet Dione ukrýva pod kapotou skutočný arzenál. Zdroj: BIS audio

Výbava napájaná zosilňovačmi s technológiou ADH dokáže hrať s výkonom 950 wattov. Vďaka frekvenčnej odozve 24 Hz až 21 kHz a deklarovanému harmonickému skresleniu 0 % je tento soundbar hudobným systémom nastavujúcim novú referenčnú úroveň tejto triedy zariadení.

Devialet Dione soundbar

Elegantný soundbar s ikonickým otočným reproduktorom v tvare gule môže byť položený na skrinke, alebo namontovaný na stene. Zdroj: BIS audio

Centrálny guľový reproduktor s patentovaným dizajnom ORB® umožňuje Devialet Dione mechanicky a akusticky prispôsobiť polohe na horizontálnej ploche, alebo na stene. Dione je vybavený D/A prevodníkom na čipe, použitým v reproduktoroch Phantom, od ktorých zdedil aj ďalšie patentované technológie, ako Devialet SAM na prispôsobenie zosilnenia reproduktorom a DAC Magic Wire na minimalizáciu signálnej cesty.

Konektivita soundbaru je široká. Bezdrôtovo komunikuje cez sieťové pripojenie wifi cez špecifikácie 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth 5.0, po kábli cez Ethernet 10/100/1000 Mbit/s. K TV pripojíte Dione optickým káblom, alebo cez HDMI s podporou eARC a cez funkciu CEC môžete obidve zariadenia ovládať jedným diaľkovým ovládačom. Na ovládanie Dione slúži samostatná aplikácia pre smartfóny Devialet App, ale môžete ju nahradiť pomocou Spotify Connect alebo AirPlay 2.

Devialet Dione ovládače

Zdroj: BIS audio

Dione hrá perfektne aj vďaka voliteľným pracovným módom, optimalizujúcim parametre zvuku. Filmový režim prevádza mono a stereo obsah na viackanálový zážitok a Dione v ňom dokáže transformovať zvukový signál na 3D zvuk 5.1.2. Priestorový režim nastaví viacvrstvový zvuk, režim „Hlas“ optimalizuje podcasty, spravodajstvo a podobné programy a režim hudby ponúka čisté stereo.

Soundbar s menom gréckej bohyne Dione je napriek vyššej cene (2190 €) nepochybne jednou z top udalostí tohtoročnej jari vo svete Hi-Fi.

Viac na BIS audio

Zdroj: PR článok BIS audio, s.r.o.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: Bezdrôtové technológie domáce kino hifi moderné bývanie reproduktory tv zvuk
Zdieľať článok