Zdroj: Tomáš Mach

Dom ako prímorská vila na českom vidieku! Čo ukrýva táto inteligentná drevostavba?

17. 02. 2022
Zdieľať

Okná až po zem, drevo, krásny bazén, posedenie vonku pod strechou a „smart“ riešenia v interiéri. Takto znelo zadanie, ktorého výsledok pyšne stojí v českej obci Dobruška. Ak sú pre vás dôležité komfort a výhody moderných technológií, tento super dom sa vám bude určite páčiť.

Drevostavby nemusia vyzerať ako klasické chalupy. Ak tomu neveríte, tento dom vás prekvapí. Investori si vyhliadli väčší pozemok na mieste, ktoré poznali a ktoré im charakterom vyhovovalo. Parcelu veľkú 2 500 metrov štvorcových rozdelili na dve – na jednej stavali dom investori, na druhej rodičia jedného z nich.

Moderný jednopodlažný biely rodinný dom s kovovým plotom

Strecha pred vchodom a garážou má veľký presah, vďaka tomu sa tu dá pohodlne parkovať s dvoma autami. Zdroj: Tomáš Mach

Začínali s rovnakým architektom, mladšia generácia sa však nakoniec rozhodla inak. Dnes bývajú v dome s neuveriteľnou atmosférou, ktorú realizovalo štúdio 3AE.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom so zelenou strechou, s moderným svetlým interiérom a výhľadom na hrad

Pedantne prevedená stavba na kľúč

Konštrukcia členitého jednopodlažného domu je z masívnych CLT panelov. Toto riešenie vyhralo nad klasickým murovaním z viacerých
dôvodov – okrem rýchlosti realizácie predovšetkým najmä kvôli precíznosti prác a detailnosti spracovania návrhu. Dodávateľská firma pripravila dom „na kľúč“, takže vrátane podláh bez krytín, komplet elektroinštalácie, smart elektroinštalácie LOXONE, všetkých rozvodov vody, kanalizácie a klimatizácie. Stačilo doriešiť interiér a záhradu.

Obývačka s kuchyňou a jedálňou v hnedo sivej a béžovej

Zaujímavým riešením, ktoré opticky zväčšuje a prevzdušňuje priestor interiéru, sú dvoje celosklenené dvere. Zdroj: Tomáš Mach

Dom ovládajú moderné technológie

Vykurovanie vily funguje vykurovacími káblami ovládanými inteligentným systémom. Vetranie s rekuperáciou je autonómny systém, autonómna (nenapojená na inteligentný systém domu) je tiež klimatizácia, ktorú domáci používajú len sporadicky.

Zelená stena v obývačke

V obývačke je zelená stena. Zdroj: Tomáš Mach

Vysoký strop v dennej zóne má až tri metre

Investori si dnes pochvaľujú, že sa nechali sa presvedčiť architektom o niekoľkých zmenách. Pôvodne sa ich predstavy o interiéri totiž odlišovali. Oceňujú najmä výšku stropu tri metre v hlavnom obytnom priestore, vďaka ktorej miestnosť pôsobí mimoriadne vzdušne. Výrazným prvkom hlavného obytného priestoru je živý obraz z machu, veľký 2,5 × 1,5 metra.

Prečítajte si tiež
Veľký rodinný dom, ktorý sa nekamarátil ani s vlastnou záhradou, prešiel zásadnou rekonštrukciou

Bazén vidno už z chodby

Keďže majiteľ domu je výrobca bazénov, nemohol chýbať ani moderný bazén, navyše ho malo byť perfektne vidieť aj z interiéru. Toto želanie vyriešili veľké presklené plochy z chodby a obývačky smerom k bazénu.
V lete sa na veľkej terase pri bazéne, prípadne v altánku pri záhradnom domčeku odohrávajú aj návštevy. Zaujímavým riešením, ktoré opticky zväčšuje a prevzdušňuje priestor interiéru, sú dvoje celosklenené
dvere – zo zádveria do chodby a z chodby do obývačky. Výška dverí
je 220 centimetrov.

Veľký dlhý bazén so záhradným domčekom pred rodinným domom

Záhradný domček s altánkom je určený na relax. Zdroj: Tomáš Mach

Najväčšie súkromie v manželskej zóne

Priestor na spanie (nočná časť domu) je oddelený od spoločenskej zóny. Najviac súkromia má „manželská“ časť – šatňa, spálňa a kúpeľňa. Šatňa zároveň oddeľuje súkromný priestor od ostatných. Pri kúpeľni sa nachádza aj sauna.

Moderný jednopodlažný rodinný dom s veľkým presklením s výhľadom na bazén

Drevostavba môže vyzerať aj takto. Ako moderný rodinný dom. Zdroj: Tomáš Mach

Vyhrievaný chodník? Prečo nie!

O špeciality nie je núdza ani vonku pri dome. Strecha pred vchodom a garážou má veľký presah, vďaka tomu sa tu dá pohodlne parkovať s dvoma autami. Čo je však ešte zaujímavejšie, je vyhrievaný
chodník v tejto oblasti a čiastočne vyhrievaný priestor od brány ku krytému státiu. Vysoký komfort výslednej stavby je nespochybniteľný – či ste na terase, v bazéne alebo v interiéri.

Prečítajte si tiež
Jednopodlažný dom s obývačkou medzi stromami

RD Dobruška

Autor: BITTNER architects s.r.o.

Projekčné práce: Libor Švehla

Realizácia: 3AE

Lokalita: Dobruška, ČR

Úžitková plocha: 208 m2

Zastavaná plocha: 247 m2

Realizácia: 2021

Teplo a vetranie: elektrické vykurovacie káble, v kúpeľniach vykurovacie rebríky, krbové kachle; rekuperačná jednotka PICHLER LG 250 + chladenie splitovými jednotkami

Súčiniteľ prestupu tepla stenou: použité rôzne skladby,
väčšinou 0,17 W/m2Kcassettes.

Sabína Zavarská

Foto: Tomáš Mach

Kategória: Návšteva
Tagy: bazén domy na kľúč drevostavba moderná architektúra rekuperačný systém rodinný dom sauny vily
Zdieľať článok

Diskusia