Zdroj: BIS audio

Bowers & Wilkins uvádza novinky v svetoznámej rade 800 Series Diamond

28. 09. 2021 Zdieľať

Jedna z najznámejších rád reproduktorov, ktorá sa vyznačuje vysokou kvalitou a patrí do kategórie high-end, teraz prichádza s úplne novým priemyselným dizajnom a tiež s radom prelomových technologických vylepšení, ktoré nastavujú ešte vyššie štandardy pre dokonalú kvalitu zvuku. Bowers & Wilkins predstavuje nové modely 4. generácie série 800 Diamond.

Ako sa dajú ešte vylepšiť také úspešné a špičkové reproduktory? Je to výzva, ktorá posledných šesť rokov zamestnávala tie najlepšie mozgy v SRE, sídle inžinierskeho tímu Bowers & Wilkins. Ich riešením je kombinovať neustále zlepšovanie každého komponentu a dizajnu s inovatívnou patentovanou technológiou, ktorá zmení základy konvenčnej pohonnej jednotky reproduktora.

Nový rad série Diamond 800 naďalej ponúka sedem modelov, počnúc dvojpásmovým stojanovým reproduktorom 805 D4. K tomu sa pripája trojica trojpásmových stĺpov – 804 D4, 803 D4 a 802 D4 a nová vlajková loď, najväčšie stĺpy 801 D4, ktoré na trhu nahradia súčasnú vlajkovú loď 800 D3 z tretej generácie osemstoviek. Na použitie v domácom kine sú určené vysoko výkonné reproduktory pre centrálny kanál HTM81 D4 a HTM82 D4.

Dizajnové reproduktory

Zdroj: BIS audio

Každý nový model v rade kombinuje stovky vylepšení do posledného detailu a niekoľko úplne nových technológií. Ide o najprepracovanejšiu a tonálne najprirodzenejšie pôsobiacu sériu reproduktorov, akú kedy spoločnosť Bowers & Wilkins vyrobila.

Prepracovaný dizajn

Väčšinu našich architektov a fajnšmekrov pre elegantné interiéry potešia nasledujúce riadky.

Rafinované, elegantné tvary skrinky a luxusné, prémiové detaily zvýrazňujú, že ide o dosiaľ najviac prémiovú sériu 800 Diamond. Na prvý pohľad očividnou, hoci nie najpodstatnejšou zmenou je pridanie štvrtej možnosti povrchovej úpravy a farebného prevedenia – Satin Walnut. Teda jedná sa o prevedenie z orechového dreva, ktoré sa začína tešiť čoraz väčšej obľube v interiéroch a dodáva ten správny príjemný pocit hrejivého a nenúteného luxusu.

Každý model v rade dostal výrazne vylepšený dizajn skrine s vrchnou časťou z liateho hliníka, ktorá nahrádza predchádzajúcu drevenú verziu, pre ešte väčšiu pevnosť a zníženie nežiaducich ruchov. V luxusnom prevedení je profil novej hliníkovej dosky zakončený povrchovou úpravou „Leather by Connolly“ (viď info nižšie) – v čiernej farbe pre tmavé skrinky (čierna, Satin Rosenut) a svetlošedej pri svetlejšej povrchovej úprave (biela, Satin Walnut), aby dokonale ladila s ostatnými elementami v interiéri. Fantázii sa medze nekladú, ale pre tých čo chcú staviť na istotu, môže byť ideálnou voľbou prevedenie Satin Rosenut (ružové drevo) a k tomu čierna kožená sedačka. Alebo inšpirácia podľa foto dole: Satin Walnut (orech) a k tomu elementy v šedej, bielej a béžovej farbe.

Každý model v rade používa revidovanú verziu ikonického puzdra
Tweeter-on-Top, s novým systémom zvukovodu, ktorý produkuje ešte otvorenejší zvuk v oblasti výšok. Tento mimoriadne pevný kryt v kombinácii s novým dvojbodovým oddeľovacím systémom, ktorý ho izoluje od zvyšku reproduktora efektívnejšie než kedykoľvek predtým, perfektne odoláva nežiaducej rezonancii. Rovnako ako v predchádzajúcej generácii, výškový reproduktor je vyfrézovaný z jedného bloku hliníka, teraz navyše s eloxovaným povrchom – buď tmavým, alebo svetlým, v závislosti od farby skrine. Cieľom bolo dodržať zvukovú funkčnosť, ale zároveň v balení atraktívnom pre vašu obývačku.

V neposlednom rade, nová séria reproduktorov 800 Diamond uvádza tri úplne nové tvary kabinetov. Modely pre stereo 805 D4 a 804 D4 preberajú dizajn skrine s reverzným obalom, ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2015 pre väčšie reproduktory v sérii. Táto forma znižuje profil prednej ozvučnice každej skrinky a zároveň dramaticky zvyšuje celkovú pevnosť systému. A teraz tiež umožňuje namontovať výhybky do samostatne vyhradených priestorov na zadnej strane každého reproduktora, ktoré sú umiestnené za pevnú hliníkovú kostru.

Model 804 D4 zase stavia na potenciáli novej konfigurácie pridaním portu bassreflex vyžarujúceho nadol, aj s integrovaným hliníkovým podstavcom.
Aj úplne nový center HTM82 D4 preberá od svojich súrodencov 805 D4 a 804 D4 reverznú ozvučnicu, ktorá zaisťuje vynikajúci akustický a mechanický výkon.

Nové technológie, aj osvedčené technológie

Výsledok osemročného výskumného programu, kompozitná kužeľová membrána Continuum, používaná v stredových a stredo-basových reproduktoroch, je už známa svojim otvoreným, transparentným a neutrálnym výkonom. Keď sa používa v stredotónových meničoch v stojanových reproduktoroch Bowers & Wilkins, je vždy kombinovaná s technológiou stredových meničov s pevným odpružením FST (Fixed Suspension Transducer).

Po desaťročia vývoja takmer vo všetkých oblastiach dizajnu reproduktorov zostala látková mriežka, kľúčový prvok všetkých bežných meničov, do značnej miery nezmenená. Až doteraz. Výrobca prináša spomínané nové kompozitné biomimetické odpruženie (Biomimetic Suspension). Toto nové kompozitné prevedenie nahrádza tradičnú látkovú formu mriežky, čím sa znižuje nežiaduci tlak vzduchu, ktorý sa môže vytvárať v stredotónovej membráne.

Výsledkom pokročilého počítačového modelovania je „Aerofoil Cone“, kompozitná basová membrána s rôznou hrúbkou navrhnutá tak, aby poskytovala maximálnu pevnosť tam, kde je to najviac potrebné, a zároveň zachovala nízku hmotnosť, vďaka použitiu uhlíkových vlákien a ľahkému penovému jadru.

Vo všetkých trojpásmových stĺpoch je použitá konštrukcia stredotónového meniča s pevným celohliníkovým podstavcom s vyladenými tlmičmi (Tuned Mass Dampers, TMD). Kompletné budiace systémy reproduktorov sú izolované na odpružených oddelených držiakoch, čo ešte viac obmedzuje vibrácie a rezonancie. Modely 803 D4, 802 D4 a 801 D4 majú masívny hliníkový kryt turbínovej hlavice stredotónových meničov, ktoré tak poskytujú lepšiu izoláciu.

Aby sa minimalizoval nechcený prenos rezonancií do „Diamond Dome“ výškových reproduktorov, dostal nový rad 800-viek revidovanú verziu ikonického výškového reproduktora s pevným telom. Naďalej sa vyrába z jedného kusu hliníka, ale teraz má predĺžený tvar s dĺžkou takmer 30 cm, ukrývajúci vnútorný systém napájacieho zvukovodu. Nová zostava výškových meničov je teraz oddelená od zvyšku reproduktora na dvoch miestach, čo zlepšuje priestornosť a otvorenosť.

Dizajnové reproduktory

Zdroj: BIS audio

Reverzne uzavretá skriňa a MatrixTM

Matrix je základnou technológiou B & W už viac ako 30 rokov a počas tejto doby sa neustále vyvíja. Je to vnútorná štruktúra do seba zapadajúcich panelov, ktoré držia reproduktor vo všetkých smeroch. Matrix pomáha tvoriť pevné, inertné a tiché reproduktory. Modely 805 D4 a 804 D4 sú vybavené reverznou ozvučnicou, ktorá bola predtým vyhradená pre väčšie stĺpové modely série Diamond. Každý model má teraz na vnútornej strane skrine hliníkový plech, vystužujúci ozvučnicu. Oba nové modely sú inovované aj vo vnútornej konštrukcii. Hrubšie panely sú vyrobené z pevnej preglejky, a nie z MDF dosiek, ako tomu bolo v minulosti a sú ešte podporené hliníkovými časťami.

Leather from Connolly

Koža od Connolly je na Slovensku menej známa, zato v Spojenom kráľovstve patrí medzi „trademark“ značky symbolizujúce Britániu, ako Aston Martin, alebo Burberry. Hovoríme o skrytých „hrdinoch“ tradície, kvality a luxusu. Jedna sa totiž o výrobcu kože a čalúnení, ktorý si ctí tradície a najvyššie štandardy. Dôkazom toho sú dekády spolupráce s automobilkami ako Rolls- Royce, Bentley, Jaguar, Daimler, alebo Ferrari. Svet Interiérového dizajnu obsadili v podobe čalúnenia do slávnych stoličiek „Barcelona“ od Ludwiga Mies van der Rohe. A od tohto septembra bude koža z čalúnnictva Connolly aj na povrchu novej generácie reproduktorov 800 Diamond. Bowers & Wilkins sa takto pridáva do exkluzívneho klubu luxusných značiek.

Viac na www.bisaudio.sk

Zdroj: BIS audio, s.r.o.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: bezdrôtové reproduktory domáca technika hudba interiérové trendy reproduktory technologie zvuk
Zdieľať článok