Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o

Elektrický alebo kombinovaný ohrievač vody? Pri výbere dbajte na viaceré aspekty

25. 11. 2021 Zdieľať

Výber ohrievača vody je pre každú domácnosť dôležitou otázkou. Nezáleží na tom, či staviate, alebo rekonštruujete, t.j. vymieňate starý bojler za nový. Vaše rozhodnutie bude mať výrazný vplyv na náklady spojené s ohrevom teplej vody. Ak je možnosť napojiť bojler na viaceré zdroje tepla, dilema je vyriešená.

S blížiacou sa zimou sa opäť začíname zamýšľať nad stavom zariadení, ktoré nám generujú teplo a starajú sa o pohodlie všetkých členov domácnosti. Za pozornosť stojí kotol, krbová vložka, ale aj ohrievač vody. Hlavne v prípade ak je doba ohrevu vody príliš dlhá, a tým pádom sú vyššie aj náklady na jeho prevádzku.

A práve úspora je v mnohých prípadoch dôležitou premennou, ktorá má rozhodujúci vplyv na riešenie otázky, aký typ ohrievača pre svoju nehnuteľnosť zvoliť. Či elektrický alebo kombinovaný. „V prípade domácností, kde je možné napojiť ohrievač vody na viacero zdrojov tepla, je ideálnym riešením kombinovaný bojler. Ide o efektívne a výhodné riešenie, ktoré sa pozitívne prejaví aj na ušetrených nákladoch. Výmenník tepla je ideálne napojiť na plynový kotol, prípadne na kotol na tuhé palivo či k ďalším zdrojom tepla, akým je aj krbová vložka,“ radí Michal Kaľavský, vedúci oddelenia zákazníckych služieb spoločnosti STIEBEL ELTRON. V lete, keď sa priestory nemusia vykurovať, využíva ohrievač na ohrev vody elektrické ohrievacie teleso. Ide o energeticky efektívnu alternatívu. Kombinované ohrievače vody vám okrem toho poskytnú rýchlejší ohrev a máte pri nich na výber z rôznych typov a objemov.

Kombinovaný ohrievač vody je však vhodný len pre domácnosti, kde sa využíva teplovodný vykurovací systém. Takýto systém totiž umožňuje využívať aktuálny vykurovací zdroj aj na prípravu teplej vody, a tak šetrí náklady na jej prípravu. V tom spočíva tajomstvo jeho úspechu. V prípade, ak máte kúrenie riešené elektrickými radiátormi, podlahovou elektrickou vykurovacou rohožou alebo konvektormi, ideálnym riešením pre vás je elektrický ohrievač vody.

Ohrievač vody

Kombinované ohrievače vody možno zakúpiť aj v horizontálnom prevedení. Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o

Vhodné riešenie pre akúkoľvek situáciu

Ak ste sa rozhodli pre kombinovaný bojler, je nemenej dôležité vybrať si aj vhodný typ. Produkty značky STIEBEL ELTRON, ktorá nahradila značku Tatramat, uspokoja potreby aj toho najnáročnejšieho klienta. Vertikálne ohrievače vody nie sú náročné na priestor, preto bývajú často umiestnené priamo v kúpeľni, respektíve blízko k odbernému miestu. Horizontálne ohrievače vody sa na druhej strane dajú pred zrakom dobre skryť. Vertikálne ohrievače vody majú dva varianty napojenia externého zdroja tepla, a to buď sprava, alebo zľava. „V našej ponuke máme kombinované ohrievače vody, ktoré disponujú tzv. výmenníkovým hadom. Ohrievače vody s takýmto rúrkovým výmenníkom majú vyšší výkon ako v minulosti často využívané ohrievače s dvojplášťom, a tým pádom aj rýchlejší ohrev vody. Pri tomto type je výhodou mať v ústrednom kúrení aj čerpadlo, prevedenie od STIEBEL ELTRON funguje však aj na samotiaž. Je preto možné ho využiť aj ako náhradu za dosluhujúci ohrievač s dvojplášťovým výmenníkom. Vďaka vyššiemu výkonu výmenníka tepla ušetríte po tejto výmene svoj čas aj svoje peniaze. Odporúčam obrátiť sa na našich špecialistov, ktorí vám poradia s výberom konkrétneho kombinovaného ohrievača vody so zreteľom na vaše individuálne potreby,“ dodáva Michal Kaľavský, vedúci oddelenia zákazníckych služieb spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Ohrievač vody

Produkty spod Tatier dostávajú nové meno. Značku Tatramat nahrádza STIEBEL ELTRON. Týka sa to aj kombinovaných ohrievačov vody. Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o

Napriek tomu, že ohrievače vody Tatramat dostali svetové meno STIEBEL ELTRON, ešte stále ide o poctivé a kvalitné slovenské produkty vyrobené v popradských Matejovciach. Nenechajte sa preto v predajniach a u obchodných partnerov zmiasť. Teplý kúpeľ síce dostal nové meno, no naďalej bude do domácností smerovať v podobe kvalitných ohrievačov vody spod slovenských Tatier.

Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o. 

Kategória: Energia
Tagy: elektrické ohrievače kotly ohrev vody ohrievač vody teplá voda
Zdieľať článok