Zdroj: Tim Van de Velde

Dispozíciu radového domu rozdelili záhradou. Získali tak vonkajšie izby pod pergolou a záhradnú pracovňu!

30. 08. 2022
Zdieľať

Radový dom ožil vďaka novým otvorom a prepojeniam so záhradou. Nenápadná stavba so sedlovou strechou sa črtá za starou vstupnou bránou, ale keď vstúpite ďalej, prekvapí vás nová dispozícia. Je plne prispôsobiteľná potrebám obyvateľov a tiahne sa pozdĺž celého pozemku.

Ako získať viac za menej?

„Kompletne zastavaný pozemok sme rozrezali. Vďaka tomu opäť dýcha a vstúpil do neho dej. Využitie priestoru sme premysleli do posledného detailu, dom je udržateľný,“ charakterizujú svoju prácu architekti z ateliéru Atelier Janda Vanderghote. Vnútorný priestor zväčšujú posuvné sklenené dvere, cez ktoré môžete na viacerých miestach vyjsť na terasy či kryté vonkajšie plochy – do vonkajších miestností.

Radový dom s otvormi a prepojením so záhradou

Vnútorný priestor zväčšujú posuvné sklenené dvere, cez ktoré môžete na viacerých miestach vyjsť na terasy či kryté vonkajšie plochy. Zdroj: Tim Van de Velde

Hlavný dom, vonkajšie miestnosti, bazén a kancelária s vlastnou terasou

Úzky pozdĺžny pozemok prelínajú tri hmoty, ktoré na seba nadväzujú. V prednej časti sa nachádza hlavná časť domu. Predsieň domu autori dispozície nazývajú „zvukovým boxom“ za ňou nasledujúcej hudobnej miestnosti. Sedlová strecha ukrýva svetlík, ktorý nepriamo osvetľuje schodisko.

Prečítajte si tiež
Zimná záhrada ako pasívny zdroj energie. Chata so zelenou strechou sa dočkala oživenia

Na prízemí sa nachádza obývačka s kuchyňou, jedálňou a hudobnou miestnosťou. Z kuchyne a jedálne je výhľad do záhrady. Odtiaľ sa cestičkou pod tmavým baldachýnom dostanete okolo domčeka na náradie a práčovne až k vodnému prvku – k bazénu, ktorý pozýva na kúpanie a zábavu. Ak budete pokračovať ešte ďalej pozdĺž pozemku, prídete k záhradnej kancelárii s terasou ukrytou pod rovnakou konštrukciou ako hlavná pergola. Interiér kancelárie presvetľujú tri stropné svetlíky.

Radový dom s otvormi a prepojením so záhradou

Predsieň domu autori dispozície nazývajú „zvukovým boxom“ za ňou nasledujúcej hudobnej miestnosti. Zdroj: Tim Van de Velde

Najvyššie poschodie patrí deťom, pod ním je spálňa rodičov

Vyššie podlažia má len hlavná hmota domu vpredu, ostatné prvky sú jednopodlažné. Na prvom poschodí nad kuchyňou a jedálňou sa nachádza hlavná spálňa s hygienickým zázemím a knižnica, ktorá tvorí galériu s výhľadom na prízemie – do obývačky. O poschodie vyššie sú dve spálne a priestor na hranie pre deti.

Radový dom s otvormi a prepojením so záhradou

Dom, napriek tomu, že je veľmi členitý a ponúka rôzne zážitky, je kompaktný. Zdroj: Tim Van de Velde

Členitý, a pritom kompaktný s množstvom krytých priestorov vonku

Dom, napriek tomu, že je veľmi členitý a ponúka rôzne zážitky, je kompaktný. Otvorená záhrada uprostred pozemku dáva stavbe vzdušnosť a zároveň ju spája. Vonkajší priestor pod pergolami tvorí extra
miestnosti – pred slnkom a dažďom chránené priestory priamo v záhrade.

Prečítajte si tiež
Na Liptove si postavili udržateľný dom z balíkov slamy, hliny z vlastného dvora a dreva z neďalekého lesa

Príjemná stavba je pripravená na akýkoľvek budúci dej. Vie sa ľahko prispôsobiť pre potreby rodiny s malými deťmi, ale aj študentmi či pre dospelých vo vyššom veku. Jednoducho – dá sa tu žiť celý život bez akýchkoľvek obmedzení.

Radový dom s otvormi a prepojením so záhradou

Vonkajší priestor pod pergolami tvorí extra miestnosti – pred slnkom a dažďom chránené priestory priamo v záhrade. Zdroj: Tim Van de Velde

pHOUSE With a Garden Office

architektonický ateliér: Atelier Janda Vanderghote

lokalita: Gent, Belgicko

plocha: 450 m²

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Tim Van de Velde

Kategória: Návšteva
Tagy: bazén dispozičné riešenia multifunkčné zariadenie prírodné interiéry rodinný dom terasy vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia