Zdroj: Samsung

Testovali sme tyčový vysávač Samsung Jet 70 Easy spolu s novou vysýpacou stanicou. Prečo by ste mali staviť na túto dvojicu?

15. 12. 2021 Zdieľať

Ak ste doposiaľ ešte nedržali v rukách tyčový vysávač, určite to urobte. Keď dovaríte, niečo sa vysype, alebo sa ohlási nečakaná návšteva, je vždy pripravený podať pomocnú ruku. Zozbiera všetko z každého povrchu a vytiahne aj prach, ktorý sa uvoľní pod rotujúcou kefou. A to bez toho, aby ste sa museli zohnúť k najbližšej zásuvke.

Obsluha

Elegantné, štíhle a dizajnovo vyladené telo Jet 70 Easy od Samsungu vyberiete zo škatule a v štyroch krokoch ho intuitívne zložíte do piatich minút. Všetky časti do seba perfektne zapadnú vďaka „klik“ systému, ktorý ide ľahko a nezadrháva sa. Ak by vám robilo zloženie akýkoľvek problém, v návode v slovenskom jazyku si prečítate podrobnosti. Keď chytíte vysávač do rúk, ihneď pocítite rozdiel oproti klasickému modelu s hadicou. Je to najmä o vyššom komforte. Vysávač nie je ťažký a nič sa vám nepletie pod nohy – ani vysávač, ani hadica, ani žiadne káble. Premyslené je aj jednoduché ovládanie palcom priamo v hornej časti. Na digitálnom displeji si môžete skontrolovať stav zariadenia, napríklad úroveň výkonu a typ kefy. Upozorní vás, aj ak sa vyskytne problém s kefou alebo na prípadné zablokovanie.

Tyčový vysávač Samsung Jet 70 Easy.

Tyčový vysávač Samsung Jet 70 Easy. Zdroj: Samsung

Výkon a vysávanie

Výrobca udáva sací výkon 150 W*, čo je oproti iným tyčovým vysávačom výrazný nadštandard. Bežne sa stretnete s modelmi od necelých 5 W do
97 W. Aby ste mali lepšiu predstavu: klasické vreckové vysávače majú rozpätie od 100 do 240 W. Tieto dva typy nemožno veľmi porovnávať, čo sa týka hĺbkového čistenia, pretože predsa len výkonný elektrický model bude mať vždy navrch oproti batérii. Ak ho však budete používať denne, prach nemá šancu uložiť sa hlboko do štruktúry kobercov a hĺbkové upratovanie nebudete musieť absolvovať tak často. Vysávali sme klasickú plávajúcu podlahu, koberce i dlažbu v kúpeľni. Hubica s rotačnou kefou a so 180° otáčaním sa dobre kĺže po všetkých povrchoch. Pri strednom výkone bezproblémovo pozbiera prach, vlasy, drobné kúsky papiera i väčšie smeti. Vďaka ergonomicky ohýbateľnému kĺbu dosiahnete hlboko pod posteľ či skriňu. To sa vám s klasickým vysávačom nepodarí.

Batéria a nabíjanie

Batéria je súčasťou vysávača a nasadzuje sa v jeho zadnej časti pod rukoväťou. Pri našom testovaní sa nabila za 100 minút. Jej výdrž na plný výkon nás mierne sklamal – po 10 minútach bolo po vysávaní. Ale nezúfajte, výkon nemusíte hnať do najvyšších otáčok, pretože aj pri nižších stupňoch povysávate všetko výborne. Batéria tak vydrží okolo 40 minút, to vám bohato stačí na povysávanie garsónky, jedno- či dvojizbového bytu. Ak máte väčší byt, môžete si dokúpiť náhradnú batériu. Vysávanie vo veľkých domoch prenechajte radšej iným typom vysávačov. Jet 70 Easy sa však bude hodiť ako príručný vysávač na miestach, kde je najviac neporiadku – napríklad v kuchyni či chodbe.

Tyčový vysávač Samsung Jet 70 Easy ovládanie

Tyčový vysávač Samsung Jet 70 Easy ovládanie. Zdroj: Samsung

Parkovanie

Veľmi praktická a dômyselne vyriešená je nabíjačka na batériu. Nielenže nabíja, ale slúži aj ako držiak na vysávač. Ak chcete ušetriť miesto, môžete ju namontovať na stenu, alebo ju použiť ako samostatnú nabíjačku, takže batériu jednoducho vyberiete a nabijete kdekoľvek. Navyše slúži aj na odkladanie príslušenstva – kombinovaného nadstavca a predlžovacieho štrbinového nadstavca, ktoré budete mať vždy poruke, aby ste vysali prach z nedostupných miest. Ak náhodou budete musieť prerušiť vysávanie ďaleko od nabíjacej stanice, vysávač môžete bezproblémovo oprieť o akúkoľvek stenu, jeho nestability sa obávať nemusíte.

Príslušenstvo

Jet 70 Easy sa nám veľmi osvedčil aj ako šikovný pomocník na drobné upratovanie. Pomocou kombinovaného nadstavca s kefkou perfektne povysávate stôl, okenný parapet, klávesnicu, nábytkové police, lišty stien či rebrá radiátorov. Vysúvateľná kefa s jemnými štetinami je oveľa širšia, ako je zvykom pri iných typoch vysávačov, mierne skosená, takže sa ľahšie prechádza po vysávaných povrchoch. S predlžovacím štrbinovým nadstavcom sa zas dostanete do úzkych neprístupných miest, alebo ho nasadíte na tyč vysávača a ľahko dosiahnete na strop, do horných rohov stien alebo na žalúzie na vysokých oknách.

Tyčový vysávač Samsung Jet 70 Easy

Tyčový vysávač Samsung Jet 70 Easy príslušenstvo. Zdroj: Samsung

Filtrácia a čistenie

Veľkou prednosťou tohto vysávača je účinná až 99,999 % filtrácia. Pri nasávaní vzduchu oddeľuje hlavný cyklón veľké prachové častice, ktoré sa zachytávajú na kovovej mriežke. Jemné čiastočky ďalej zachytí Jet cyklón a mikrofilter. Poslednou súčasťou filtrácie je vysoko efektívny filter, ktorý redukuje alergény. Celý filtračný systém poskladáte ako skladačku a upevníte na prachovú nádobu. Všetky časti a filtre sú umývateľné pod tečúcou vodou.

My sme ich síce neumývali, ale po vyprázdnení nádoby sme hlavný filter očistili kefkou a utreli navlhčenou handričkou. Viac nebolo potrebné. Tu sa ešte dostávame k jednému problému, ktorým môže byť práve kontakt s prachom a smeťami, keď musíte vysypať nádobu. Ak vás to odrádza, Samsung má pre vás riešenie – vysýpaciu stanicu.

Tyčový vysávač Samsung Jet 70 Easy - detail častí

Tyčový vysávač Samsung Jet 70 Easy. Zdroj: Samsung

Vysýpacia stanica VCA-SAE904

Vysýpacia stanica pre tyčové a robotické vysávače je v portfóliu tejto značky úplnou novinkou. Ide o úzku vyššiu nádobu pripomínajúcu smetný kôš, ktorá slúži na automatické vyprázdňovanie nádoby na prach. Ako to funguje? Stanicu zapojíte do elektrickej siete, do vnútra vložíte vrecko na prach (objem 2 l), uzavriete poklop a stanica je pripravená. Zoberiete plnú prachovú nádobu z vysávača a vložíte ju do otvoru v hornej časti zariadenia. Všetko ostatné sa udeje samo. Technológia Air Pulse™ opakovane otvára a zatvára vstup sacieho motora a spôsobuje, že tlak vzduchu kolíše ako tlkot srdca. Pulzujúce prúdy vzduchu striasajú prach vnútri nádoby, takže sa z nej účinne odstráni. Stanica má podobne ako tyčový vysávač až 99,999 % filtračnú účinnosť. Prachové vrecko a predmotorový filter zachytávajú veľký a malý prach. Má tiež dezodoračný filter a filter pohlcujúci hluk. Filter na jemný prach zase zachytáva tie najmenšie čiastočky.

Vysýpacia stanica pre tyčový vysávač

Zdroj: Samsung

Celkom na záver nášho hodnotenia tyčového vysávača Jet 70 Easy bez akéhokoľvek zaváhania môžeme konštatovať, že ide o veľmi šikovného a praktického domáceho pomocníka. Keď ho raz vyskúšate, nebudete už chcieť žiadny iný. Nie nadarmo získal aj prvé miesto v dTeste za rok 2021 z 27 modelov známych aj menej známych značiek. Vysýpacia stanica je jeho perfektným doplnkom, takže vaše ruky ostanú úplne čisté.

Z celého radu Samsung Jet máte k dispozícii celkovo až tri modely. Samsung Jet 60 Turbo za 399 Eur, testovaný Jet 70 easy a najvyšší model Jet 90 Complete za 689 Eur. Všetky tri si môžete doplniť o vysýpaciu stanicu za 169 Eur.

Zdroj: Vysávač testovala Miroslava Maceková z redakcie Môj dom v rámci platenej spolupráce so spoločnosťou Samsung Electronics.

Foto: Samsung

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: čistenie podlahy tyčové vysávače upratovanie vysavače
Zdieľať článok