Dom z piesku a hmly

29. 06. 2010
Zdieľať

Priznajme si – prevažná väčšina reportáží z domov či bytov sa píše „z prvého dojmu“. Málokedy sa naskytne možnosť vrátiť sa na miesto činu a svoje postrehy si spresniť či prehodnotiť. Majiteľ nízkoenergetického domu postaveného z u nás zatiaľ nie príliš využívaného materiálu nám túto možnosť poskytol. Slovami vedy – mali sme možnosť overiť si prvotný dojem: Príjemná stavba, sympatický majiteľ; ako si však poradia s rekordnými mrazmi tohtoročnej zimy?

Po prvý raz sme sa na návštevu vydali začiatkom jesene. Preslnená obloha sa za pár minút zmenila na oceľovú oponu, a tak vám ponúkame autentické zábery pokropené dažďom. Po druhý raz som sa vyšplhal na príkru stráň po úzkych, v snehu vyjazdených koľajach a hľadal som známy dom v krajine prikrytej bielou perinou. V oboch prípadoch ma vítal majiteľ v dobrej nálade, s horúcim čajom a množstvom unikátnych postrehov – nielen o stavbe, ale aj o samotnom „zžívaní sa s domom“.

Projekt naruby

Majiteľovi učaroval už pozemok – na konci slepej ulice, neďaleko mesta, pod lesom a nad okolitou zástavbou. „Milujem bežkovanie, takže predstava, že môžem byť v zime na lyžiach prakticky každý deň, ma skutočne lákala. V lete zas jazdím na bicykli, dokonca i keď potrebujem ísť do centra,“ popisuje svoje rozhodovanie majiteľ. Tenká bežecká stopa končiaca sa priamo na terase domu jeho slová iba dosvedčuje… Južná orientácia svahu bola len povestnou čerešničkou na torte, ktorá umožnila vhodne situovať nízkoenergetický projekt. „Pôvodne som vôbec neplánoval stavať nízkoenergetický dom,“ vraví majiteľ, „navrhoval mi ho kamarát-architekt. Postupovali sme metódou „zvnútra von“ – povedal som mu, čo od domu očakávam, ako ho budem s rodinou obývať a koľko priestoru potrebujeme. Dôležitým kritériom bol pocit bezpečia, nechcel som dom úplne otvorený.“ Tvar domu bol teda skôr výsledkom cesty, ako jej cieľom. Nemenej podstatnou požiadavkou bolo prepojenie budovy so záhradou, a to pokiaľ možno nielen v úrovni prízemia, ale aj horného poschodia, čo umožnil svahovitý pozemok. „Nakoniec nám z toho úplne prirodzene vyšla stavba, ktorá sa svojím tvarom, ale aj dispozíciou a sklonom strechy najviac zo všetkého podobá na klasické vidiecke domy,“ dopĺňa investor.


Dom z piesku a hmly

271835
Daniel Veselský

Vstup do objektu je takmer uprostred dispozície, na zádverie nadväzujú technické miestnosti s garážou a komunikáciou, na druhej strane sa otvárajú denné miestnosti – priestranná obývacia izba je od jedálenskej časti oddelená iba kozubom a komínom a samostatná kuchyňa funkčne nadväzuje na jedáleň. Denné miestnosti sú orientované na juh a na východ, drevené francúzske okná v pravidelnom rastri presvetľujú celé podlažie. Na poschodí sú dve detské izby, kúpeľňa s WC, spálňa a miesto sa našlo aj na pracovňu. Dve štítové okná dopĺňajú strešné na severnej strane strechy a vikiere na južnej. Obe podlažia prepája schodisko so zasklenou podestou, ktorá umožňuje vyjsť do záhrady za domom.


Dom z piesku a hmly

271836
Daniel Veselský

Z piesku…

Rozmery domu boli dané aj limitmi a vlastnosťami použitého materiálu – tak obvodových múrov, ako aj rozponom stropov s využitím vložiek Miako. Ojedinelú skúsenosť však investor získal s materiálom, ktorý si zvolil na hlavnú konštrukciu. „Vedel som, že nechcem použiť žiadny z klasických materiálov. Zavrhol som aj drevostavbu – už len z čisto pocitových dôvodov. Výber vápennopieskových tehál a sendvičovej konštrukcie obvodových múrov bol logickým vyústením mojich úvah, aj keď pred piatimi rokmi s týmto systémom ešte nikto nemal príliš veľa skúseností,“ popisuje pán domu. Zaujímavosťou bolo stavanie „na celú tehlu“ – nič sa nerezalo, dom je poskladaný ako lego z jednotlivých kociek. Sendvič obvodových múrov tvoria vápennopieskové tvárnice (s rozmermi 248 × 240 × 248 mm) a 20 cm izolácie z minerálnej vlny: „Murivo ako také je dosť uzavreté, nechcel som ho ešte viac uzatvoriť napríklad polystyrénom. Preto som zvolil minerálnu vlnu.“ Práve obvodové múry tvoria nosný systém budovy. Priečky – na prízemí takisto z vápennopieskových tehál – sú všetky nenosné. Celý dom je založený na pásoch, mierne povedané naddimenzovaných; z obavy z nepredvídateľného správania svahovitej lúky.


Dom z piesku a hmly

271839
Daniel Veselský

Pretože v hre boli aj energetické úspory, nezanedbala sa ani tepelná izolácia základov – tvorí ju extrudovaný polystyrén s hrúbkou 10 cm. Jedným z problematických miest sa ukázalo napríklad uchytenie okien – izolačným dvojsklám bez výplne síce vylepšujú parametre vonkajšie žalúzie, tvrdým orieškom však bolo skôr ich osadenie. „Tepelné mosty sme museli riešiť tak povediac na mieste. Vďaka nie celkom zvyčajnej ochote dodávateľa okien nám však rámy podľa požiadaviek upravili, a tak sa všetko podarilo doviesť do zdarného konca,“ spomína majiteľ. Tepelné straty domu sa pohybujú okolo 2 kW, čo korešponduje s teoretickými prepočtami v rámci projektovej prípravy. Aj napriek podrobným plánom však občas doplatíte na dodávateľa: „Hneď počas prvej zimy som zistil, že dom okolo pomúrnice premŕza. Aj keď tu bola projektovaná izolácia, murári predpísanú skladbu jednoducho nedodržali…“


Dom z piesku a hmly

271840
Daniel Veselský

Dobre zaizolovanú obalovú konštrukciu domu uzatvára strecha s 12 cm hrubou tepelnou izoláciou z minerálnej vlny, ktorá je osadená medzi krokvami, a 17 cm izolácie nad nimi. Krytina je keramická. „Až teraz, po štvrtej zime strávenej v dome, som si uvedomil, že voľba strechy je otázka dlhodobej skúsenosti. Ako sklon, tak aj krytina – dodnes nemám problém so snehom na streche.“ Celý dom je kompaktný, a pritom pripravený na možnú prístavbu: „Koncepcia domu umožňuje dostavbu smerom dozadu, ale to bude isto ľahká drevená konštrukcia. To už je koncepčne úplne iná stavba,“ upresňuje majiteľ.

…a hmly

Pozemok na relatívne odľahlom mieste nedisponoval zvyčajnou hustotou sietí, čo majiteľovi neprekážalo. Rátal s tým už od začiatku: „Vykurovanie je tu elektrické, ako zdroj tepla slúži elektrický kotol. V pôvodnom projekte sa rátalo s teplovzdušným vykurovaním. Mám síce skvelo navrhnuté vetranie, ale po skúsenostiach som zistil, že mi tento systém nevyhovuje. Preto som do izieb na poschodí doinštaloval radiátory,“ popisuje „ladenie“ domu majiteľ. Dôvody boli zrejmé: „Zdalo sa mi fajn, že nebudem mať po dome natiahnuté rúrky s horúcou vodou. Časom som však prišiel na to, že vzduchom vykurovaný dom je vlastne jedna veľká rúra, ktorú „rozhádže“ každá menšia diera. Stavebné firmy v našich podmienkach iba ťažko dodržia technologické postupy tak, aby sa dosiahla dostatočná vzduchotesnosť stavby. Navyše som zistil, že človek sálavé teplo potrebuje, a zdá sa mi, avšak bez konkrétnych alebo presných meraní, že je to aj úspornejšie. Vykurujem však striedmo, a tak to nemôžem povedať celkom presne,“ delí sa o cenné skúsenosti majiteľ domu.

Vykurovanie v dome je tak kombináciou mnohých spôsobov – horúci vzduch dopĺňa podlahové vykurovanie v kúpeľni a pod jedálenským stolom, v obývacej izbe je navyše kozub s rozvodom teplého vzduchu aj na horné podlažie a v niektorých izbách spomenuté radiátory.


Dom z piesku a hmly

271837
Daniel Veselský

„Mám aj niekoľko zdrojov tepla – vykurujem hlavne nočným prúdom, ktorý pokryje asi 70 % potreby, ale kúrim aj drevom, ktoré si pripravím pred zimou, a tiež solárnymi kolektormi, ktoré som nainštaloval na streche a využívam ich nielen na ohrev teplej vody, ale aj na vykurovanie. Uvažoval som ešte o využití tepla z kozuba na ohrev teplej vody, ale podľa rád odborníkov sme sa potom držali hesla „keep it simple“. Čím jednoduchšie, tým lepšie. Napriek tomu majiteľ uvažuje ešte aj o inštalácii fotovoltických panelov.

Keď sa tak stane, radi pre vás pána domu vyspovedáme. Zjavne netrpí nedostatkom odvahy skúšať nevyskúšané a ladiť nevyladené – tak, aby dom v konečnom výsledku slúžil svojim užívateľom, a nie naopak.

 

Nízkoenergetický dom
Architekt: Ing. arch. Viktor Sunek
Projekt: Ing. Veronika Baťková
Murovací systém: vápennopieskové tehly KM Beta Sendwix
Okná: Truhlářství Karel Bauer, Prachatice
Strešná krytina: Tondach, Stodo 12,
Tepelná izolácia: Rockwoll minerálna vlna hr 20 cm
Vetranie: Atrea Jablonec
Solárny systém: SkacelSolar Liberec  
Vykurovanie: kombinované (elektrické, kozub, solárne panely)

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva
Zdieľať článok

Diskusia