Do práce v papučiach
Aj vy patríte k tým, čo im ráno stačí prejsť zo spálne do vedľajšej izby a už sú v práci? Rozmýšľate či vymeniť veľký počítač za úspornejší notebook a ako pritom zabezpečiť, aby sa aj deti mohli hrať ich obľubené hry a manželka si občas mohla pozrieť nejaký pekný film, alebo ste si mohli urobiť obrazy z vydarených fotiek z dovolenky? Potom vás určite zaujme nasledujúci príspevok.
Aké sú trendy v zariadení domácej pracovne, nám povedali odborníci z firmy Logitech a Toshiba.
Základný problém domácností:
Počítač je už dnes neoddeliteľnou súčasťou väčšiny domácností, ale klasický – debna s monitorom a ďalším príslušenstvom, ako je klávesnica, tlačiareň, reproduktory apod., je veľký a neskladný a často ho nie je kam umiestniť.
Niektoré domácnosti riešia tento problém umiestnením PC do spálne. To však znemožňuje pracovať, pokiaľ chce „polovička“ spať, pretože zapnutý počítač je hlučný a svieti.
Ak chce rodina použiť počítač ako multimediálne centrum (zdroj hudby a fotografií, prípadne videa), mal by byť pripojený k televízoru v obývacej izbe.
Trend posledného obdobia:
Prenosné počítače sa v poslednom roku stali pre domácnosť výrazne dostupnejšie. Aj ich výkon, grafické možnosti, výbava aj dátový priestor sa stále zväčšujú, a tak sú aj notebooky schopné celkom nahradiť „veľký“ domáci počítač.
Tento trend je zrejmý aj z toho, ako notebooky uvádzané na trh v poslednom období vyzerajú. Výrobcovia kladú pri notebookoch pre domácnosť veľký dôraz na dizajn.
Trend náhrady počítača notebookom potvrdzujú aj stále väčšie a ťažšie modely notebookov, ktoré rozhodne nie sú určené na každodenné používanie, ale skôr ako domácí počítač, ktorý možno kedykoľvek po práci, zábave, surfovaní po internete alebo po videotelefónovaní cez Skype zavrieť a odložiť na poličku.
Nie je notebook ako notebook, alebo definovanie priorít
Abyste si mohli vybrať správny notebook vhodný na vaše potreby, musíte si ujasniť, čo s ním chcete robiť. Potrebujete ho len na kancelársku prácu? Budete na ňom hrať hry? Pokiaľ áno, aké?
Na internet, kancelársku prácu a základnú prácu s obrázkami a multimédiami stačí dnes akýkoľvek notebook alebo dokonca miniatúrny notebook.
Ak budete chcieť hrať len jednoduché hry, ktoré sa spúšťajú priamo z internetu (flashové hry), platí to isté.
Niekdy sa v domácnosti hodí druhá televízia. Niektoré z notebookov majú vstavaný analógový aj digitálny televízny tuner, takže si na jeho displeji môžete pustiť obľúbený seriál, aj keď je váš TV vyťažený športovým prenosom z niektorých majstrovstiev sveta. Každý notebook sa dá rozšíriť o prídavný televízny tuner, ktorý pripojíte k USB konektoru alebo vložíte do notebooku ako kartu. Pokiaľ budete chcieť na notebooku sledovať televíziu, lepší zážitok budete mať s väčším displejom.
Veľký rozmach dnes zažívajú videohovory z počítača na počítač. Videohovor sa uskutočňuje prostredníctvom voľne šíriteľného programu Skype zadarmo (Skype si môžete stiahnuť z internetových stránok www.skype.com). Skype s vami komunikuje po slovensky a jeho inštaláciu a nastavenie zvládne každý užívateľ počítača. Na to, aby ste z notebooku mohli volať hlasovo alebo s použitím videa na iný počítač, potrebujete mať zavedený dostatočne rýchly internet (postačí akékoľvek káblové alebo ADSL pripojenie). Na videohovory je nutné pripojiť internetovú kameru, čiže webkameru.
Pokiaľ má ale notebook zvládnuť nové hry v trojrozmernom prostredí, ako sú automobilové simulátory, moderné športové hry alebo „strieľačky“, je dobré dbať na nasledujúce odporúčania:
1. Počítač by mal mať predovšetkým samostatnú kvalitnú grafickú kartu so špeciálnou vyhradenou pamäťou. Spýtajte sa predávača, či nie je grafická karta vstavaná na základnej doske notebooku.
2. Je lepšie, keď bude mať počítač viacjadrový procesor, napríklad Intel Core2 Duo a dostatok operačnej pamäte aspoň 2 GB (gigabajty). Také notebooky majú okrem veľmi vysokého výkonu často aj väčší displej a na notebooky vysokú hmotnosť.
3. Pokiaľ budú častou činnosťou na počítači hry, poobzerajte sa po notebooku, ktorý je priamo určený na hranie. Niektorí výrobcovia majú na trhu rady notebookov, ktoré sú na tento účel optimalizované.
Je lepší malý alebo veľký notebook?
Ak budete potrebovať notebook často prenášať a niekedy ho budete mať na ramene dlhé hodiny, všimnite si pri kúpe jeho hmotnosť. Tá sa pohybuje od asi 800 g (pri najľahších notebookoch s 12“ displejom) až po asi 5 kg pri „nadupaných“ typoch. Ak potrebujete naozaj len základné kancelárske aplikácie a internet, možno vám bude stačiť celkom nová kategória miniatúrnych notebookov, ktoré majú vo svojich útrobách nainštalovaný plnohodnotný operačný systém, takzvané „netbooky“. Tie majú displej s uhlopiečkou okolo 9“ a vzhľadom na svoje rozmery majú zmenšenú klávesnicu.
Malý notebook obvykle spotrebuje menej energie, má však zabudovanú batériu s nižšou kapacitou. Ak budete potrebovať používať notebook dlhé hodiny bez pripojenia na elektrickú sieť, vyberte si notebook s veľkou výdržou alebo si dokúpte väčšiu batériu. Niektoré technológie umožňujú výrazne šetriť energiu, a tak napríklad malý 800 g notebook Toshiba Portégé R600 s 12“ displejom vydrží na jedno nabitie pri použití väčšej batérie aj viac ako 10 hodín práce. Na sledovanie televízie alebo filmu sa prirodzene hodí väčší displej. Ak bude váš notebook väčšinou doma a budete ho len príležitostne voziť na dovolenku alebo na chatu, vyberte si radšej väčší a univerzálnejší prístroj, ktorý vás nesklame, keď budete chcieť napríklad ukázať fotky priateľom.
Tip na nákup vybaveni domácej pracovne:1. Notebook. Vhodné varianty pre domácu pracovňu: 15,4 alebo 17-palcový ;varianty na ľahšie prenášanie: 8, 9, 10, 12,1-prípadne 13,3-palcový (k týmto je už vhodné uvažovať o bode 6). Notebook by mal obsahovať DVD RW, USB vstupy min 2 ×, RJ45-internetovú prípojku, čítačku pamäťových kariet, určite WIFI, bluetooth, webkamerku, Dsub, poprípade HDMI. (Existujú aj notebooky s výkonnejšou grafickou kartou, ak by ste ho chceli používať aj na hranie hier. Ale keď máte deti, ktoré vám budú neustále píliť uši, že už chcú hrať, je vhodné porozmýšľať nad notebookom len na prácu a klasickým PC s kvalitnou grafickou kartou na hranie hier. (PC aspoň 3 GB RAM pamäte, výkonná grafická karta t.j. aspoň 512 MB RAM DDR3, 128-bitovú s podporou DX10, veľkosť pevného disku v dnešných podmienkach aspoň 256 MB, samozrejme nie najlacnejší procesor, ale aspoň core 2 duo). Obyčajné hráčske PC sa dá poskladať za asi. 663,878 € (20 000 Sk). Ak chcete hrať tie najnovšie hry, treba počítať s ďalšími eurami (tisíckami) navyše…) 2. Tlačiareň (farebná atramentová alebo laserová, závisí to od množstva tlače) 3. Scanner (dôležitý je počet DPI) 4. Prípadne multifunkčný variant tlačiareň + scanner 5. Pripojenie na internet 6. Externá klávesnica, myš a monitor. (to je ale otázka komu čo vyhovuje, niekomu stačí notebook ako taký) 7. Reproduktory majú notebooky už integrované, ale väčšina má výstup len na stereo jack. Kto si potrpí na zvuk typu domáce kino, nech radšej zvolí klasické PC s dobrou zvukovou kartou, výstupmi na viacero reproduktorov a, samozrejme, kvalitné reproduktory so subwooferom. |
Internet je nevyhnutnosť
Drvivá väčšina notebookov je vybavená vstavanou sieťovou kartou a Wi-Fi, teda modulom, ktorý umožňuje pripojiť prístroj k bezdrôtovej sieti. Ak máte do bytu zavedený internet v podobe ADSL alebo káblového pripojenia, môžete si jednoducho a bez veľkej investície (za cca 30 € kúpite bezdrôtový „router“) bezdrôtovo rozviesť internet po byte.
Pohodlie a ergonómia
Ak má byť práca s notebookom aj po dlhých hodinách pohodlná, a aby ste sa vyhli prípadným zdravotným ťažkostiam, je dobré myslieť aj na usporiadanie počítačového pracoviska. Jedným zo základných pravidiel je umiestnenie vrchnej hrany monitora aspoň približne vo výške očí. Ak máte displej výrazne nižšie, hrbíte sa, čo môže spôsobiť bolesti krčnej chrbtice.
Keď ale notebook celý zdvihnete, dostanete zase klávesnicu neprirodzene vysoko. Pri práci s ňou by mal byť v lakti dodržaný približne pravý uhol. Riešenie ponúkajú špeciálne stojany na notebooky. Napríklad Logitech Alto Cordless obsahuje aj bezdrôtovú klávesnicu a po práci ho môžete celý zložiť do podoby podobnej notebooku a spolu s ním ho uložiť na poličku.
Doplnky
S notebookom môžete pracovať rovnako plnohodnotne, ako s počítačom. Prispieva k tomu aj možnosť pripojenia všetkých počítačových doplnkov a periférii, ktoré ste boli zvyknutí používať. Niektoré z nich sa vyrábajú priamo na použitie s notebookom. Sú obvykle menšie a často bezdrôtové. Napríklad notebooková myš Logitech V550 Nano je bezdrôtová a pri prenášaní sa dá pripnúť špeciálnym „štipcom“ na notebook. Podobne je to aj s internetovými kamerami na notebooky, ktoré sú malé a dajú sa jednoducho prichytiť na hornú hranu notebookového displeja.
Záver
S výkonom, aký súčasné notebooky poskytujú, môžete na prenosnom počítači robiť všetko, čo so stolovým počítačom, a to vrátane náročných aplikácií a hier. Vzhľadom na to, že je notebook predsa len prenosné zariadenie a jeho elektronika je schovaná pod klávesnicou, je v porovnaní so stolovým počítačom náchylnejší na poškodenie. Pred kúpou notebooku si dobre rozmyslite, na čo ho budete používať, a vyberajte s ohľadom na vaše potreby.
Ako si vybrať webkameru k prenosnému počítačuVideohovory z počítača na počítač cez Skype využíva čím ďalej, tým viac užívateľov. Na ich spustenie potrebujete počítač, internet, Skype a webkameru. Veľké percento notebookov je vybavené základnou internetovou kamerou. Ak váš notebook kameru nemá alebo chcete, aby prenášaný obraz bol ostrý a jasný, môžete siahnuť po špecializovanej kamerke na notebook, ktorá je vybavená niektorou z technológií vylepšujúcich obraz a zvuk. Napríklad kamery Logitech „QuickCam Pro for Notebooks“ majú objektív Karl Zeiss s automatickým ostrením už od 10 cm a umožňujú ostro zobraziť blízky detail. Navyše s nimi môžete dať do prevádzky videokomunikáciu cez Skype vo vysokej kvalite – tzv. High Quality Video. Tieto aj niektoré iné kamery majú vstavanú technológiu „Right Light“, ktorá si dokáže obstojne poradiť aj pri slabých alebo zlých svetelných podmienkach (napr. protisvetlo alebo bočné svetlo) a „Right Sound“ na elimináciu ozveny pri hovore. |
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom