5 tyčových mixérov v našom teste. Ktorý zvíťazil?

14. 05. 2017
Zdieľať

Do jedinej zásuvky vtesnáte pomocníka s príslušenstvom, ktorý vám pomôže so spracovaním surovín pri varení a pečení. Tyčový mixér nie je núdzový úskok na mixovanie v malom, ale plnohodnotný nástroj, ktorý šľahá, seká, mieša a mixuje. Pri výbere však musíte vopred vedieť, čo od neho budete potrebovať.

Čo by ste mali vedieť

1 Zaťaženie

Ak tyčový mixér vypovie predčasne službu, najčastejším dôvodom zlyhania je jeho preťaženie. Mali by ste preto pri práci počúvať zvuk, ktorý motor vydáva. Ak otáčky prudko klesajú a ruch prechádza od sopránu k altu či tenoru, na vine je príliš veľká hustota alebo húževnatosť surovín. Pomôžte si riedením, nakrájaním na menšie kúsky alebo nižším prítlakom ruky k dnu nádoby. To vždy zaberie.

2 Ponor

Je veľký rozdiel v tom, či môžete pri práci mixér ponoriť 17 alebo 33 cm pod hladinu. Hlavne v prípade, ak sa venujete spracovaniu ovocia pri zaváraní alebo stojíte pred veľkou kopou pripravených surovín. Hoci sa výrobcovia tyčovým predĺžením snažia dosiahnuť primeranú kapacitu, veľmi sa nám páči modulárny koncept prémiových modelov. Z výbavy si môžete zvoliť jednu z viacerých dĺžok tyčí.

3 Nože

Bez ohľadu na to, či výrobca osadil do kupolky na tyči dve, tri alebo štyri čepieľky, vždy je dôležité, aby boli dokonale ostré. Jediný pohľad vám prezradí, ako veľmi si dal výrobca záležať na ich spracovaní. Rozdiel pocítite hlavne pri mixovaní pevnejších a húževnatejších surovín. Dobre tvarovaná kupolka má štedrý objem a široké štrbiny na pohyb surovín, vďaka čomu je mixovanie rýchle a nevyžaduje si veľa pohybov ruky.

4 Šľahanie

Ponorný mixér dokáže pri šľahaní súperiť s ručnými šľahačmi nielen rýchlosťou, ale aj kvalitou prevzdušnenia surovín a trvácnosťou vzniknutej peny. Bez ohľadu na to, či šľaháte sladkú, plnotučnú smotanu alebo vaječné bielky, vzhľad metličky vám čosi prezradí o rýchlosti. Čím tenšie drôty výrobca použil a čím väčšiu metlu z nich vyrobil, tým rýchlejšie tempo a väčšiu jemnosť peny môžete očakávať.

5 Nádoby

Sú štíhle, vysoké a majú rysky na odmeriavanie množstva surovín. Hoci nádobky šľahačov vyzerajú na pohľad rovnako, predsa len nájdete rozdiely. Ak výrobca pridá viečko, myslí na pohodlné skladovanie v chladničke. Veľmi praktické sú viečka s otvoreným stredom, ktoré zabraňujú špliechaniu problémových surovín. A ak patríte medzi fanúšikov nátierok a krémov, hľadajte širšiu, oválnu nádobu.

6 Sekanie

Čo majú spoločné oriešky, čokoláda, cibuľa, čili papričky a zemiaky? Všetky tieto suroviny sú najčastejšími adeptmi na spracovanie sekáčikmi, ktoré sa stali bežnou výbavou ponorných mixérov. So sekacím príslušenstvom sa mixér mení na malý „food procesor“, pri ktorom vás pri spracovaní malého objemu surovín nečaká žiadne veľké umývanie. Priemer noža a objem pracovnej nádoby vám prezradia veľa o výkone.

7 Ergonómia

Pri prvom zoznamovaní máte pocit, že hmotnosť tyčového mixéra najviac rozhoduje o pohodlí pri používaní. Až časom prídete na to, že oveľa viac záleží na vypínači, ktorým uvádzate stroj do pohybu. Kým pri niektorých modeloch máte prsty iba zľahka položené na tlačidlách, pri iných musíte prekonávať veľký odpor pružiny, čo je pri dlhodobejšej práci veľmi nepríjemné. Vyskúšajte si v predajni, do čoho idete.

Rutina, ktorú sa vyplatí osvojiť si

Ponorný mixér je ako vareška, ktorá sa snaží ochutnať každé sústo v kuchyni. Pristaví sa pri šľahaní jemnej rybacej nátierky, pokračuje miešaním liateho cesta na vafle, priberie sa k čokoládovej šľahačke a ovocnému pyré, potom sa zdrží v hrnci s krémovou omáčkou a pokračuje trieštením orechov na rezance.

Pridajte k tomu sekanie cibule, prípravu mliečneho kokteilu, spestrite to šľahaním zemiakovej kaše a drvením ovsených vločiek na sušienky. Zdá sa, akoby nebola práca, ktorú ponorný mixér nedokáže v kuchyni zastať. To všetko sa však deje iba vtedy, ak s ním nájdete spoločnú reč.

Otáčky

Na rozdiel od elektrických robotov a ručných šľahačov, pri tyčovom mixéri nenájde plné uplatnenie plynulá regulácia otáčok. S dvomi rýchlosťami zvládate hravo všetky práce.

Kábel

Dlhý a pružný kábel je garantom pohodlia nielen pri práci s tyčovým mixérom, ale aj pri jeho odkladaní do zásuvky či kufríka. Každá snaha výrobcu sa počíta.

Materiály

Nehrdzavejúca oceľ na kontakt s horúcimi surovinami a plasty bez BPA na všetko ostatné príslušenstvo. Takáto skladba je zárukou dlhovekosti modelu, ktorý ste si vyhliadli.

Geometria

Až pri práci pocítite, ako si tvar, veľkosť a počet čepieľok rozumejú s kupolkou, pod ktorou sú osadené. Bez „živého“ zážitku nemáte šancu pohľadom odhadnúť, ako sa správajú.

Výkon

Watty uvedené na štítku nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. 180-wattový model v našom teste výkonom hravo konkuroval 700-wattovému.

Marcela testuje

Dať na mesiac ponorným mixérom sólo v domácnosti je obrovskou výzvou. Hoci ide o všestranných pomocníkov, ktorí si poradia so širokou škálou surovín, tradičná slovenská kuchyňa im je tak trochu cudzia.

TESTOVANÉ MODELY

víťaz testu


KITCHENAID 5KHB2571EOB

KITCHENAID 5KHB2571EOB
KitchenAid

KITCHENAID 5KHB2571EOB

Pohon: 180 W, 5 rýchlostí
Výbava: kufrík s 2 tyčami, 2 mixérmi, speňovačom, šľahačom, krytmi a sekáčik
Nádoby: 1 000 ml džbán, 600 ml sekáčik
Hmotnosť: 1 000 g

PLUSY: Všestrannosť je typickým znakom tohto modelu. Zvolíte si dĺžku tyče, vyberiete si druh čepieľok, a ak máte citlivú nádobu, na kovovú kupolku pridáte plastovú lemovku. Pri každej práci cítite, ako je zladený výkon motora s jednotlivými nástrojmi. Páči sa nám nielen prehľadné uloženie príslušenstva v kufríku, ale aj dômyselná nádoba na mixovanie. Akoby ste mali naozajstný minimixér. Takúto prémiovú výbavu inde nenájdete.

 +++++                                                                           160,36 €
www. kitchenaid.cz


ELECTROLUX ESTM7500S

ELECTROLUX ESTM7500S
Electrolux Slovakia s.r.o. o.z.

ELECTROLUX ESTM7500S

Pohon: 700 W, 2 rýchlosti
Výbava: mixér, šľahač, sekáčik
Nádoby: 500 ml nádoba s vekom, 800 ml sekáčik
Hmotnosť: 921 g

PLUSY: Výkonný motor sa neprehrieva ani pri dlhodobej záťaži, pričom stále cítite energickú silu rotujúcich pracovných nástrojov. Je neobyčajne rýchly a jeho nespútanú silu pocítite nielen pri objemovom mixovaní a šľahaní, ale aj pri sekaní surovín v objemnom sekáčiku. Neraz sme mali pocit, akoby sme odbehli do gastronomickej prevádzky. Veľmi sa nám páči otvorená kupolka s vynikajúcim prietokom surovín, ako aj zahnutie kontaktných lemov.

 +++++                                                                           65 €
www.electrolux.sk


Philco PHHB 660MJ

Philco PHHB 660MJ
Philco

Philco PHHB 660MJ

Pohon: 600 W, plynulá regulácia, turbo
Výbava: mixér, šľahač, sekáčik
Nádoby: 600 ml nádoba, 500 ml sekáčik
Hmotnosť: 694 g

PLUSY: Tento ľahučký mixér vás osloví výborne zvládnutou ergonómiou, ktorú cítiť v drobných detailoch. Výborný vypínač, regulátor výkonu, ale aj netradične spracovaná pracovná nádobka vám dávajú pri práci istotu bez únavy zápästí. Veľmi sa nám páčila príprava nátierok a krémov, suroviny v oválnej nádobke pred nožmi neunikajú.

MÍNUSY: Bajonet tohto modelu sa uzamyká protichodom, spočiatku sa určite budete mýliť pri zostavovaní.

 ++++                                                                          44,90 €
www.philco.sk

super na omáčky


Ariete Pimmy 886

Ariete Pimmy 886
www.vzdy.sk

Ariete Pimmy 886

Pohon: 500 W, 2 rýchlosti
Výbava: mixér, šľahač, sekáčik
Nádoby: 600 ml nádoba, 600 ml sekáčik
Hmotnosť: 740 g

PLUSY: Vysoká objemná kupolka s trojitou čepieľkou vytvorí bez námahy jemný krém, v ktorom ani cedidlom nenájdete drobné, zabudnuté kúsky. Má neutíchajúci výkon, ktorý vždy pracuje s malým pracovným sústom. Oslovilo nás dôsledné sekanie surovín, pri ktorom zostáva spracovaná masa rovnomerná.

MÍNUSY: Ide o model s najmenším ponorom, s dnes už ustupujúcim kužeľovitým tvarom tyče.

 +++-                                                                           38,99 €
www.vzdy.sk


Lidl SilverCrest

Lidl SilverCrest
www.lidl.sk

Lidl SilverCrest

EDS-SSM 600D2
Pohon: 600 W, 5 rýchlostí, turbo
Výbava: mixér
Nádoby: žiadna
Hmotnosť: 794 g

PLUSY: Rýchle pracovné tempo tohto modelu vás poteší pri spracovaní väčšieho množstva jemnejších surovín. I vo veľkej nádobe budete s prácou rýchlo hotoví. V malej stiesnenej kuchyni poteší jeho skladnosť, páči sa nám i pohodlné vyváženie.

MÍNUSY: Na spracovanie pevných a húževnatých surovín sa priveľmi nespoliehajte. Zasekávajú sa v plytkej kupolke.

 +++-                                                                          14,99 €
www.lidl.sk

TRIKY NA KAŽDÝ DEŇ

Tyčový mixér je v domácnosti šikovným pomocníkom iba vtedy, ak vám nie je zaťažko vytiahnuť ho zo zásuvky.

1 Pri umývaní vždy využívajte silu mixéra. Naplňte nádobku teplou vodou, pridajte kvapku saponátu a po spustení sa väčšina nečistôt zmyje bez toho, aby ste museli priložiť ruku k dielu. Funguje to s nožmi, metličkou, ale aj so sekáčikom.

2 Ak napájací kábel po vybalení zo škatule nahrejete na radiátore a vyrovnáte, po zvinutí do veľkého kruhu vás už vždy bude poslúchať.

3 Prevodovku šľahacej metly nenamáčajte do vody. Vyplavíte z nej mazivo a plastové kolieska budú po čase rachotiť. Kvapka parafínového oleja je záchranou.

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++   (päť)    
Výnimočný

Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

++++     (štyri)    
Veľmi dobrý

Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

+++      (tri)    
Dobrý

Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++      (dva)    
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+      (jeden)    
Slabý

Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. Na druhej strane, ľahko zjednáte zľavu.

TEXT: MARCELA GIGELOVÁ
FOTO: ARCHÍV firiem
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2017

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáce spotrebiče test tyčový mixér
Zdieľať článok

Diskusia