Päť tipov pre lepší výkon vášho bojlera
Za snáď najväčších fanúšikov teplého kúpeľa sa považujú starovekí Gréci a Rimania. Stopy po ich kúpeľoch možno stále nájsť aj na území našej krajiny. Napriek tomu, že od dávnych čias uplynuli stovky rokov, teplá voda je nami vyhľadávaná dodnes. A to nielen kvôli relaxu vo vani. Ak si ju ohrievate sami, správne umiestnenie ohrievača predĺži jeho životnosť, zlepší výkon a zníži vaše náklady.
V minulosti ešte chvíľu ostaneme. S ohrevom vody síce nemáme také bohaté skúsenosti ako dávni Rimania či Gréci, no výroba ohrievačov vody má na našom území svoje miesto. A rovnako aj svoju históriu. V obci Matejovce, ktorá je dnes súčasťou mesta Poprad, sa s výrobou bojlerov začalo už v roku 1961. A pokračuje sa v nej dodnes. Produkty síce dostali nové meno, z Tatramatu je STIEBEL ELTRON, no výsledok poctivej slovenskej práce a kvality ostáva nezmenený.
Ak sa teda máme baviť o efektívnom ohreve vody a o výkone ohrievačov, tak práve s odborníkmi z Popradu. Toto sú užitočné rady od Michala Kaľavského zo spoločnosti STIEBEL ELTRON Slovakia:
1. Blízkosť
Na samotný výkon ohrievača značne vplýva aj vzdialenosť od odberného miesta. Čím je bojler k nemu bližšie, tým je jeho prevádzka efektívnejšia. Už pri vzdialenosti päť metrov a viac dochádza k výrazným stratám energie. V takomto prípade je vhodné inštalovať radšej menšie ohrievače vody priamo na odbernom mieste.
2. Objem
Dôležité je pýtať sa a výber ohrievača vody konzultovať so špecialistom. Práve vďaka užitočným radám a odbornému poradenstvu si môžete byť istí, že máte doma ohrievač vody, ktorý vám svojím objemom vyhovuje. Ak ide o štvorčlennú domácnosť, v ktorej je kúpeľňa so sprchovým kútom, ideálny objem je podľa normy 80 až 120 litrov. Ak domácnosť disponuje vaňou aj sprchovým kútom, objem ohrievača vody by mal byť 120 až 150 litrov. Ak si chce niekto dopriať oddych v rohovej vani a luxusnej sprche, ideálny objem je 200 litrov.
3. Vertikálny vs. horizontálny
Dnes už vieme, že tepelným stratám je možné predchádzať. Starovekí Rimania si tým hlavu nelámali, no my musíme dnes hospodáriť ekonomicky a ekologicky. Pri vertikálnych ohrievačoch vody je tepelná strata nižšia než pri horizontálnych. Vertikálne bojlery sú však náročnejšie na priestor a nie je ich možné schovať tak šikovne. Dôležité je dbať o zachovanie kúpeľňových zón. Sú to priestory s rôznymi stupňami ochrany a bezpečnosti. Hovoria o možnosti inštalácie zariadenia. Označujú sa číselne, pričom do oblasti 0 je zakázané inštalovať akékoľvek zariadenie tohto typu.
4. Z jedného miesta?
Nemenej dôležité je zvážiť, či pre svoju domácnosť zvolíte centrálne alebo decentrálne zásobovanie. Pri centrálnom zásobovaní sa teplá voda distribuuje z jedného miesta, napríklad z pivnice, technickej miestnosti či kúpeľne. Tu odporúčame nezabudnúť tiež na vhodnú izoláciu potrubných systémov. Pri decentrálnom zásobovaní má každé odberné miesto svoj vlastný bojler. Ide však o priestorovo náročnejšie riešenie.
5. SMART ohrievače
Možno tento text čítate na svojom mobilnom telefóne alebo tablete. Inteligentné riešenia a technológie sa stali súčasťou našich životov a badať ich v každej oblasti. Ohrev vody nie je výnimkou. Pre smart ohrievače vody je dôležitá práca s jej teplotou. Tú neohrievajú na vyššiu teplotu než je nutné, a tak šetria životné prostredie, peňaženku a tiež seba.
Smart ohrievače vody zaznamenávajú, kedy a v akom množstve teplú vodu míňate. Na základe získaných dát vedia zabezpečiť zásoby teplej vody presne podľa vašich preferencií. Výhodou inteligentných ohrievačov vody je tiež využívanie nočného prúdu, keď je sadzba za elektrinu nižšia. Zároveň ponúkajú možnosť jednorazového rýchloohrevu aj počas blokovania vysokej tarify v prípade nárazového odberu teplej vody.
Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.