Zdroj: Bosch

Čo dokážu najlepšie umývačky riadu na trhu?

01. 10. 2020
Zdieľať

Patria k najobľúbenejším spotrebičom v domácnosti vôbec. A niet sa čomu diviť, veď málokto obľubuje ručné umývanie riadu. Zorientujte sa v tých najlepších na trhu.

Dobrá umývačka riadu by mala riad kvalitne umyť a vysušiť – aspoň tak ako vy v rukách –, ušetriť vodu a energie, nemala by byť nadmieru hlučná a malo by sa s ňou dobre a pohodlne narábať. Bonusom navyše sú rôzne špeciálne funkcie a programy, napr. samodávkovanie čistiaceho prostriedku, samočistenie alebo umytie polovičnej náplne riadu.

Prečítajte si tiež
Ako správne uložiť riad do umývačky? Neopakujete tieto chyby?

Čísla ukazujú, že umývačky si naozaj vystačia s málom. Pri hlavnom umývacom programe spotrebujú cca od 0,9 kWh do 1,3 kWh elektrickej energie a cca 10 až 12 l vody. Pri úsporných programoch je to, pochopiteľne, o niečo menej – minú od 0,6 do 1 kWh elektrickej energie a len okolo 6 až 9 litrov vody.

Čierna umývačka riadu

Zdroj: Miele

Samodávkovacia

Vstavaná umývačka riadu Miele G 7310 SCi AutoDos je jedinečná vďaka automatickému dávkovaniu s integrovaným systémom PowerDisk, ktorý vydrží cca 20 umývacích cyklov. Vy sa nemusíte o nič starať, iba vložíte riad a spustíte AutoStart. Granulát sa rýchlo rozpúšťa a vďaka enzýmom a aktívnemu kyslíku bude riad svieži a dokonalo čistý. Cena 1 599 €, miele.sk.

Umývačka riadu ušetrí až cca 30 litrov vody v porovnaní s ručným umývaním rovnakého množstva riadu.

Kam by ste sa ponáhľali

Achillovou pätou všetkých umývačiek je čas, ktorý potrebujú na umytie riadu. Najmä úsporné/ekologické programy trvajú zväčša viac ako tri hodiny. Je to preto, lebo pracujú s chladnejšou vodou a aby neklesla kvalita ich práce, snažia sa všetko dobehnúť dlhším umývaním. Ak vás to cez deň obťažuje, púšťajte umývačku v noci.Výrobcovia sa však rok čo rok snažia zlepšovať prístroje aj v tomto smere.

umývačka riadu v kuchynskom ostrovčeku

Zdroj: Gorenje

Flexibilná

Umývačka riadu Gorenje GV67260XXL s 10-ročnou zárukou na invertorový motor je ideálna pre vyššie kuchynské linky a rovnako ju môžete zabudovať aj do výšky. S funkciou SpeedWash sa skrátia jednotlivé programy a ušetríte tak čas. Spotreba vody je len 6,9 l. O priebehu umývacieho programu vás bude informovať LED svetlo premietané na podlahu. Cena 699 €, gorenje.sk.

Prečítajte si tiež
Čo nepatrí do umývačky a ako ju ešte môžete doma využiť?

Tichý vánok alebo zurčiaci potok

Moderné bývanie obľubuje otvorený a prepojený priestor, najmä kuchyne s obývačkou. Vtedy je naozaj namieste pred kúpou umývačky dobre skontrolovať, aká je jej hlučnosť. Za priemerne hlučné sa považujú umývačky od 45 do 50 dB. Pri hodnote pod 40 dB ide už o naozaj veľmi tichý spotrebič.

umývačka riadu

Zdroj: Bosch

Perfektne vysuší

Zabudovateľná umývačka riadu Bosch SMI68TS06E so spotrebou 0,83 kWh minie pri ekoprograme 9,5 l vody, a pritom ochráni sklo a riad, keďže si sama reguluje stupeň tvrdosti vody. Prírodný materiál zeolit premieňa vlhkosť na teplo a zaisťuje úsporné a perfektné sušenie aj plastového riadu. Funkciu HygienaPlus zas ocenia rodiny s malými deťmi alebo alergici. Cena 1 025 €, bosch-home.com/sk.

umývačka riadu Philco

Zdroj: Philco

Všestranná

Voľne stojacej umývačke riadu PHILCO PD 1562 WT stačí na umytie 15 súprav riadu iba 12 litrov vody. Má 6 prednastavených programov a 3 stupne teploty vody. Užitočný program „1 hodina“ zvládne umyť a usušiť plnú náplň umývačky za jednu hodinu. Na umývanie veľmi zašpineného riadu využijete zas program „intenzívny“. Cena 309 €, philco.sk.

Aj na obsluhe záleží

Ak už stojíte pred voľbou novej umývačky riadu, tak si okrem technických parametrov dobre prehliadnite aj jej vnútro, celkovú manipuláciu a obsluhu. Vyskúšajte si vytiahnuť a zasunúť jednotlivé koše, preskúmajte, kde a ako sa ukladá príbor, poháre a pod. Na začiatku sa to nezdá, ale časom vás začnú otravovať také detaily, ako zasekávajúci sa kôš, nestabilné držanie tanierov, či padajúce dvierka.

Vstavaná umývačka riadu Hoover

S integrovanou kamerou

Vstavaná umývačka riadu Hoover HDIN 4D620PB je vybavená systémom optického senzora doplneného o kameru, ktorá dokáže rozpoznať typ a množstvo riadov a na základe toho zvolí optimálny umývací program. Okrem toho fanúšikov inteligentných technológií iste poteší mobilná aplikácia Wizard, vďaka ktorej zapnete umývačku na diaľku, môžete sledovať priebeh umývania alebo štatistiku spotreby. Cena 500 €, hoover.sk.

umývačka riadu Miele

Zdroj: Miele

Novinka za dobrú cenu

Nové umývačky riadu G5000 od Miele majú od svojich predchodkýň prepracovanejšie vnútro aj novšie funkcie. Program QuickPowerWash bol špeciálne vyvinutý na to, aby ste za krátky čas – iba 58 min. – mali dobre umytý riad a pritom neminuli „majland“ na energie. Spotreba vody je iba 6 l. Mimoriadne účinná funkcia AutoOpen má na starosti sušenie a určite oceníte aj praktické flexibilné koše a prídavné nadstavce na šálky a poháre. Cena od 659 €, miele.sk.

Prečítajte si tiež
Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť umývačku riadu (VIDEO)

Potom sa zamerajte na filtre – nie je nič horšie ako problematický prístup k nim. Vyskúšajte si otvoriť a zatvoriť dávkovače umývacích prostriedkov, aby vás neskôr neprekvapilo, že napr. otvor na leštidlo je príliš malý, alebo že nemôžete dostatočne dovrieť puzdro na prášok. Dôležitý je aj displej – určite sa vám nebude páčiť zložité nastavovanie alebo chýbajúce uvedenie teploty, prípadne nie príliš zrozumiteľné symboly a chýbajúci ukazovateľ času.

umývačka riadu Siemens

Zdroj: Siemens

Výnimočne jemná

Voľne stojaca umývačka riadu Siemens SN258I01TE s energetickou triedou A+++ vyniká najmä kratším časom umývania. Keď stlačíte tlačidlo varioSpeed Plus, pri väčšine programov sa skráti čas umývania až o 66 %. Za zmienku stojí aj nový program sklo 40 °C, ktorý bol zámerne vyvinutý na jemné a šetrné umývanie skla. Cena 719 €, siemens-home.bsh-group.com/sk.

Text: Miroslava Maceková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče Kuchyňa, jedáleň
Tagy: umývačky riadu
Zdieľať článok

Diskusia