Bývanie v guľatej stavbe

23. 06. 2011
Zdieľať

Nebol to celkom nápad pána Urbana. Nebol ani prvý, kto si kreslil a predstavoval bývanie v guľatej stavbe. Bol však prvý široko-ďaleko, kto v rámci svojich možností, vedomostí a zručností doviedol myšlienku obývať guľu do úspešnej drevostavby...

Pred dvomi desaťročiami sa mu zapáčil kruhový otočný dom z Francúzska. Už dlhšie sa zaoberal plánmi na stavbu dreveného altánka alebo záhradného domčeka, z ktorého by bol výhľad do vlastnej záhrady. Dospel k názoru, že malé guľovité a drevené bude ideálne pre netradičný záhradný domček z tradičného stavebného materiálu. Keď pán Urban objavil firmu Pergola a jej lepidlá vhodné na spájanie ohýbaných lepených nosníkov, schyľovalo sa už ku konečnému rozhodnutiu. Chcel stavať z dreva a do oblúka a tak, aby vyhovel vtedajším predpisom o drobných stavbách, musel svoju „búdku“ naprojektovať na zastavanej kruhovej ploche 16 m2. Výpočty a výkresy ukázali, že za takýchto podmienok bude 6,5 metra najvhodnejší priemer pre komornú guľovú stavbu. 


Bývanie v guľatej stavbe

250710
Daniel Veselský

Keď sa majster tesár neutne

Absolvent drevárskej priemyslovky v Hraniciach sa po rokoch skúseností vrátil na svoju školu, kde dnes nielen hovorí o dreve a tesárskom remesle, ale ako vedúci praxe v odbore nábytkárska a drevárska výroba učí aj remeselnej zručnosti nasledovníkov valašskej tesárskej tradície. Jozef Urban rád opakuje osvedčené postupy predkov, kombinuje ich so súčasnými, a keď treba alebo vznikne príležitosť, vydumá aj vlastné varianty ako vytvoriť nábytok, hračky alebo drevené konštrukcie pre detské ihriská. Pri tejto práci sa zíde so svojimi synmi podobne, ako to bolo pri stavbe drevenej gule v ich záhrade. Začali na nej pracovať ešte v roku 1997 a pokračovali ďalšie tri roky podľa toho, ako do rodinného rozpočtu pribúdali financie. Ako plynul čas, stavba sa pekne zaokrúhľovala, tak aj vzťah k domčeku sa menil. Z pôvodného zámeru vystavať sezónnu záhradnú chalúpku postupne dozrelo rozhodnutie vybudovať v zateplenej drevostavbe celoročné bývanie s malou dielňou. „Tvar gule znamená, že pri minimálnej zastavanej ploche docielite prekvapivý vnútorný priestor, ktorý môžete pohodlne zobytniť. Vedel som to už aj predtým, ale keď som stál uprostred rozostavanej konštrukcie, potvrdilo sa mi, že pocit priestoru je oveľa väčší ako v rohatej miestnosti s rovnakým objemom,“ vysvetľuje zmenu plánu pán Urban.

 


Bývanie v guľatej stavbe

250679
Daniel Veselský


Bývanie v guľatej stavbe

250680
Daniel Veselský

Tesárske remeslo sa podpísalo na tradičných mlynárskych schodoch a umelecké rezbárstvo na drevených plastikách…

Na sezónne odkladanie kabáta, plášťa a obuvi slúži vešiak v zádverí, na to „väčšie“ odkladanie sa vybudovala šatňa naľavo od vstupných zasklených dverí, ktorá sa zakryla veľkým zrkadlom. Kamennú dlažbu položili tam, kde stojí kozubová pec.

Kus za kusom

Každý kúsok, každé „drievko“, ktoré prirástlo k domčeku, má svoju dĺžku a presne určené miesto. Drevená kostra a neskôr telo guľovitého obydlia vskutku rástli kus za kusom. Nosná konštrukcia je zväzkom dvanástich lepených rebier. Každé rebro navrstvili zo štyroch drevených lamiel s prierezom 96 × 120 mm a zlepili PUR lepidlom do tvaru oblúka na špeciálne vyhotovenej šablóne z vodovzdornej preglejky. Nezabudlo sa na stuženie. Guľa vyvoláva dojem, že sa čiastočne uhniezdila v záhradnej pôde. V skutočnosti sa rebrá opierajú o betónové pätky zapustené do pôdy. Rebrá sú v pôdoryse navzájom prepojené radiálne uloženými fošňami nasmerovanými k štvorcovému základovému vencu. „Tlakovú silu z rebier do fošien prenášajú dubové pätky,“ ukazuje staviteľ pán Urban detail na fotografii z montáže nosnej konštrukcie a hneď nato zas záber na vrchol konštrukcie. Tu dva rovnako veľké kruhy z vodovzdornej preglejky istia konce rebier. Spoje sú proti posunu zabezpečené dubovými kolíkmi. V kruhovom otvore vzniklo miesto, ktorým teraz prestupuje murovaný komín. „Stabilná nosná konštrukcia už nepotrebovala ďalšie stužujúce prvky. Jediným vodorovným nosným trámom je ten, ktorý prenáša zaťaženie od poschodia pod kupolou do drevených rebier,“ spokojne ukazuje na podstrešný priestor. 

 


Bývanie v guľatej stavbe

250681
Daniel Veselský


Bývanie v guľatej stavbe

250682
Daniel Veselský

„Rozvod vody som si nechal urobiť ako výmenu za moju prácu na inej stavbe. To bolo asi jediné, čo sme s deťmi neurobili sami.“

Pracovňa, rezbárska dielnička a kuchyňa tvoria jeden priestor.

Ako sa býva v guli

Nábytok na mieru akoby tvoril súčasť konštrukcie. Nemohlo to byť ani inak! Stačí vojsť do predsiene a žiada sa vystrieť ruku a odmerať vzdialenosť dotykom. Zdá sa, akoby tu platili iné fyzikálne zákony. Na ploche neveľkého kruhu si našla miesto rovnako obývačka, ako aj pracovňa a kuchyňa. Pekne po poriadku nasledujú oblúk pod oblinou spoločnej steny. Napravo od vstupu si našla miesto pohovka, za ňou pracovný stôl a hneď kuchynka s jednoduchou linkou. Stena navôkol sa usmieva prehybom, ktorý ustupuje od podlahy až po tri štvorcové okná do vonkajšieho priestoru. Tu sa potom rovnakým oblúkom vracia k vrcholu stavby, kde sa pod kupolou stretne drevená stena sama so sebou. Pod ňou, blízko k oblohe sa nachádza duchovné a relaxačné útočisko. Hľadieť sa tu nemusí len na smrekový, i keď umne „vytapacírovaný“ podhľad. Spojenie s hviezdami alebo letiacimi oblakmi zabezpečujú dve strešné okná. K pozemským záležitostiam sa schádza po drevených mlynárskych schodoch vedľa vstupu. Stredom stavby sa dvíha murovaný komín, ktorý odvádza spaliny z kozubovej pece. „V chladných mesiacoch stačí priložiť jedno-dve polienka, na temperovanie tu mám elektrický ohrievač a na ohrev teplej vody elektrický bojler nastavený na odber nočného prúdu,…“ prikladá poobedňajšie polienko do ohňa pán Urban. Nie je to nijaký piadimužík v záhradnom domčeku, a tak sa javí priam neuveriteľným, že interiér, a rozdelený na zóny, poskytne dostatok pohodlia pre dospelého človeka.


Bývanie v guľatej stavbe

250683
Daniel Veselský

Teplo, ticho a sucho

Drevená guľa už dávno nie je pre miestnych spoluobčanov novinkou. Na šťastie pre staviteľa a celoročného obyvateľa guľového domčeka sa ani v ňom neudiali nijaké ďalšie novinky. Tie by mohli znamenať už len opravy a náhradné riešenia. Roky však potvrdili, že sa nemýlil a jeho stavba nepýta veľa za vykurovanie – možno ju smelo priradiť k ekologickým – a určite technicky nesklamala. Pán Urban stále vylepšuje zariadenie domčeka, ale inak všetko slúži podľa prvotných predpokladov. Strešná krytina z kanadského šindľa kryje a chráni pred nepriazňou počasia vrchnú pologuľu. Osem centimetrov hrubá izolácia z čadičovej vlny uložená medzi rebrá konštrukcie zaisťuje spolu s drevom vyhovujúcu tepelnú pohodu. Odvetrávanie pomocou zvislého latovania a vzduchovej medzery bez igelitovej parozábrany dokázateľne stačí na to, aby nedochádzalo ku kondenzácii vodnej pary. Na odvetrávacie otvory nainštalovali sieťky a mriežky tak, aby sa do drevených stien nenasťahovali hlodavce a hmyz. „Za materiál som zaplatil 250 000 českých korún. Cenu práce možno merať odhodlaním postaviť vlastnými rukami a s výdatnou pomocou detí drevostavbu, ktorá síce rozlohou a konštrukciou nemôže konkurovať nízkoenergetickým domom, ale ohľaduplnosťou, prirodzeným, prapôvodným tvarom a použitým materiálom ukazuje cestu, ako nezaťažiť životné prostredie a vlastný rozpočet.“

 


Bývanie v guľatej stavbe

250686
Daniel Veselský


Bývanie v guľatej stavbe

250687
Daniel Veselský


Bývanie v guľatej stavbe

250685
Daniel Veselský

Pre komín a kozubovú pec je základom štvorcová betónová plocha, od ktorej sa až po najvyššie miesto v guli ťahá telo murovaného komína. Podhľad kupoly obložili smrekovou palubovkou. Po mlynárskych schodoch až do dreveného neba… Podchodná výška na poschodí je v priemere 1,8 metra. Rovnakým náčiním sa pán Urban chytá remesla i umenia.

Ročné obdobia sa striedajú a záhrada sa prezlieka. Každý jej šat sa rád prizdobí domčekom, ktorý vyzerá, akoby narástol v neďalekých lesoch. Slnko spravodlivo svieti na celý povrch guľovitého obydlia. Prevracia sa po jeho streche a stenách, nazrie postupne všetkými oknami, vždy pod iným uhlom dopadne na podlahu a drevenú výstelku domčeka. Slnečné teplo sa sťahuje po oblej stavbe s pohybom slnka, ktoré sa opiera o stále rovnako veľkú časť povrchu. Vetry a dážď menia silu a smer, a pritom bez námahy a nepríjemných následkov obtekajú guľatý povrch malej stavby. Sneh sa zľahka kĺže po streche, kde nemá dôvod a ani spôsob, ako by sa mohol zbytočne zdržiavať. Čím bude drevená stavba staršia, tým viac zrastie so záhradou.


Bývanie v guľatej stavbe

250688
Daniel Veselský

 


Bývanie v guľatej stavbe

250693

 

ZDROJ: môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva
Zdieľať článok

Diskusia