Ktorá naparovacia žehlička zvíťazila v našom teste?

15. 09. 2015
Zdieľať

Je úžasné sledovať, ako dokážu pokrčenej bielizni vrátiť jej ušľachtilý vzhľad. Kým para zmäkčuje nepoddajné vlákna tkaniny, hladiaca platňa s nelepivým povrchom narovnáva každý záhyb, zvlnenie či nerovnosť.

Čo by ste mali vedieť

1 Bezpečnosť

Ak zazvoní mobil a vy v strese necháte žehličku na bielizni, nemusíte sa obávať požiaru ani jej poškodenia. Žehličky sú vybavené senzormi, ktoré dokážu odhaliť, či je spotrebič v pokoji alebo sa pohybuje po pracovnej doske, prípadne stojí odparkovaný bokom. S dostatočným predstihom (30 sekúnd/8 minút) vypnú ohrev a zabránia katastrofe. Niektoré majú senzor aj v rukoväti, aby vedeli, či sú pod kontrolou človeka alebo nie.

2 Výdatnosť

Čím viac pary dokáže žehlička pri práci odovzdávať bielizni, tým je žehlenie jednoduchšie a rýchlejšie. Hlavne v prípade, ak šaty viseli na šnúrach dlhšie, ako je nutné. Vďaka pare možno pri žehlení nastaviť na termostate nižšiu teplotu, takže náklady na prevádzku budú nižšie. Táto stratégia však spoľahlivo funguje iba pri tých modeloch, ktoré si dokážu s výdatným parením spoľahlivo poradiť aj pri nižších teplotách.

3 Ergonómia

Na hmotnosti žehličky záleží omnoho menej ako na ostatných detailoch jej vyhotovenia. Veľkým sklamaním môžu byť tuhé tlačidlá unavujúce prsty, platňa, ktorá sa nechce kĺzať po tkanine, alebo ochranné opletenie kábla, ktoré prekáža pri odkladaní žehličky vo zvislej polohe na žehliacu plochu. Hoci sa žehličky vzhľadom líšia iba minimálne, pár minút práce vám okamžite ukáže, do akej miery výrobca myslel na vaše pohodlie.

TIP: Potrebujete novú žehličku? Pozrite si ponuku žehličiek za rozumné ceny.

4 Dýzy

Dierovanie žehliacej platne zvyčajne prezradí, či bude žehlička vháňať paru do bielizne rovnomerne alebo nie. Početné drobné otvory lemujúce žehliacu dosku v širokých pruhoch po jej obvode sú omnoho úspešnejšie ako tie, ktoré sa cez veľké dýzy snažia tlačiť paru do štruktúry tkaniny. Pravidelné prerušovanie žehliacej platne navyše zlepšuje kĺzanie žehličky po pracovnej ploche, čo sa prejaví menšou únavou pri žehlení.

5 Údržba

Žehliace platne sú samočistiace, takže ak vás pri vyššej teplote nezradí syntetický úplet či tkanina, nečakajú vás na tejto ploche žiadne starosti. Aby však naparovanie fungovalo správne a výdatnosť v priebehu mesiacov neklesala, je potrebné venovať čas odvápneniu žehličky. Tento úkon prebieha mechanicky, bez potreby chémie. Mali by ste si naň vyhradiť čas po každých desiatich žehleniach a postupovať podľa návodu výrobcu.

6 Trendy

Výrobcovia sa snažia zaujať skôr drobnými inováciami ako prevratnými technológiami. V hre je ekológia s použitím recyklovaných materiálov a nižších prevádzkových teplôt, na scénu vstupujú inteligentné senzory sledujúce obsluhu či konštrukčné prvky, ktoré zabraňujú prevlhčeniu a prehriatiu textílií. Trendom sú aj vizuálne doplnky, čo zmenou podsvietenia upozornia na nastavenú teplotu či nahriatie.

PARNÉ GENERÁTORY

Kým naparovacie žehličky dokážu dávkovať paru v stabilnom tempe do 50 gramov za minútu, žehličky s externým parným generátorom hravo zvládajú aj trojnásobné tempo. Vďaka tomu ide žehlenie omnoho rýchlejšie. Tlak pary je omnoho vyšší, takže pri dávkovaní dokáže prenikať do hĺbky. To je praktické pri žehlení posteľnej bielizne na malom stole. Vo viacerých vrstvách ju ožehlíte bez viditeľných nedostatkov.

Pri parnom generátore však treba počítať s jeho objemnosťou a kratšou kabelážou, ktorá ho spája so žehličkou. Ak sa už teraz cítite pri žehlení na svojej pracovnej ploche stiesnene, tento pocit sa pri generátore môže znásobiť. To platí aj o skladovaní. Takéto riešenie je ideálne, ak ste si v rodinnom dome zriadili práčovňu alebo vo veľkom byte vyhradili žehliaci kút, kde si pri práci vychutnávate chvíle nad parou.


Ktorá naparovacia žehlička zvíťazila v našom teste?

1626881
Electrolux

Čím je dlhší a mäkší, tým menej pri žehlení prekáža. Je veľký rozdiel, či vám výrobca namontuje 150-centimetrový kábel alebo mu dopraje dva a pol metra.

Para

Automatické dávkovanie pary je omnoho komfortnejšie ako jej manuálne pridávanie. Hlavne pri preschnutej bielizni z prírodných materiálov. 

Výdatnosť

Musí byť zladená s rýchlosťou ohrevu. Ak nahrievanie zaostáva za plným dávkovaním vody, za žehličkou zostávajú mokré fľaky.

Kĺzanie

Špeciálne materiály hladiacich platní nie sú iba marketingový ťah na lákanie zákazníkov. Zaistiť dokonalé kĺzanie bez lesku ožehlenej plochy nie je jednoduché.

Odvápnenie

bez chémie je štandardom aj v ponuke najobyčajnejších modelov. Stlačíte gombík a voda s parou vytlačí usadený vápnik z rezervoára von.

testuje
Marcela Gigelová

Ako sme testovali

Dva mesiace času sme v rodinnom prostredí venovali tomu, aby nám každá z testovaných žehličiek ukázala svoje prednosti. Aby sme dokázali odlíšiť modely na príležitostné použitie od tých, ktoré sa nezastavia ani pred veľkou bielizňou, pribrali sme do testu aj model s parným generátorom, ten nám určil mantinely kompetentnosti.

TESTOVANÉ MODELY

výhodná kúpa


LIDL SilverCrest SDBE 2400 A1

LIDL SilverCrest SDBE 2400 A1
Lidl

LIDL SilverCrest SDBE 2400 A1

Zobraziť žehličku v obchode

Ohrev: 2 400 W, 39 s, antikorová platňa 
230 × 125 mm
Naparovanie: vario, horizontálne/vertikálne, 
40 g/s, 300 ml
Hmotnosť: 1 150 g 
Kábel: 190 cm
Má rýchle nahrievanie a tlačidlá, pri ktorých nemusíte vynaložiť priveľa energie na kropenie či parné rázy. Bez ohľadu na to, či si zvolíte parný automat s nastaviteľným dávkovaním alebo suché žehlenie s „prifukovaním“, kĺzanie antikorovej platne po bielizni je hladké a plynulé. Páčilo sa nám tvarové vyhotovenie rukoväti, jemná dýza na kropenie, ale aj vyváženie odľahčeného tela, ktoré oceníte hlavne pri drobnejších kusoch oblečenia. Ide o model so základnou výbavou na všedný deň, ktorý spoľahlivo spraví svoju prácu za malý peniaz. Variabilné nastavenie parného automatu funguje spoľahlivo, za žehličkou nezostávajú mokré fľaky ani pri rýchlejšom tempe žehlenia. Vizuálna kontrolka upozorní na automatické vypnutie pri nečinnosti.

„Ak otočíte termostat do polohy minimum, ohrev sa úplne vypne. Tento prvok môže v domácnosti plniť úlohu spoľahlivej detskej poistky.“

páči sa nám
+ spoľahlivosť
+ stabilná para
+ jemné tlačidlá
na toto pozor
prekáža chránič kábla

+++-                                                                                            14,99 €
Na žehlenie v rutinnom kolobehu domácnosti, kde sa žiada spoľahlivá žehlička s vyhotovením bez nepríjemných sklamaní. 
www.lidl.sk

víťaz testu


Bosch Sensixx´x DA70

Bosch Sensixx´x DA70
BSH domácí spotřebiče s.r.o., organizačná zložka Bratislava

Bosch Sensixx´x DA70

Kúpiť žehličku Bosch

Ohrev: 3 000 W, 56 s, hliníkovo-smaltová 
platňa 260 × 155 mm
Naparovanie: vario, horizontálne/vertikálne, 
50 g/s, 380 ml
Hmotnosť: 1 490 g
Kábel: 245 cm
Veľká žehliaca plocha a teplotný automat sú výbavou na nezaplatenie. Vďaka nim pri žehlení ušetríte až štvrtinu času. Hoci žehlička prekvapí senzorom v rukoväti, ktorý zvyšuje bezpečnosť pri žehlení, najviac pozornosti si zaslúži systém dávkovania pary. Aj keď ide o model z kategórie parných žehličiek, správa sa ako malý parný generátor. Pulzy pary cítite pod rukou a neraz máte pocit, akoby sa žehliaca platňa na oblaku pary podvihovala nahor. S intenzívnym parným rázom sme zvládli aj nepoddajné textílie, na citlivé a tmavé látky pribalil výrobca prídavnú žehliacu platňu, ktorá zabráni vzniku lesklých plôch. Jednoducho ju nasadíte a žehlíte výhradne pod taktovkou pary. Ide o model vyzbrojený plejádou technologických vylepšení.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

„Kropiaca dýza bielizeň premočí, veľká žehliaca plocha si však s prebytkom vody dokáže rýchlo poradiť.“

páči sa nám
+ silná para
+ veľká plocha
+ teplotný automat
na toto pozor
 veľká dýza

+++++                                                                                        69,30 €
Pre náročných fanúšikov žehlenia, ktorí hľadajú výkon a citlivý prístup k bielizni pod dohľadom technológií v jedinom modeli.
www.bosch-home.com/sk


Electrolux EDB6146GR

Electrolux EDB6146GR
Electrolux

Electrolux EDB6146GR

Kúpiť žehličku online

Ohrev: 2 400 W, 38 s, hliníková platňa 
235 × 125 mm
Naparovanie: fix, horizontálne/vertikálne, 
45 g/s, 350 ml
Hmotnosť: 1 440 g 
Kábel: 245 cm
Táto žehlička s pevným dávkovaním pary má výborne vyladenú manévrovateľnosť po žehliacej ploche. Chvíľami akoby ste ani necítili jej trenie a zdá sa vám, že žehlíte bez pary. Pravdou je, že namiesto toho, aby unikala do vzduchu, preniká jemne do bielizne, takže za každým ťahom zostáva bezchybne vyhladená plocha. Výrobca sa snažil siahnuť po recyklovaných materiáloch a motivovať spotrebiteľa, aby žehlil pri nižšej teplote. Máte pocit, akoby ste nastavili o jeden výkonnostný stupeň menej. Kropenie je jemné, tlačidlá však pri stlačení kladú veľký odpor, takže si budete musieť na túto nepríjemnosť zvyknúť. S istotou však môžeme povedať, že ide o žehličku s najrýchlejším ohrevom v teste.

„Ak sa rozhodnete rešpektovať odporúčania výrobcu, sľubuje vám v priebehu 6-ročnej životnosti žehličky 70-eurovú úsporu na energiách.“

páči sa nám
+ manévrovateľnosť
+ jemnosť pary
+ ekológia
na toto pozor
 tuhé tlačidlá

+++-                                                                                           55,90 €
Pre domácnosti, čo hľadajú úspornú žehličku, ktorá sa bude hladko kĺzať po bielizni bez toho, aby plnila miestnosť oblakmi pary.
www.electrolux.sk


Gorenje SIT 2700 RI

Gorenje SIT 2700 RI
Gorenje

Gorenje SIT 2700 RI

Ohrev: 2 700 W, 40 s, smaltová platňa 
240 × 120 mm
Naparovanie: vario, horizontálne/vertikálne, 
50 g/s, 400 ml
Hmotnosť: 1 240 g 
Kábel: 200 cm
Možno vyzerá na prvý pohľad trochu objemne a nemotorne, no vo chvíli, keď ju chytíte do ruky, zistíte, ako veľmi ste sa mýlili. To jej len výrobca nadelil väčšiu nádržku na vodu, aby ste ju pri veľkom žehlení nemuseli dopĺňať. Tento model nás oslovil hladkým kĺzaním po všetkých druhoch tkanín a jemnými tlačidlami, s ktorými máte dokonalú kontrolu nad precíznym kropením a rázovým priparovaním. So štedrým a stabilným dávkovaním pary sme ani pri hrubých tkaninách z prírodných materiálov nenarazili na žiadne obmedzenia. Skvelú úpravu uzatvára pohodlná rukoväť, takže s istotou môžeme povedať, že tento model vás nesklame ani vtedy, ak vo vašej domácnosti už stihlo doslúžiť niekoľko žehličiek.

„Ostro tvarovaná špička a drobné dierovanie keramickej platne vám umožnia vychutnať si žehlenie bez únavy.“

páči sa nám
+ hladké kĺzanie
+ väčšia nádržka
+ jemné kropenie
+ vytrvalé parenie

++++                                                                                          62,99 €
Pre milovníkov klasiky, čo neobťažuje záplavou technológií. Pevná a odolná žehlička, ktorá vás predčasne neunaví.
www.gorenje.sk


Russell Hobbs 18680-56

Russell Hobbs 18680-56
www.vzdy.sk

Russell Hobbs 18680-56

Ohrev: 2 400 W, 43 s, teflónová platňa 
215 × 115 mm
Naparovanie: fix, horizontálne/vertikálne, 
45 g/s, 320 ml
Hmotnosť: 850 g
Kábel: 190 cm
Je najľahšia a má najmenšiu žehliacu plochu spomedzi všetkých modelov, ktoré sa u nás v redakcii stretli. Výrobca ju vyladil tak, aby pri stabilnom prístupe pary voda nikdy nevytekala na bielizeň. A to ani vtedy, ak energicky žehlíte zo strany na stranu. Pri žehlení detailov nám trochu prekážala hrubšia špička, ktorá sa síce vďaka tvarovaniu dostane aj k detailom, nie však pod menšie gombičky. Žehliaca platňa je hrubšia ako zvyčajne. O vhodnosti nás veľmi nepresvedčila ani teflónová povrchová úprava. Žehličke chýba plynulé kĺzanie a chvíľami sme pri bavlne mali pocit, že sa chce na teflón prilepiť. Hoci bielizeň bola po vyžehlení bez chyby, pocity z používania predsa len kazia dobrý dojem a človek neustále hľadá spôsob, ako kĺzanie vylepšiť.

„Dávkovanie pary je pevné, suché žehlenie možno dosiahnuť iba tým, že nádržku nenaplníte vodou.“

páči sa nám
+ stabilná para
+ odľahčenie
na toto pozor
 zlé kĺzanie
 hrubá špička

+++                                                                                            21,29 €
Pre tých, ktorí si navykli na teflónový povrch žehliacej plochy a v ponuke nových modelov nevedia nájsť rovnaký materiál.
www.vzdy.sk

parný generátor


Tefal Total Protect GV8980EO

Tefal Total Protect GV8980EO
Tefal

Tefal Total Protect GV8980EO

Ohrev: 2 200 W, 120 s, eloxovaná platňa 
250 × 125 mm
Naparovanie: vario, horizontálne/vertikálne, 
120 g/s, 1 800 ml
Hmotnosť: 1 350 g 
Kábel: 150 cm
Tento parný generátor je kráľom žehlenia. S digitálnym nastavením teploty, precíznym dávkovaním pary a ekologickým režimom si poradí so všetkými druhmi bielizne – jemnou, nadrozmernou i extrémne hrubou. So štedrým dávkovaním pary a energickým rázom máte v každej sekunde dostatok výkonu na to, aby ste skrotili aj ten najnepoddajnejší záhyb. Para mieri do textílie bez tvorby parných oblakov, žehliaca platňa sa ľahko kĺže po všetkých druhoch tkanín. Pri tomto modeli prídete na chuť žehleniu aj vtedy, ak ste ho doposiaľ priveľmi neobľubovali. Akoby práca napredovala dvojnásobným tempom, za vami bez námahy ostáva dokonale vyhladená bielizeň. Ovládacie prvky majú jemný chod, ergonómia je na prvom mieste.

„S profesionálnym prístupom môžete očakávať profesionálny výsledok aj bez skúseností. Akoby žehlila sama a preberala iniciatívu.“

páči sa nám
+ hladké kĺzanie
+ výdatná para
+ precízne ovládanie
+ ekonomický režim

+++++                                                                                         299 €
Domáci parný generátor sa postará o to, aby para smerovala do bielizne a neplnila izbu vlhkosťou. Poradí si so všetkým.
www.tefal.sk

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++ (päť)    
Výnimočný
Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

++++  (štyri)    
Veľmi dobrý
Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

+++   (tri)    
Dobrý
Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++    (dva)    
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+     (jeden)    
Slabý
Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. Na druhej strane, ľahko zjednáte zľavu.

Text Marcela Gigelová
Foto archív firiem
Zdroj časopis Môj dom 8/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domace spotrebice testujeme žehlička
Zdieľať článok

Diskusia