Byt budúcnosti: Sci-fi sa stáva realitou

26. 01. 2007
Zdieľať

To, čo nás očarúvalo vo vedecko-technických románoch a fantastických filmoch, sa pripravuje vstúpiť do nášho všedného dňa a radikálne zmeniť náš životný štýl. A tiež úplne zmeniť vzhľad nášho domova. Televízne steny, trojrozmerné obrazovky, ovládanie hlasom, závesy alebo poťahy meniace farbu i vzor podľa želania, komunikačné kútiky, záplava obrazov, zvukov, ale aj vôní… takýto bude zajtrajšok. Ale ktovie, či sa zajtrajšok nezačína už dnes.

Obraz ako dokonalá ilúzia


Byt budúcnosti: Sci-fi sa stáva realitou

77583

Exkurziu do sveta fantázie začneme v obývacej izbe, ktorá sa čoskoro premení na televízny raj. Na budúcnosť sa už teraz pripravujú architekti, stavitelia aj bytoví dizajnéri. Televízory novej generácie totiž potrebujú dostatok voľného priestoru, málo nábytku v miestnosti a vhodné akustické členenie priestoru.

Objemným televízorom s malou blikajúcou obrazovkou už v súčasnosti definitívne odzvonilo a záujem sa sústreďuje na obrazovky stále väčšie a väčšie a samozrejme aj tenké a stále tenšie. Ak minulý rok bola v západnej Európe najpredávanejšia obrazovka s uhlopriečkou 81 centimetrov, teraz je to 107 centimetrov. A takto to pôjde aj ďalej.


Byt budúcnosti: Sci-fi sa stáva realitou

77591

Prednedávnom na výstave zábavnej a informačnej techniky IFA v Berlíne vystavoval Panasonic plazmovú obrazovku s diagonálou 261 centimetrov. Philips neostal pozadu s obrazovkou z tekutých kryštálov (LCD) s uhlopriečkou 245 centimetrov. Obidve nadchli divákov nádherne jasnými farbami, hĺbkou aj ostrosťou obrazu zo všetkých uhlov. Philips mal navyše obrazovku, tak ako aj pri menších televízoroch, doplnenú podsvietením označeným ako Ambilight Surround. Zo všetkých štyroch strán obrazovky vychádza rôznofarebná tlmená iluminácia, ktorá divákovi ponúka väčší pôžitok a súčasne znižuje namáhanie zraku. Nejde iba o veľkosť a hrúbku, ale predovšetkým o kvalitu obrazu. K špičke v tejto oblasti patria obrazovky disponujúce panelom s označením Full HD čiže s rozlíšením 1920 × 1080 obrazových bodov.

Obrazovky rastú, ale zatiaľ nepokrývajú celú stenu. Už sa však objavujú projektory, ktoré to dokážu. Klasický televízor s projektorom sa spája v projekčnom televízore, od ktorého je už len krôčik k veľkoplošnému premietaniu.


Byt budúcnosti: Sci-fi sa stáva realitou

77585

Zatiaľ iba na výstavách a veľtrhoch sa objavujú trojrozmerné obrazovky, ale už sa z laboratórií chystajú do výrobných hál a v priebehu niekoľkých rokov sa dostanú aj k nám do domácností. Obraz z nich vystupuje do priestoru, takže výsledný efekt pripomína projekciu v kine IMAX, ale na vytvorenie priestorového dojmu netreba používať polarizačné okuliare.

Keď sa pohodlne usadíme do kresla, z obrazovky vystupuje hlásateľka, blíži sa k nám, podáva nám ruku a želá dobrý večer. Úplne samozrejme jej chceme potriasť ruku, ale naša ruka ostáva osamotená v prázdnom priestore.


Byt budúcnosti: Sci-fi sa stáva realitou

77592

Filmy pre takýto typ televízora sa musia nakrúcať špeciálnou technikou, a aby bol výsledok pôsobivý, musí mu byť prispôsobený od začiatku aj scenár a réžia. Dôležitú úlohu hrá aj rozmiestnenie vysokokvalitných reproduktorov vytvárajúcich priestorové ozvučenie. A to nie je všetko. Keď sa pri obrazovke umiestnia ventilátorčeky, je nám jasné, prečo nám pri búrke premietanej na obrazovke vietor čechrá vlasy. Niekedy iba ako letný vánok, inokedy ako tropický víchor. Stačí pridať do špeciálneho rozstrekovača trochu konzervovanej vône a predstava prechádzky v lese alebo po morskom pobreží je pomerne verná.

Ani to však ešte nie je všetko. V Berlíne vystavoval Philips kútik s virtuálnymi hrami. Podľa akcie na monitore hráčovi nadskakovala klávesnica, čo vzbudzovalo pocit jazdy alebo zemetrasenia, a tento efekt bude možné využiť aj pri televíznych veľkoprojekciách.


Byt budúcnosti: Sci-fi sa stáva realitou

77587

Známy výskumný ústav Fraunhofer Institut pre digitálne médiá predviedol na výstave IFA verejnosti Multimediálny dóm. Ide v podstate o 360-stupňové digitálne panoramatické kino menších rozmerov s dokonalým priestorovým ozvučením. Premieta sa na strop aj na všetky steny a tak trochu to pripomína planetárium. V nich už nachádza uplatnenie. Ale je to ďalší stupienok k novej kvalite vnímania televízneho programu.

Takže sa uspokojí zrak, sluch, čuch… A čo hmat? Ten tiež, ale v tom prípade si budeme musieť nasadiť špeciálne rukavice so senzormi, ktoré nám budú sprostredkúvať virtuálnu realitu dokonale ako skutočnosť. Potom ucítime, že nám televízna hlásateľka naozaj stisla ruku.


Byt budúcnosti: Sci-fi sa stáva realitou

77588

Hovor nahlas a zreteľne

Už dnes môžeme ovládať mobilný telefón, ale aj iné prístroje ľudským hlasom. Stačí vysloviť nahlas „zavolaj Petrovi“ a hľa, o okamih sa nám volaný ozve. Rovnako budeme o niekoľko rokov ovládať televízor, rádio, prehrávače, rolety alebo osvetlenie. Iba budeme musieť hovoriť dostatočne nahlas a zreteľne, aby nám stroj rozumel. Zatiaľ sa uplatňujú bezdrôtové spojenia a diaľkové ovládanie. Koncept Media Centre už dlhší čas propaguje napríklad známy výrobca softvéru Microsoft. Philips predstavil na výstave IFA systém Follow me. Podstata zázraku je jednoduchá. V mediálnom centre, čo bude čoskoro veľmi dôležitý kútik v každej domácnosti, sa sústreďuje všetka ovládacia a riadiaca technika. Počítač riadi podľa našej požiadavky automaticky celý rad funkcií: od osvetlenia cez vykurovanie až po nahrávanie rôznych rozhlasových a televíznych relácií počas našej neprítomnosti.


Byt budúcnosti: Sci-fi sa stáva realitou

77589

V počítači je uložené veľké množstvo programov, ktoré nám spríjemnia deň. Napríklad je to hudobný systém, umožňujúci bezdrôtovo počúvať obľúbené CD v každej miestnosti domu, kdekoľvek a kedykoľvek, trebárs aj na inom poschodí. Do centrálnej pamäte systému môžeme uložiť až 1 500 CD. Vďaka bezdrôtovej technológii Wi-Fi a technológii UPNP nás obľúbená hudba zastihne prakticky všade v dosahu signálu, môžeme voľne prechádzať z miestnosti do miestnosti. V každej je pekný reproduktor a stačí ho iba diaľkovo zapnúť. V ďalších miestnostiach môžu ďalší členovia rodiny počúvať zasa svoju hudbu súčasne z tej istej centrály. V každej miestnosti má každý aj svoj digitálny budík, ktorý ho ráno pozdraví buď obľúbenou rozhlasovou stanicou, či pesničkou z domácej hudobnej fonotéky.

V predsieni budeme môcť mať polopriepustné zrkadlo, ktoré však bude zároveň dotykovým displejom. Naň môžeme ceruzkou napísať odkaz a pohybom prsta ho presunúť do rohu, kde sú fotky jednotlivých členov rodiny. Obrázok slúži ako textová schránka. V budúcnosti sa k tomu pridá aj možnosť ukladať zvukové odkazy alebo ich posielať ako e-mail.

Zmení sa aj výzdoba stien. Do digitálnych rámov si budeme môcť vložiť reprodukciu svojho obľúbeného obrazu, fotografiu detí či zábery z dovolenky. Zatiaľ sú v ponuke síce iba malé, zhruba ako väčšia pohľadnica (uhlopriečka 23 cm), ale majú internú pamäť a možnosť zobrazovať zábery priamo z pamäťových kariet. Takže sa môžeme pozerať na jeden obľúbený záber alebo dáme fotografie automaticky meniť. V podstate ide o digitálne obrazovky a takúto formu výzdoby stien si záujemcovia môžu zaobstarať už aj dnes, a aj na Slovensku.


Byt budúcnosti: Sci-fi sa stáva realitou

77590

… a ešte elektronická móda

Z vývojových elektronických laboratórií sa chystajú vykročiť do ateliérov módnych návrhárov a potom na prehliadkové móla svietiace textílie. Sú to špeciálne látky, ktoré neodrážajú svetlo, ale pretože sú v ich štruktúre zabudované LED diódy, samy priamo emitujú svetlo. V Berlíne sa tešili záujmu napríklad svietiace bezpečnostné vesty vybavené nenápadným mobilným telefónom či hudobným prehrávačom. Ale aj vzory na tričkách, košeliach alebo bundách môžeme meniť podľa želania a nálady. Pred praním sa musia diódy odopnúť, čo však nie je nijaký problém.

Veľkú budúcnosť majú pred sebou aj svietiace závesy a poťahy, ktoré môžu meniť farbu a vzor. A navyše sa na ne dá premietať aktuálny čas alebo dátum. Skrátka, fantázii sa medze nekladú.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: audio domáca technika video
Zdieľať článok

Diskusia