Zdroj: Francis Dzikowski/OTTO

Podobu prístavby domu určila magnólia. Toto pestré bývanie žije vlastnou fantáziou!

16. 07. 2023
Zdieľať

V štýle atmosféry štvrti Carroll Gardens v Brooklyne, kde sa radové domy striedajú s ateliérmi a galériami v bývalých skladoch, sa o kreatívnu úpravu domu pre štvorčlennú rodinu postaralo štúdio Barker Associates Architecture Office (BAAO). Projekt korunuje neprehliadnuteľná magnólia, ktorej sa muselo prispôsobiť vizuálne riešenie prístavby.

Majitelia nehnuteľnosti, rodičia dvoch malých dcér, namiesto kúpy väčšieho domu zainvestovali do prístavby. Ich trojpodlažný dom v mestskej radovej zástavbe prešiel výrazným redizajnom vrátane zariadenia interiéru.

Rodinu k domu viazalo desať rokov spoločných spomienok a časom i fantazijné predstavy o priestrannej kuchyni a dvoch detských izbách.

Potenciál na realizovanie zmeny

Objekt je orientovaný do dvoch strán – ulice a záhradnej časti. Prístup do domu umožňuje schodisko priamo z chodníka na druhé podlažie. Uličná fasáda si zachovala svoj charakter vrátane pôvodných okenných otvorov.

Súčasť nehnuteľnosti tvorí záhrada približne s rozlohou domu. Prístavbou k zadnej časti a zväčšením rozlohy autori dom architektonicky zhodnotili. Interiér sa otvára do záhrady na prvom a druhom podlaží prostredníctvom veľkoformátových okien a terás.

Prístavba domu prispôsobená magnólii v Brooklyne

Významným prvkom záhrady je magnólia vo výške dvoch podlaží. Zdroj: Francis Dzikowski/OTTO

Dominantný skvost s nárokmi

Významným prvkom záhrady je magnólia vo výške dvoch podlaží, ktorá sčasti chráni súkromie obyvateľov domu od neželaných pohľadov z okolitej hustej zástavby. Uskočený pôdorys oboch terás vizuálne zdôrazňuje jej dôležitosť a zachováva vhodné podmienky na jej rast.

Prvé podlažie na úrovni záhrady (a mierne pod úrovňou uličného chodníku) je riešené ako otvorená dispozícia. Smerom do záhrady je orientovaná neformálna obývacia izba s knižnicou a malou originálnou sedačkou.

Neformálna obývačka s presklením do záhrady

Smerom do záhrady je orientovaná neformálna obývacia izba s knižnicou a malou originálnou sedačkou. Zdroj: Francis Dzikowski/OTTO

O úroveň jedného schodu vyššie sa nachádza pracovňa, kútik pre hostí oddeliteľný ťažkým hrubým závesom, jednoduchá biela kuchynka a kúpeľňa s vaňou a WC. Samostatná miestnosť s nástenným modifikovateľným organizérom umožňuje prehľadne uložiť športové náčinie a doplnky do záhrady.

Nástenný organizér na športové náčinie a záhradné náradie

Samostatná miestnosť s nástenným modifikovateľným organizérom umožňuje prehľadne uložiť športové náčinie a doplnky do záhrady. Zdroj: Francis Dzikowski/OTTO

S reprezentatívnym charakterom

Spoločenská časť, tradične s vysokým stropom pre tento typ domov, je situovaná na druhom podlaží. Smerom do ulice je orientovaná obývacia izba s mramorovým krbom.

Jednoduché, ale originálne zariadenie pozostáva z rôznofarebných dizajnových kúskov a zbierky výtvarného umenia. Prehliadku štruktúry materiálov zastupuje aj čiastočne priznané tehlové murivo omietnuté na bielo.

Obývacia izba s mramorovým krbom a priznanou tehlovou stenou

Smerom do ulice je orientovaná obývacia izba s mramorovým krbom a čiastočne priznanou tehlovou stenou. Zdroj: Francis Dzikowski/OTTO

V strede otvorenej dispozície sa nachádza kuchyňa ladená do bielej farby. Úložný priestor kuchynskej linky na úkor pracovnej plochy kompenzuje kuchynský ostrov s drezom. Priestranná jedáleň s výhľadom do záhrady ponúka dostatok miesta na organizovanie veľkých rodinných osláv.

Terasa s posedením je vítaným spestrením domáceho pohodlia v mestskom prostredí. Miesto je prístupné zo záhrady vlastným schodiskom. Nachádza sa z opačnej strany ako magnólia a rovnako účinne pomáha zabezpečiť pocit súkromia na vlastnom pozemku.

Všetky fotografie z farebného interiéru a exteriéru nájdete v galérii na konci článku.

Posledné, tretie podlažie pozostáva zo spálne orientovanej do ulice s vlastnou kúpeľňou so sprchovým kútom a dvoma umývadlami. A dvoch detských izieb s oknami do tichej záhrady a s kúpeľňou s vaňou a dvoma umývadlami prístupnou z chodby. Vkusné zariadenie a dizajn detských izieb je akoby pomyslenou vstupnou bránou do ríše fantázie.

Farebný dizajn detskej izby

Detské izby sú pomyselnou vstupnou bránou do ríše fantázie. Zdroj: Francis Dzikowski/OTTO

Dýcha pohodlím a útulnosťou

Stavebné zmeny skvalitnili zdroj prirodzeného denného svetla napríklad strešnými svetlíkmi. Bohaté zastúpenie rôznych vzorov, textúr a vybraných odtieňov modrej vrátane konštrukcie záhradného schodiska a vonkajších okenných rámov z domu robia esteticky vzhľadné a ľahko zapamätateľné miesto.

Prečítajte si tiež
Kvôli snahe zachovať stromy museli prístavbe domu prispôsobiť tvar fasády

Novú podobu získala aj záhrada, ktorá využíva optické klamy na vytvorenie dojmu väčšej rozlohy. Pozemok predlžuje oplotenie z horizontálnych drevených latiek a nepravidelný chodníček násobí jeho objem.

Zastrešené zákazkové viacmiestne sedenie na konci pozemku reprezentuje dokonalé zákutie a dokladá zmysluplné využitie malej záhrady.

Prístavba plná fantázie

Architekti: Barker Associates Architecture Office (BAAO)
Lokalita: Carroll Gardens, Brooklyn, New York, Spojené štáty americké
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Francis Dzikowski/OTTO
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: farby v interiéri prístavby domov trojpodlažný dom zariaďovanie detskej izby
Zdieľať článok

Diskusia