Zdroj: VELUX

Zvykli sme si pracovať z domu. Je na to náš dom dostatočne prispôsobený?

02. 06. 2022 Zdieľať

Svetová pandémia nám zmenila život pred viac ako dvoma rokmi. Prirodzene sme začali tráviť viac času doma a vyhýbali sme sa verejným miestam aj kanceláriám. Nielen firmy, ale aj samotní zamestnanci zistili, že pri miernych zmenách dokážu fungovať takmer stopercentne online. Ak patríte medzi nich, mali by ste si položiť zásadnú otázku: je vaše domáce pracovné prostredie zdravé?

Zamestnanci, ktorí ostali počas posledných dvoch rokov pracovať doma, sa postupne vracajú do kancelárskeho života a viac sa stretávajú s kolegami v práci. Mnohým z nich práca z domu začala vyhovovať, a tak postupný návrat do kancelárskeho života podmieňujú hybridnou formou práce. Spoločnosť VELUX v roku 2021 pripravila v spolupráci so svetovou prieskumnou agentúrou Ipsos prieskum s názvom Skúsenosť s prácou z domu 2021 (The Work from Home Experience 2021), na ktorom sa zúčastnilo viac ako 15 000 respondentov zo 16 krajín. Prieskum napríklad ukázal, že:

  • viac ako 50 % opýtaných pravidelne pracuje z domu (štyri- až päťkrát do týždňa)
  • respondentom v ich domácej pracovni najviac záleží na dennom svetle, čerstvom vzduchu a na vhodnej izbovej teplote
  • osloveným na práci z domu najviac vyhovuje pocit väčšej slobody, viac voľného času a celkové zlepšenie kvality ich života

Respondentom doma najviac záleží na:

1. Dennom svetle

Denné svetlo je mimoriadne motivačným faktorom v otázke pracovnej produktivity. „Určite to sami poznáte. Omnoho lepšie sa vám pracuje pri zdroji denného svetla, keď sa môžete pozrieť von oknom alebo na hru denného svetla v interiéri, vďaka čomu si od počítača zároveň oddýchnu aj vaše oči,“ hovorí Zdeněk Okáč zo spoločnosti VELUX a pokračuje: „V prípade, že si len zariaďujete svoju domácu pracovňu a bývate v dome so šikmou strechou, odporúčam vytvoriť si pracovné miesto v podkroví. Počas dňa sa môžete plne sústrediť na prácu a zároveň máte svoj život rozdelený na pracovnú a súkromnú zónu.“ Spoločnosť VELUX sa už desiatky rokov stará o prívod denného svetla do interiéru, ktorého cez šikmú strechu môže do interiéru prísť až dvojnásobok v porovnaní s fasádnymi oknami (pri rovnakej veľ kosti).

Home office v podkroví

Zdroj: VELUX

2. Čerstvom vzduchu

Ruka v ruke s denným svetlom prichádza do interiéru aj čerstvý vzduch. „Nezabúdajte okná vo svojej pracovnej miestnosti pravidelne otvárať, postaviť sa od pracovného stola a nadýchnuť sa čerstvého vzduchu. Veď často aj na prechádzke alebo pri krátkom pobyte na vzduchu môžete prísť na iné myšlienky a kreatívne nápady, prípadne získate novú perspektívu,“ dopĺňa Zdeněk Okáč.

Veľké strešné okná v pracovni v podkroví

Zdroj: VELUX

3. Príjemnej izbovej teplote

„V prípade vysokých teplôt počas prichádzajúceho leta môžete využiť v podkroví vonkajšie markízy, ktoré sa postarajú o príjemnú interiérovú teplotu a zároveň ho jemne zatienia,“ uzatvára Zdeněk Okáč zo spoločnosti VELUX.

Veľké strešné okná v pracovni v podkroví

Zdroj: VELUX

Ďalšie tipy na zlepšenie podmienok práce z domu nájdete na webovej stránke spoločnosti VELUX.

Zdroj: PR článok spoločnosti VELUX

Kategória: Okná
Tagy: denné svetlo domáca pracovňa home office kvalita vzduchu podkrovie strešné okná
Zdieľať článok