Čo sa skrýva v uhloch

Čo sa skrýva v uhloch

29. 06. 2009
Zdieľať

Záhrebský dom so strohým menom J2, dostal v polovici januára tohto roku v Zadare cenu Draga Galića – Zväz chorvátskych architektov ho vyhlásil za najlepšiu vlaňajšiu realizáciu v kategórii rodinných domov. Krátko predtým vyšiel v Londýne Atlas svetovej architektúry 21. storočia vydavateľstva Phaidon. Jeho autori dielo ateliéru 3LHD neváhali zaradiť medzi elitných niečo vyše tisíc stavieb z takmer deväťdesiatich krajín. Aký je dom, ktorému sa ušli takéto pocty?

Predovšetkým, na prvý pohľad pôsobí menší, než v skutočnosti je. Patrí pritom k najmenším vilám realizovaným ateliérom 3LHD: novší dom s rovnako lakonickým názvom K je väčší až o tretinu. Mimochodom, v tej istej štvrti ako J2 sa v okruhu približne piatich kilometrov nachádzajú všetky vily projektované týmto tímom troch architektov a jednej architektky.


Čo sa skrýva v uhloch

205309

Vyhliadka pred prahom

Keď prechádzate okolo J2 tichou uličkou v štvrti Šalati, rozhodne nevyzerá, že je v ňom bazén, miestnosť pre fitnes, sauna a tri podlažia s obytnými priestormi vo dvoch krídlach. Z ulice predovšetkým nevidieť najnižšie podlažie predného krídla, vsunuté do klesajúceho terénu jedného z najjužnejších výbežkov pohoria Medvednica. Práve tu sú spomínané rekreačné priestory. Ilúziu štvorbokého útvaru menšieho ako v skutočnosti sa však podarilo navodiť nielen premysleným využitím daností terénu, ale aj tvarovaním domu, pri ktorom architekti šikovne zužitkovali vo svoj prospech perspektívu: severné, dvorové krídlo približne v polovici zošikmili v pôdoryse tak, aby pohľad naň uzatváral susedný objekt stojaci blízo uličnej čiary, a klamlivé vnímanie proporcií domu doviedli do dokonalosti klesajúcou strechou. Vďaka tomu priečelie tvarovo zapadá medzi okolité, tradične poňaté vily.

Architekti z 3DLH neostali len pri redukcii objemu optickým klamom, vyriešili aj reálne zoštíhlenie. To znamenalo hlbší zásah do objemu: prízemie má z ulice podobu éterického „vankúša“, ktorý tvorí garáž so stenami zo sklených dielcov a veľký výrez komfortného vstupu.
 


Čo sa skrýva v uhloch

205302


Čo sa skrýva v uhloch

205307

Vďaka posuvným dielom pred oknami sa môže meniť vzhľad fasády. Tieto okná vedú do dvoch detských izieb. Výrazná prítomnosť dreva zdôrazňuje vzťah domu s okolitou prírodou.                     Cez túto kúpeľňu sa vchádza do rodičovskej spálne na prízemí domu. Umývadlové misy uložené na „doske“ sa dnes tešia veľkej obľube, zaujímavým prvkom je sklená stena so vsadenými zrkadlami.

Vstup je netradičným spojením verandy a klasickej otvorenej galérie. V jeho riešení sa dajú nájsť analógie s barokovými rezidenciami vrátane bezprostredného spojenia so schodiskom. Autom sa dá zájsť až pred vchod, a kým sa vchádzajúci obráti k dverám v sklenej stene, ponúka sa mu pohľad na úbočia s domami ponorenými v zeleni. Scenériu vidieť vo výreze už z ulice a vďaka precízne vyrátanému miernemu stúpaniu príjazdovej cestičky ku vchodu ostáva súkromie záhrady za domom nenarušené. Perspektíva zároveň objekt ešte viac „znehmotňuje“.


Čo sa skrýva v uhloch

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

205306

Precítené, vyrátané – postavené

Motív lomenej línie sa v dome zjavuje v menších či nápadnejších detailoch – aj v rozdielnej výške podlahy. Už pri vstupe sa podlaha lomí tri razy (ak zohľadníme aj príjazdovú cestu), z prízemia vedú ešte schody k veľkej spálni.

Od originálneho vstupu do domu sa začína odvíjať aj hlavná komunikačná os. Nenaráža na múr, ale prechádza sklenou stenou s vchodovými dverami a ďalej sa plynulo vinie a klesá schodiskom do obývacieho priestoru v suteréne domu, orientovaného do záhrady. Táto línia je celkom zreteľná aj na fasáde obrátenej do záhrady, kde na ňu upozorňuje zalomený pás sklenej steny.

Pri pohľade na lomené línie obrysu budovy a uhol, ktorým stúpa sklená stena schodiska, príde človeku na um spojitosť s terénom, keďže v líniách je až prírodná rozmanitosť. Pohľad do výkresov ukáže, že nadviazanie na terén nie je ani zďaleka len intuitívne. Naopak, je presne vyrátané – sklon rampy schodiska sa blíži uhlu odklonenia priľahlého krídla a z rovnakého vzťahu vychádza aj stvárnenie terás okolo domu a spojovacieho chodníka. Tým sa podvedomé vnímanie vzájomných vzťahov domu a jeho okolia ešte viac zdôrazní.


Čo sa skrýva v uhloch

205304

Úvaha o vŕškovitej štvrti

Zložitosti rozvrhnutia záhrebskej vily nebudeme ďalej rozoberať. Ostaňme pri náznaku a konštatovaní, že dobrá architektúra od nepamäti vzniká rozvinutím harmonických vzťahov vo vnútri aj navonok. Okrem tejto základnej podmienky však musí aj niečím upútať. Vo vile J2 nájdeme hneď niekoľko zaujímavých riešení – ako príklad možno spomenúť dispozíciu najvyššieho podlažia, čiže podlažia s najcennejším výhľadom, z ktorého sa tešia deti. Majú tu nielen spoločný priestor medzi štyrmi stenami, ale môžu aj vyjsť nadýchať sa čerstvého vzduchu na terasu. Veľké zasklenie obývačky s výhľadom na okolie sa síce v lokalite neďaleko historického Kaptolu, ktorá má v krajine cveng, dá očakávať, jeho detaily sú však osobité. Naopak, úplne nezvyčajné je, že automobil zaparkovaný v garáži dotvára kompozíciu fasády domu (pri pohľade z dvora dokonca na druhom podlaží). Keďže sklená stena garáže nie je číra a črtá sa len kontúra auta, výsledok pôsobí decentne. Tento netradičný prvok možno spojiť s tendenciou využívať ako výtvarný prostriedok neurčitý náznak predmetu za priesvitnou, najmä osvetlenou plochou a vôbec s „transparentným trendom“ v súčasnom dizajne – v nábytkovej tvorbe, ale aj v módnom návrhárstve.
 


Čo sa skrýva v uhloch

205298


Čo sa skrýva v uhloch

205297

Pôdorys suterénu                      Pôdorys prízemia a 1. poschodia

Zdá sa, že aj napriek dostatku originálnych detailov sa prestíž domu zakladá predovšetkým na vzťahu k prostrediu, ktorý vzhľadom na prepracovanosť treba nazvať systémovým, až filozofickým. Rodina majiteľov si tu už azda po dlhých rokoch konečne nažíva v spokojnosti. Na parcele totiž už raz stavali. V dome spred viac ako päťdesiatich rokov sa však cítili izolovaní od záhrady, a tak musel ustúpiť novej architektúre.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: bazén bývanie dom kúpeľňa návšteva obývacia izba zahreb
Zdieľať článok

Diskusia