Zdroj: Rowenta

Ako vybrať nový vysávač, keď starý dosluhuje? Otestovali sme kvalitné vreckové vysávače

14. 05. 2021
Zdieľať

Nie je tajomstvom, že vreckové vysávače sú menšie ako tie so zbernou nádobou. Pri tých najnovších sa výrobcom podarilo pokoriť hlučnosť pri práci, ale aj zvýšiť komfort v rodinných domoch, kde treba pri upratovaní prekonávať schodisko. Ako vybrať dobrý vysávač, ak vám starý dosluhuje?

Všetko je o vreckách

Obyčajný papier ako základ, netkaná textília pre vyššiu pevnosť a vrstvené tkaniny najrôznejších druhov – ponuka vrecúšok do vysávačov je mimoriadne široká. Líšia sa nielen svojou priedušnosťou a životnosťou, ale aj schopnosťou filtrácie, antibakteriálnou úpravou či dokonca parfumovaním. Výrobcovia myslia na alergikov i hygienu.

Nečakajte však, že do vysávača zasuniete akékoľvek vrecúško. Iba zopár výrobcov sa dohodlo na jednotnom štandarde, akým je S-Bag (Electrolux, Philips, AEG, Volta, Tornado). Kým seriózne firmy držia svoj vlastný formát naprieč sortimentom napr. Wonderbag od Rowenty, pri iných môže každý model používať odlišné, nie vždy dostupné vrecká.

Prečítajte si tiež
Ako zvoliť vhodný koberec a oživiť miestnosť?

Čo by ste mali vedieť

Výbava

Štrbinová hubica na parkety, široká hubica na koberce, rotačná turbokefa a súprava drobných nadstavcov na auto, čalúnenie a upratovanie nedostupných miest. Vyberajte model, ku ktorému výrobca pribalil všetko, čo potrebujete, pretože doplnkové príslušenstvo nie je dostupné pre všetky modely.

Hlučnosť

Vyskúšajte si hlučnosť vysávača s nasadenou hubicou skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétny model podľa údaju o jeho hlučnosti. Motory sú vždy tichšie ako ruch, ktorý vzniká v hubici pri prúdení vzduchu. Ľahko sa stane, že naoko hlučnejší vysávač je pri práci tichší len preto, že konštruktéri vyladili aerodynamiku hubíc do dokonalosti.

Ovládanie

Elektronická regulácia motora je výbavou, ktorú by ste určite nemali s diaľkovým ovládačom na rukoväti prehliadnuť. Vďaka nej získate kontrolu nad ešte tichším vysávaním a súčasne dosiahnete ťah, ktorý nepoškodí jemné povrchy. Záclony, závesy, žalúzie a zaprášený notebook budú opäť fit.

Veľkosť

Čím kompaktnejší tvar sa podarí dizajnérom dosiahnuť, tým menej starostí budete mať pri skladovaní a presúvaní vysávača z miesta na miesto. Hoci je trendom výrazné zmenšovanie, niektorí výrobcovia predsa len zaostávajú. Šikovný vysávač sa spolu s príslušenstvom zmestí do jednej police bielizníka, aby nezavadzal za dverami.

Srsť

Nie ťah vysávača, ale vyhotovenie hubíc sa prejaví na zbere srsti z rôznych druhov kobercov a čalúnení. Ak výrobca určuje vysávač pre domácnosti s chlpáčmi, zvyčajne k lepším hubiciam pridáva i antibakteriálne vrecúška a zdokonalené filtrovanie vzduchu na výstupe. Ak hľadáte vysávač pre alergikov, je to vaša voľba.

Čistenie

Vrecúška, z ktorých drôtom vylovíte prach s vláknami, a filtre, ktoré môžete po vyfúkaní opláchnuť pod tečúcou vodou. Každý vrecúškový vysávač získa po údržbe rovnaký výkon, aký mal vo chvíli jeho vybalenia zo škatule. Majte na pamäti, že iba dokonale čistý vysávač pracuje naplno a bez prehrievania.

Záruka

Ak vysávač pri práci vypne, zvyčajne nejde o poruchu. To len prehriatie motora aktivovalo jeho tepelnú poistku. Vyčkajte 20 minút a opäť ožije. Výrobcovia ponúkajú na motory 4-, 6- i 10-ročnú záruku, ak by sa predčasne opotrebovali ich ložiská. Ak si odložíte doklad o kúpe, na konci životnosti vám môže výrobca unavený a hlučnejší vysávač bezplatne vynoviť.

Prečítajte si tiež
Je pravda, že skutočne stačí na dezinfekciu v domácnosti ocot?

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Výkon

Koberce žiadajú od vysávača viac chuti do práce ako pevné podlahy. Ak milujete mäkký, hrejivý interiér, nenechajte sa napáliť neuspokojivým výkonom.

Hlučnosť

Čím menej decibelov, tým tichšie vysávanie. Ak ste doposiaľ trend tichých vysávačov nezachytili, čaká vás impozantné prekvapenie.

Akčný rádius

Jediná elektrická zásuvka môže pri dlhom kábli a hadici postačiť na to, aby ste povysávali celý byt či podlažie rodinného domu.

Ergonómia

Nízka hmotnosť, veľké kolieska a správne tvarovaná hubica. Ak to výrobca dokáže zladiť, vysávač za vami pochoduje ako psík – po zemi i po schodoch.

Vrecká

Preverte si, čo všetko vám výrobca vysávača dokáže ponúknuť. Na sortiment vreciek budete odkázaní počas celej životnosti vysávača.

Užitočné rady

  1. Nečakajte, kým vysávač ohlási, že je zberné vrecko plné. Ak ho vyprázdnite s predstihom, dosiahnete pri vysávaní vyšší výkon.
  2. Kompresor alebo sprej so stlačeným vzduchom sú výbornými pomocníkmi na čistenie filtrov vysávača. 
  3. Rotačná kefa vyplnená vláknami, srsťou a vlasmi funguje menej účinne ako čistá. Nezabudnite na jej čistenie.
  4. Nikdy neskladujte vysávač vo vlhkej miestnosti. Rozmnožili by sa v ňom baktérie, ktoré spôsobujú zápach pri vysávaní.

Ako sme testovali

Koberce, schodisko, dekoračné lišty, matrace a radiátory – áno, je to nudná rutina vysávania, pri ktorej vás sotva zahreje pocit z dobre vykonanej práce. Ak však vysávač do bodky plní vaše priania, zdá sa, že to ide akosi rýchlejšie a ľahšie. 

Prečítajte si tiež
Ako nalepiť koberec na schody

Výsledky testovania

(@ hlučnosť vysávača pri jeho plnom výkone)

Víťaz testu Môj dom

Rowenta Silence Force Allergy+

Rowenta vysávač

Zdroj: Rowenta

Pohon: 400 W @ 58 dB, diaľkové ovládanie 

Akčný rádius: 11 m

Vrecko: 4,5 l

Výbava: hubica na parkety a koberce, turbokefa na koberce a čalúnenie, štíhle hubice

Mimoriadne tiché vysávanie, pohodlná „D“ rukoväť a hubice, ktoré dokážu využiť ťah a prietok vzduchu na to, aby dokonale vyčistili všetky druhy podláh. Ak hľadáte vysávač do domácnosti s kombinovanými povrchmi, tento model je voľbou pre vás. S obrovským zberným vrecúškom nepoľaví ani vo veľkom rodinnom dome a vďaka mimoriadne výkonnej turbohubici vysaje prach i z hĺbky koberca vo vstupnej hale. Vyčistíte čalúnenia, upracete auto i nedostupné kúty napriek tomu, že každý váš krok sleduje domáci, chlpatý miláčik. S dokonalým výsledkom a bez prachu.

Hodnotenie: *****

Cena: 219 €

www.rowenta.sk

Bosch ProPower BGL6POW2

Bosch vysávač

Zdroj: Bosch

Pohon: 850 W @ 76 dB, diaľkové ovládanie

Akčný rádius: 12 m

Vrecko: 4 l

Výbava: hubica na parkety a koberce, turbokefa na koberce, štíhle hubice

Útly drobček svojím kompaktným vzhľadom, lenže mimoriadne výkonný pri práci na kobercoch bez ohľadu na to, či tlmia krok vysokým strihaným vlasom, alebo zdobia miestnosť lesklými, hustými slučkami. Páči sa nám zladenie ťahu a prietoku vzduchu, ktoré neklesá ani s plniacim sa vreckom. Dokonale zvládnutá kobercová hubica hladko kĺže po všetkých povrchoch, turbokefa zasa nikdy nestratí na otáčkach. S palcom na diaľkovom ovládači máte neustále pod kontrolou tichý beh i výkonovú rezervu. A ak príde na prechod schodiskom, máme pocit, že to ide ľahšie, ako je zvykom.

Hodnotenie: ****-

Cena: 285 €

www.bosch-home.com/sk

Sencor SVC 9300BK

Sencor vysávač

Zdroj: Sencor

Pohon: 600 W @ 59 dB, diaľkové ovládanie

Akčný rádius: 12 m

Vrecko: 4 l

Výbava: hubica na parkety a koberce, turbokefa na koberce a matrace, štíhle hubice

Žiadny iný z testovaných vysávačov sa nedostane do labyrintu rebier radiátora tak šikovne, ako tento vysávač so štíhlym, dlhým nadstavcom. S tichým chodom a silným ťahom sa s elektronickým ovládaním prispôsobí každej situácii. S pestrou škálou príslušenstva sa môžete pustiť do upratovania všetkých povrchov a komplikovaných zákutí. Hoci ide o moderný vysávač s množstvom vyladených prvkov, chvíľami sme mali pocit, že prietok vzduchu nebol dostatočne mocný na to, aby na hrubších kobercoch spustil do pohybu rotačnú turbokefu. To však nemusí byť váš prípad.

Hodnotenie: ****

Cena: 229 €

www.sencor.sk

Philips Performer Silent FC8781

Philips vysávač

Zdroj: Philips

Pohon: 750 W @ 66 dB, regulácia na tele

Akčný rádius: 12 m

Vrecko: 4 l

Výbava: hubica na parkety a koberce, štíhle hubice

Neutíchajúci ťah a stabilný výkon na všetkých povrchoch – ak hľadáte vysávač, ktorým chcete plynule prechádzať medzi kobercom a pevnými podlahami bez výmeny hubíc a úpravou nastavení, tento stroj by ste určite nemali prehliadnuť. V základnej výbave vďaka silnému motoru a objemnému vrecúšku zvládne poupratovať i veľký rodinný dom bez toho, aby ste museli sledovať kontrolku jeho naplnenia. Páči sa nám dobre zvládnutá ergonómia, ako aj klasické, jednoduché ovládanie. To poteší obzvlášť seniorov, ktorí si pri výmene spotrebiča nemajú chuť privykať na novinky.

Hodnotenie: ****

Cena: 199 €

www.philips.sk

ECG VPS1010

ECG vysávač

Zdroj: ECG

Pohon: 800 W @ 80 dB, regulácia na tele

Akčný rádius: 7,5 m

Vrecko: 1,5 l

Výbava: hubica na parkety a koberce, štíhle hubice

Malá domácnosť bez kobercov nekladie vysoké nároky na údržbu podláh. Ak hľadáte svoj prvý vysávač, alebo chcete nahradiť dosluhujúci akumulátorový vysávač dôstojnou náhradou, smelo siahnite po tomto najlacnejšom modeli na trhu. S kratším káblom a menším vreckom v jednoizbovom byte nenarazíte na jeho limity a prepáčite mu aj vyššiu hlučnosť, ak za ním zostanú kúty za nábytkom bez kúdolov prachu. Je ako klasika spred dvoch desaťročí, ibaže v kompaktom formáte a s novším, úspornejším motorom. Ukryte ho za dvere do kúta s kvetmi a vždy bude pripravený pracovať.

Hodnotenie: ***

Cena: 46,90 €

www.nay.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Rowenta a archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci vreckové vysávače vysávač
Zdieľať článok

Diskusia