Robotické, tyčové či bezvreckové: Čo by ste mali vedieť o údržbe vysávačov a ako ich čistiť?
Každý z nás pozná viaceré typy vysávačov: bezvreckové, tyčové, ručné a nakoniec čoraz populárnejšie robotické. Nech už ste majiteľom ktoréhokoľvek z nich, nezabúdajte, že na docielenie tých najlepších výsledkov sa musíte o vysávač starať. Ako ich udržiavať v bezchybnom stave a v čistote?
Vreckové
Ako už samotný názov napovedá, tieto vysávače zachytávajú nečistoty do vloženého vrecka. To je však potrebné pravidelne, vždy keď sa naplní, vymeniť alebo vyprázdniť. Nevýhodou je, že pri samotnom čistení sa uvoľňujú malé čiastočky prachu, ktoré ľahko vdýchnete. Ak však budete pokračovať naďalej vo vysávaní aj s plným vreckom, znižujete výkon vysávača. Pozitívom je, že niektoré typy vreciek (látkové) môžete využiť opakovane. Avšak aj tie najpevnejšie do vysávača časom degradujú a cez vzniknuté trhlinky uniká prach, ktorý môže zaniesť a poškodiť motor.
Bezvreckové
Pri tomto type vysávačov sa všetka nahromadená špina ukladá do zásobníka. Ten býva zvyčajne priehľadný, a teda viete vždy odhadnúť, kedy je ten správny čas vyprázdniť ho. Okrem toho je nutné zásobník z času na čas poumývať od najdrobnejších nánosov prachu. Rovnako ako pri predošlom type, ani tento vás nepoteší, ak máte v domácnosti alergikov, keďže nečistoty odstraňujete ručne.
Tyčové vysávače
Ich nespornou výhodou je, že mnohé z nich si dnes vystačia bez akýchkoľvek káblov, keďže disponujú akumulátormi. Sú preto mobilné a vhodné na rýchle a efektívne odstránenie všetkých nečistôt v dome či byte. Jediným mínusom je, že majú nižší výkon a napríklad s kobercami vám veľmi nepomôžu. Na menšie plochy alebo pre domácnosti s deťmi sú však ideálne.
Robotické vysávače
Robotické vysávače sú čoraz populárnejšie. A popravde niet sa čomu čudovať. Kto by nechcel mať každý deň čerstvo povysávané, prípadne aj umyté podlahy v celom byte? A to bez minimálneho úsilia. Jediné, čo vyžadujú, je čistenie kefiek a údržba filtrov. Ak sa rozhodnete zainvestovať, lepšie modely disponujú už aj HEPA filtrom, ktorý zachytí aj tie najmenšie častice, akými sú prach, alergény či roztoče. V domácnosti s alergikom je to veľmi príjemný bonus.
Pravidelné čistenie
Pravidelnosť je základom aj pri starostlivosti o vysávače. Dbajte teda na vyprázdňovanie ich vreciek alebo zásobníkov ideálne v predstihu. Nie až vtedy, keď sa úplne naplnia. Nezabúdajte ani na filtre. Nečistoty z nich pravidelne oplachujte vodou alebo vymeňte samotný filter tak často, ako to odporúča výrobca. Z času na čas vyčistite aj trubicu vysávača. Ak sa v nej nachádza nejaká prekážka, odstráňte ju napríklad rukoväťou metly a následne prepláchnite teplou vodou v sprche. Aby bol výsledok dokonalý, vyčistite aj kefky vysávača. Odstrihnite z nich zamotané vlasy a odstráňte ostatné nečistoty. Následne ich opláchnite vodou a nechajte riadne vysušiť.
Rozvoňajte si domácnosť pri vysávaní
Nepríjemného pachu pri vysávaní sa môžete zbaviť dnes už dostupnými vôňami do vysávača. Tie môžu mať formu granuliek, tyčiniek či papierových pásikov, ktoré po nasatí vysávačom jednak pohltia pachy vo vrecku alebo v zásobníku a jednak uvoľnia vami preferované vône do priestoru. Ak ste milovníkmi esenciálnych olejov, pri vysávaní viete jednoducho využiť aj tie. Na vatový tampón nakvapkajte pár kvapiek obľúbeného oleja, vysajte vysávačom a spríjemnite si tak upratovanie domácnosti.
Text: Daniela Kovár
Foto: iStock
Zdroj: Časopis Môj dom