Zdroj: Gonzalo Viramonte

Unikátny bezbariérový dom, ktorý zvýšil kvalitu života celej rodiny

25. 01. 2022
Zdieľať

Ľudia so špeciálnymi potrebami majú neraz iné nároky na životný priestor, ako bežné zdravé rodiny. Ak dokážu bývanie prispôsobiť týmto potrebám, výrazne sa zmení celková kvalita ich života. Presne to mal za cieľ aj projekt z dielne argentínskeho ateliéru s_estudio. Vytvorili dom pre Genara, ktorý sa plne prispôsobuje jeho obmedzeným možnostiam pohybu.

Hlavným cieľom návrhu domu pre chlapca, ktorý sa pohybuje na vozíčku, bolo vytvoriť priestory, ktoré by skvalitnili život celej rodiny, predovšetkým však uľahčili každodenné záležitosti samotnému Genarovi. Vo finálnom efekte sa architektom podarilo navrhnúť stavbu, ktorá nie je pre chlapca nijak obmedzujúca. Vysoká dostupnosť všetkých priestorov umožní Genarovi podstatne nezávislejší život.

Moderný argentínsky biely dvojdom s drevenými bránami

Garáž vyčnieva dopredu, dom chránia drevené okenice. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Dom z dvoch rovnakých celkov

Stavba stojí v súkromnej obytnej štvrti na nepravidelnom pozemku. Jej základ tvoria dva domy s obdĺžnikovým pôdorysom prilepené vedľa seba, avšak mierne posunuté. Vďaka tomuto riešeniu vznikli súkromné zázemia a príjemný priestor na vonkajšie posedenie aj s bazénom, kam nevidia oči susedov ani okoloidúcich.

Prečítajte si tiež
Jednoduchý prízemný dom s drevenou fasádou perfektne zapadol do prostredia pod lesom (VIDEO)

Centrálny priestor – široká chodba je presvetlená dvoma strešnými svetlíkmi a rozdeľuje dispozíciu na dve časti: spoločenské a súkromné krídlo domu. Zároveň funguje aj ako vstupná hala, kancelária a knižnica.

Moderný argentínsky biely dom s dlhou chodbou a svetlíkom

Centrálny priestor – široká chodba je presvetlená dvoma strešnými svetlíkmi a rozdeľuje dispozíciu na dve časti: spoločenské a súkromné krídlo domu. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Vysoký strop, presklenie, výhľad na terasu i bazén

Spoločenská časť je charakterizovaná vysokým šikmým stropom. Nadväzujú na ňu severne orientovaná terasa a vonkajšie priestory. Medzi jedálenskou časťou, obývacou časťou a terasou je kompletne presklená fasáda, ktorá vťahuje do interiéru nielen svetlo, ale aj pohľad na bazén. Samozrejme, aj bazén je kompletne prispôsobený pre potreby Genara. V súkromnej časti stavby sa nachádzajú spálne a chlapcova herňa.

Chlapec na vozíku na terase bieleho dvojdomu s bazénom

Základ stavby tvoria dva domy s obdĺžnikovým pôdorysom prilepené vedľa seba, avšak mierne posunuté. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Garáž vyčnieva dopredu, dom chránia drevené okenice

Keď sa pozrieme na dispozíciu domu od vstupu, v pravom krídle, ktoré je vysunuté viac dopredu, sa nachádza garáž. Na ňu nadväzuje denná zóna s vonkajším priestorom a úplne na konci je bazén. Vedľajšie krídlo (zasunuté dozadu) zahŕňa hlavný vstup s osovou chodbou a súkromné priestory.

Prečítajte si tiež
Severská elegancia a vidiecky šarm: Jednopodlažný dom na Spiši vo vlastnej réžii

Z materiálového hľadiska má novostavba tradičný murovaný konštrukčný systém z keramických tvárnic omietnutých a natretých bielou farbou a kovové strechy. Imidž a ochranu domu zo všetkých štyroch strán dopĺňa systém posuvných a skladacích drevených okeníc.

Biely moderný prízemný dom s presklením a bazénom

Bazén je kompletne prispôsobený pre potreby chlapca. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Bezbariérová symbolika

Bezbariérový prechod medzi interiérom a exteriérom zároveň symbolicky posilňuje spojenie dvoch svetov. Podobne funguje priestor medzi súkromnou a spoločenskou časťou interiéru. „Veríme v architektúru ako v nástroj na zlepšenie života tejto rodiny, uľahčenie a rozjasnenie. Každý kút patrí Genarovi,“ dodáva na záver hlavný architekt projektu Bruno Sileoni.

Prečítajte si tiež
Praktické riešenie jednopodlažného domu: Izby napojili na centrálnu os

Dom pre Genara

architektonický ateliér: s_estudio

hlavný architekt: Bruno Sileoni

dizajnérsky tím: Bruno Sileoni, Jesica Grötter, Lautaro Giuggia Monteverde, Rocío Rueda Coll

lokalita: Córdoba, Argentína

plocha: 382 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Gonzalo Viramonte

Kategória: Návšteva
Tagy: bazén Bezbariérové vstupy bezbariérový dom dvojdom presklené plochy rodinný dom šikmé strechy
Zdieľať článok

Diskusia