Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

19. 10. 2010
Zdieľať

V pomerne hustej zástavbe nových rodinných domov na predmestí sa architektom z ateliéru Lennox podarilo vytvoriť intímne miesto na bývanie, chránené pred okolitým ruchom. Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák, je stočený do tvaru písmena U a jeho konštrukciu s rastúcou výškou zakrývajú zelené strechy. Miestnosti sú zoskupené okolo akéhosi polátria, ktoré obytné priestory vizuálne aj reálne rozširuje, optimálne osvetľuje a chráni.

V typickej predmestskej lokalite, s hustou zástavbou rodinných domov na pomerne malých pozemkoch, stáli architekti pred neľahkou úlohou: navrhnúť dom s obytným priestorom optimálne orientovaným na svetové strany, ktorý by zároveň poskytoval dostatok súkromia nielen v interiéri, ale aj v nadväzujúcom exteriéri. 

Keďže stavebná parcela mala výhodu koncového pozemku, ktorý sa na severnej strane otváral do polí, architekti tento výhľad do krajiny maximálne využili.


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289196

 Aj keď namiesto vystrčených rožkov ukazuje dom Slimák parabolu satelitu a komín, nezapiera svoj originálne stočený pôdorys, podľa ktorého dostal meno. (Pohľad z juhozápadu.)

„Objekt sme umiestnili asymetricky, v severovýchodnom rohu pozemku, tak aby čo najväčšia plocha záhrady ostala nezatienená. Záhrada sa tým zároveň maximálne otvorila výhľadom na severnej strane. Na dotvorenie celého konceptu boli podstatné tiež sadové úpravy v juhozápadnej časti pozemku, ktoré záhradu odizolujú od suseda. Vznikne tak intímne prostredie, sčasti chránené zeleňou, sčasti domom, v ktorom sa zároveň využije v tejto lokalite cenná možnosť výhľadu na krajinu,“ hovorí architektka Markéta Smrčková.


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289206

Dom stočený do tvaru písmena U chráni čiastočne uzatvorený dvor. Architektom sa tak podarilo vytvoriť obytný priestor, optimálne orientovaný na svetové strany, ktorý zároveň dokázal aj v hustej zástavbe rodinných domov poskytnúť dostatok súkromia nielen v interiéri, ale aj v nadväzujúcom exteriéri.

Slimák, slimák, vystrč rožky
Investori mali jasnú predstavu o tom, čo od vysnívaného domu očakávajú. Želali si jednoduché bývanie, ktorého dispozícia by bola previazaná s exteriérom a odrážala by vzťahy v rodine. K ďalším požiadavkám patrilo vytvorenie interiéru so spoločenskou podstatou, ktorý by zároveň poskytoval dostatok súkromia, a tiež inteligentná dispozícia, v ktorej by sa vďaka logickej nadväznosti priestorov jednoducho zorientoval aj ten, kto sa v dome ocitol po prvýkrát.


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289198

Pohľad zo severovýchodu. Garáž, ktorá je súčasťou objektu, má logické dispozičné väzby na obytný celok. Na jej bráne sa zaujímavo uplatnila smreková preglejka, ošetrená čiastočne transparentným bielym olejom – táto prekvapivo príjemná povrchová úprava dala charakter aj vstupným dverám a ich okoliu a je príznačná tiež pre všetky okná v dome.

Vzhľadom na to, že ani rodinný dom nie je „nafukovací“, dbalo sa aj na dostatok úložných priestorov –  keďže majitelia domu počítali s tým, že ich „výbava“ sa postupne rozrastie, museli architekti pri navrhovaní úložných priestorov myslieť ďaleko do budúcnosti. Tak sa postupne rodil projekt, ktorý dokonale odrážal želania majiteľov – práve to bol jeden z dôležitých aspektov, pre ktorý sa rozhodli pre spoluprácu s architektmi.


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289195

Pohľad z juhu. Dom postupne rastie od juhozápadného rohu, ktorý akoby vyrastal z terénu, až po jeho protiľahlú, severozápadnú časť. Takto sa najlepšie využila orientácia parcely aj danosti okolia. Mierne stúpanie objektu zároveň umožňuje jednoduchý prístup pri údržbe jeho zelenej strechy.

Koncept špirály
Pôdorys domu má tvar písmena U, takže medzi jeho krídlami vznikol chránený, čiastočne otvorený intímny vonkajší priestor. „Chceli sme navrhnúť dom, ktorý by svojim obyvateľom umožnil užiť si južne orientovanú záhradu, pokochať sa zapadajúcim slnkom, a pritom nebyť na očiach všetkým susedom v tejto husto zastavanej štvrti. Preto sme zvolili tento tvar pôdorysu,“ vysvetľuje Markéta Smrčková. Výška domu pritom pozvoľna rastie – od juhozápadného rohu, ktorý akoby vyrastal z terénu, až po protiľahlú, severozápadnú časť, ktorej výška umožnila vložiť medziposchodie. Tvar objektu a postupné naberanie na objeme zvolili architekti tak, aby sa čo najlepšie využila orientácia parcely aj danosti okolia.


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289197

Pohľad z východu, od ulice. Kryté závetrie poskytuje majiteľom útočisko pred dažďom a pohodlie pri vstupe do domu. Osviežujúca zeleno-sivo-biela farebnosť domu sa pri pohľade z ulice zatiaľ mení na decentnú sivo-bielu, zeleň ešte bude musieť na svoje pôsobenie dorásť.

Forma špirály inšpiruje architektov už od nepamäti. Aj približne v polovici minulého storočia rozvíjal predchodca súčasnej organickej architektúry, architekt a teoretik Frederick Kiesler koncept špirály v projekte Nekonečného domu, neskôr na jeho prácu nadviazali ďalší významní architekti. Výhodou takto poňatej budovy je praktické rozvrhnutie priestorov podľa ich funkcií, prepojenie miestností vnútorným „polátriom“, aj uzavretosť intímneho jadra v centre objektu.

 


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289199


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289205

Príjemné zákutie, ktoré vytvorila slimačia ulita, doprialo domácim želané súkromie. Môžu si tak užívať intenzívne prepojenie medzi obytným priestorom a záhradou s pocitom príjemného súkromia.

Pohľad zo severozápadu. V najvyššej, severozápadnej časti domu je vložené medziposchodie – z obývačky tak môžete po niekoľkých schodoch zostúpiť do spálne alebo vyjsť hore do pracovne.

Aj v dome slimákovi sa účel jednotlivých miestností premietol do ich polohy. V najnižšej časti domu, orientovanej na juh, sa nachádza technické zázemie – garáž, dielňa a sklad. Túto časť navrhli architekti tak, aby pohľadovo uzatvárala priestor átria, ale zároveň nebránila prístupu slnka z juhu a juhozápadu. Zo zvyšných dvoch strán obklopujú čiastočné átrium v strede domu hlavné obytné miestnosti, ktoré sa doň otvárajú veľkými zasklenými stenami (v prípade potreby ich možno zatieniť vonkajšími textilnými roletami, respektíve vertikálnymi markízami).

 


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289203


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289202


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289207

Ani v pracovni s impozantnou knižnicou nestratíte kontakt s hlavným obytným priestorom. Zreteľná je tu jednak záľuba domácich v prírodnom dreve, jednak ich obľuba otvorených interiérov. O tom, že domáci obľubujú otvorený  interiér, jasne vypovedá obývačka plynule prechádzajúca do jedálne a kuchyne a vizuálny kontakt so vstupnou halou aj exteriérovým obytným priestorom v átriu. Do kuchyne sa nebáli vpustiť farby – a dobre urobili. Vďaka pásovému oknu, vsadenému pod hornými skrinkami linky pozdĺž pracovnej plochy, má pani domu pod kontrolou ako prípravu pokrmov, tak aj pohyb na ulici.

Severná časť domu je vyhradená najmä priestrannej obývacej izbe, prepojenej južnými zaskleniami s chráneným átriom. Celkom na konci domu sa ušlo miesto spálni, kúpeľni a priestrannému šatníku – stačí niekoľko krokov dolu po jednoduchých drevených schodoch. Nad nimi je vložené otvorené medziposchodie vyhradené pracovni s impozantnou knižnicou. Decentne ich zakrýva stena s priam graficky umiestneným kozubom a televízorom. Situovaním spálne približne meter pod úroveň terénu sa zabezpečila výška vnútorného priestoru dostatočná na dve podlažia, a zároveň príjemná teplota na spanie, stabilná po celý rok.


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289218

Stena, ktorá tvorí logickú aj pohľadovú dominantu obývačky, pôsobí priam graficky. Architektom sa do nej pritom podarilo naozaj šikovne umiestniť kozub aj televízor – obvyklá dilema, kam skôr uprieť pohľad a natočiť kreslo, tu teda nehrozí. Jej prostredníctvom zároveň obývačka plynulo prechádza do pracovne na otvorenom medziposchodí.

Súčasťou ústredného obytného priestoru je okrem obývačky aj jedáleň, na ňu plynulo nadväzuje kuchyňa, z ktorej je výhľad na ulicu. Nechýba ani praktická komora a dokonca miestnosť na domáce práce. V strednej časti domu je izba s vlastným zázemím a vstupom priamo z haly, ktorá môže v prípade potreby fungovať aj ako samostatná garsónka.

Prírodne v prírode
Základ interiérov vytvorili architekti v striedmych farebných kombináciách, pričom hojne využili najmä prírodné materiály a štruktúry. Tie sa v rovnako podstatnej miere podpísali aj na exteriérovej podobe domu. Asi najvýraznejším prvkom je tu zelená strecha, ktorá sa vinie od úrovne terénu až po najvyššiu časť domu. Pokrýva ju v priemere asi dvadsať centimetrov zeminy s vysadenou trávou a nenáročnými rastlinami. Prirodzené odvodnenie zabezpečuje jej sklon, vďaka čomu neboli potrebné žiadne vnútorné zvody. V najnižšej časti domu je potom umiestnená akumulačná nádrž – do nej sa zbiera zvedená dažďová voda, ktorá sa následne využíva na zalievanie záhrady. Zelená strecha výrazne prispieva aj k tepelnej pohode v dome: „Zelenú strechu sme zvolili nielen z estetických, ale predovšetkým z praktických dôvodov. Výborne tepelne izoluje a tiež akumuluje teplo, takže v dome je aj v horúcom lete naozaj príjemne,“ hovorí architektka.

Dom so svetlosivou omietkou, prefarbenou v hmote, má obvodové steny zateplené kontaktným zatepľovacím systémom – osem centimetrov hrubým polystyrénom.

 


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289209


Dom, ktorý jeho autori príznačne nazvali Slimák

289208

Základ interiérov vytvorili architekti v striedmych farbách, pričom hojne využili prírodné materiály – v izbách je dubová plávajúca podlaha, v kúpeľniach jednoduchá sivá dlažba a obklad, ktoré decentne dopĺňa biela keramika. Do účelne zariadenej kúpeľne sa vošla vaňa aj sprcha. Domáci majú v obľube masívny drevený nábytok, ktorý niečo vydrží. Svoju predstavu uplatnili aj v interiéri spálne. Tá je, rovnako ako kúpeľňa, ktorá k nej patrí, umiestnená asi meter pod úrovňou terénu – eliminujú sa tak výkyvy teplôt spojené so zmenou ročných období.

Lepené smrekové rámy okien sú ošetrené čiastočne transparentným bielym olejom, ktorý zachováva prirodzený vzhľad dreva a pritom nenarúša svetlú farebnosť domu. Rovnako upravená smreková preglejka je materiálom použitým na vstupné dvere aj garážovú bránu.

Nekonvenčne riešený rodinný dom, stočený podobne ako ulita do tvaru rodiacej sa špirály či ponárajúceho sa písmena U, je pôsobivým variantom átriového domu, či skôr domu s polovičným átriom. Vo svojom strede chráni čiastočne uzatvorený dvor, ktorý – aj keď je vonkajším priestorom – zachováva intimitu interiéru a pomáha utvárať bezpečné miesto, akému hovoríme domov. Ako dodáva architektka Markéta Smrčková, v dome sa žije dobre: „Sme s jeho obyvateľmi v kontakte a môžem povedať, že si dom naozaj užívajú a sú naň patrične hrdí. A pre architekta asi neexistuje krajšia odmena, ako takýto spokojný klient,“ uzatvára s úsmevom.

 

Konštrukcia ulity
Dom nazvaný Slimák je nepodpivničený, založený na základových pásoch. Nosný systém tvoria obvodové múry s hrúbkou 300 mm (múry okolo závetria sú hrubé 240 mm), zateplené kontaktným systémom. Steny sú vymurované z tvárnic Porotherm 30 P+D, 24 P+D a 17,5 P+D, pri závetrí je pilierik z tvárnic Porotherm 24 P+D s pevnosťou P15. Aby sa dala zrealizovať stúpajúca výška domu presne podľa návrhu architektov, použili sa dve výšky tvárnic. V rámci projektovej prípravy stavby sa preto museli vypracovať presné výkresy ich ukladania. Využili sa preklady dvojakého druhu: Porotherm na bežné okenné a dverné otvory a oceľový preklad na väčšie rozpony, ktoré bolo potrebné preklenúť v miestach zasklených stien v átriu. Vnútorné priečky sú z tvárnic Porotherm 6,5 P+D a AKU 30. Konštrukcia strechy aj vloženého stropu nad spálňou je oceľová, s trapézovým plechom položeným na spodnej pásnici, zaliatym vrstvou betónu, ktorá je v prípade strechy doplnená tepelnou izoláciou.

 

Rodinný dom Slimák
Miesto stavby: Horoměřice
Architekt: Lennox architekti – Markéta Smrčková, Jindřich Starý, Tomáš Starý
Stavebná technológia: Keramické tvárnice Porotherm, kontaktné zateplenie – polystyrén
Strecha: zelená, extenzívna
Okná: drevené, výplne číre izolačné dvojsklo s minimálnou reflexiou
Vykurovanie: kombinácia elektrického podlahového a priameho elektrického vykurovania
Podlahová krytina: lepené dubové parkety, keramická dlažba
Úžitková plocha: 169 m2
Realizácia: 2007
Ocenenie: Cena vydavateľstva JAGA MEDIA v súťaži POROTHERM DŮM 2009

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva ulita
Zdieľať článok

Diskusia