Zdroj: Sencor

Uvažujete nad kúpou sušičky potravín? Náš test vám pomôže s výberom

13. 11. 2020
Zdieľať

Spracujete v nich úrodu ovocia, vysušíte lesné plody a pripravíte bylinkové čaje. Ak príde na sušičky potravín, poradia si dokonca aj so surovým mäsom, ktoré premenia na svetoznáme jerky či biltong. Ako vybrať tú pravú? Záleží na tom, čo máte v pláne.

Čo by ste mali vedieť o sušičkách

Nadstavba

Ak má sušička spodný ohrev a ventiláciu, kedykoľvek k nej môžete na zvýšenie kapacity pridať niekoľko poschodí navyše. A to aj vtedy, ak ich výrobca v ponuke nemá. Väčšina sušičiek pochádza z rovnakých výrobných liniek v Číne, vďaka čomu je príslušenstvo medzi rôznymi výrobcami zameniteľné. Ak sitá navyše neponúka ten váš, kúpte ich od iného.

Hlučnosť

Je takmer raritou, ak je sušička vybavená reguláciou prúdenia vzduchu – s nadmernou hlučnosťou nič nespravíte. Keďže výrobcovia používajú ventilátory bez ložísk, chvíľu trvá, kým sa po uvedení do prevádzky trochu stíšia. Na hlučnosti opäť naberajú po niekoľkých sezónach používania. Utíšiť ich možno iba výmenou.

Prečítajte si tiež
Ktorý ponorný mixér zvíťazil v redakčnom teste?

Teplota

Štyridsať, päťdesiat alebo sedemdesiat stupňov? Určite ste si všimli, že žiadna sušička potravín neumožňuje sušenie bez ohrevu. To preto, že zvýšením teploty sa urýchľuje odparovanie vody zo surovín a teplejší vzduch zároveň pojme viac pary ako studený. Rýchlosť sušenia závisí od teploty, premietne sa však do peňazí.

Sitá

Kovové sitá truhlicových sušičiek sú najtrvácnejšie, plastové by ste mali pred UV žiarením chrániť pri skladovaní škatuľou. Nikdy nepoužívajte olej na potretie proti lepivosti, vždy pracujte nasucho a oplachujte ich vlažnou saponátovou vodou. Úplne sa vyhnite umývačke riadu, ktorá spôsobí predčasné krehnutie a praskanie plastu.

Časovač

Prerušované sušenie je najúspornejšie. Vo chvíli, keď dužina ovocia na povrchu oschne, sa už nemusíte obávať kvasenia alebo hniloby. Vďaka časovaču tak môžete mať všetko pod kontrolou. Nastavíte ho pri spustení a sušička sa sama vypne. Pre tichú noc, bezpečnosť, ak ste mimo domova, či úsporu peňazí.

Klíma

V studenej miestnosti sa na sitách sušičky bude zrážať para do stekajúcich kvapiek vody, vo vlhkej miestnosti bude sušenie prebiehať oveľa pomalším tempom. Pri práci umiestnite sušičku do najteplejšej a najsuchšej miestnosti v domácnosti. Počítajte však s tým, že drobné vínne mušky ovocie nájdu.

Uskladnenie

Originálna škatuľa je tým najlepším miestom na parkovanie sušičky mimo sezóny. Ochráni ju pred prachom a znečistením, zamedzí tomu, aby čosi napadalo do ventilátora. Ak zachováte i ochrannú polystyrénovú výplň, sušička bude v bezpečí ako v špajze, tak v pivnici alebo na pôjde. Nič lepšie nevymyslíte.

Len to najlepšie

Romantické pomyslenie na babičkinu kachľovú pec, nad ktorou sa na sitách sušia jabĺčka, hrušky a slivky, sa razom rozplynie, keď pozriete na spotrebu. Sušička potravín so 400-wattovým príkonom nie je oveľa úspornejšia ako zánovná elektrická rúra s programom na sušenie ovocia. Preto sa na nej vyplatí sušiť iba tie potraviny, pri ktorých to skutočne oceníte.

V zisku ste pri sušení mäsa a húb, na nulu sa dostávate pri sušení byliniek a korenín, v mínuse je sušenie prebytkov ovocia z vlastnej záhradky. Radosť a dobrý pocit z toho, že ste si sami niečo nasušili, je však na nezaplatenie. Do sušičky dávajte len to najcennejšie, ovocné prebytky usušíte lacnejšie na radiátore.

Kapacita

Na ničom pri sušičke potravín nezáleží viac ako na jej sušiacej ploche. Čím viac potravín sa do nej vmestí, tým viac práce v jednom cykle vykoná.

Teplota

Aby nebolo sušenie príliš drahé, musíte mať pod kontrolou teplotu sušenia. Nie každá sušička je vybavená nastaviteľným termostatom.

Časovač

Dokáže sa sušička sama vypnúť, ak ste v práci alebo sa chystáte na nočný odpočinok? Časovač môže byť nápomocný.

Hlučnosť

Každý ventilátor vydáva hluk a s jeho starnutím je to horšie a horšie. Nečakajte, že prevádzka sušičky je nepostrehnuteľná sluchom.

Skladovanie

Sušenie je sezónnou záležitosťou. Kam na rok odložíte stroj po usušení húb či ovocia?

Ako sme testovali

Huby, lesné plody a kopa ovocia. Hoci sme sa pri sušení tento rok nepúšťali do plátkov marinovaného mäsa, pri každom z modelov sme mali dostatok príležitostí na to, aby sme odhalili jeho prednosti a úskalia. Rozdiely nie sú až také veľké, ako by ste čakali.

Prečítajte si tiež
Ako dopadol redakčný test akumulátorových vysávačov?

Testované modely sušičiek

sušička potravín

Zdroj: Sencor

Sencor SFD 4235WH

Ohrev: vrchný, 350 W, 40 – 70 °C
Kapacita: 5 sít s priemerom 32 cm
Funkcie: digitálny časovač a termostat

Plechová základňa, nadstaviteľné okrúhle sitá a výkonný ventilátor dávajú tejto sušičke výkon, ktorý oceníte hlavne pri problémových šťavnatých surovinách. O rovnomerné prúdenie vzduchu sa stará nasunutý tubus difúzora, ktorý usmerňuje fúkanie zohriateho vzduchu do všetkých piatich poschodí. Páči sa nám digitálne ovládanie s podsvieteným displejom, chvíľu však potrvá, kým si privyknete na vyššiu hlučnosť. Dobrou správou je, že difúzor je odnímateľný, takže kedykoľvek môžete zvýšiť kapacitu sušičky dokúpením ďalších sít, hoci aj na dvojnásobok. Máme odskúšané, že to funguje.

++++       58 €
www.sencor.sk

sušička potravín

Zdroj: www.my-concept.sk

Concept SO-1020 GOBI

Ohrev: spodný, 245 W, 35 – 70 °C
Kapacita: 9 sít s priemerom 32 cm
Funkcie: analógový termostat

Predajcovia držia v sortimente už roky tento úspešný model so štedrou kapacitou deviatich sít priamo v balení. Hoci svojím výkonom nepatrí k najrýchlejším, bez ďalšej investície získavate sušičku, ktorá si poradí so všetkým. Ovládanie je základné a bez časovača, dole uložený ventilátor má dostatok síl na to, aby vyfúkol ohriaty vzduch až na najvyššie poschodie. Teplotný rozdiel medzi najvyšším a najnižším poschodím je však citeľný, takže pravidelnému prehadzovaniu sít sa nevyhnete. Ak hľadáte sušičku, ktorá zvládne sušenie jabĺk nakrájaných na štvrtiny, berte ju.

++++        47 €
www.my-concept.sk

sušička potravín

Zdroj: Lidl-Silvercrest

Lidl Silvercrest SDA 350 A2

Ohrev: spodný, 350 W, 40 – 70 °C
Kapacita: 5 sít s priemerom 32 cm
Funkcie: digitálny časovač a termostat

Päť výškovo nastaviteľných sít a stredový difúzor, ktorý sa snaží rozdeliť prúdenie zohriateho vzduchu rovnomerne do všetkých poschodí. Taká je výbava digitálne ovládanej sušičky, ktorá je šikovným vstupom domácnosti do sveta sušenia. Sušili sme v nej huby i drobné lesné plody, pustili sme sa aj do spracovania byliniek a vňatí korenín. Vždy s rovnomerným výsledkom a krátkym časom sušenia. Páči sa nám, že výrobca použil novú generáciu plastov bez BPA, aby dotiahol svoju ponuku na úroveň trendu etablovaných značiek.

++++         44,99 €
www.lidl-shop.sk

víťaz testu

 

sušička potravín

Zdroj: nay.sk

Klarstein Arizona Jerky

Ohrev: zadný, 500 W, 35 – 70 °C
Kapacita: 6 sít s formátom 30 × 40 cm
Funkcie: digitálny časovač a termostat

Truhlicové vyhotovenie, oceľové rošty a cirkulácia vzduchu robia z tejto sušičky úsporného pomocníka s dokonalým rozložením tepla v celom priestore. Namiesto toho, aby ohriaty vzduch unikal neustále preč, priebežne cirkuluje vo vnútornom priestore, aby bolo sušenie čo najúčinnejšie a najrýchlejšie. Páči sa nám tichý chod a dotykové ovládanie, ide o model, ktorý ocenia hlavne tí, čo používajú sušičku pravidelne a majú pre ňu stále miesto v kuchyni. Milovníci jerky a biltongu vedia, o čom je reč. Dobrou správou je, že oceľové rošty možno čistiť v umývačke riadu.

++++-         139 €
www.nay.sk

sušička potravín

Zdroj: Gorenje

Gorenje FDK24DW

Ohrev: spodný, 240 W, 35 – 70 °C
Kapacita: 5 sít s priemerom 31 cm
Funkcie: digitálny časovač a termostat

Mimoriadne tichý chod a sitá s výškovou nastaviteľnosťou sú hlavnými črtami, pre ktoré by ste si mali vybrať práve túto sušičku. Keďže každé poschodie možno správnym pootočením uložiť tak, aby dosiahlo až 50-milimetrov vysoký vnútorný priestor, do vnútra dostanete i pečivo na strúhanku, polovičky väčších jabĺk či ucelené kusy nakladaného mäsa – ak máte radi porcie, do ktorých sa dá zahryznúť. Rýchlosťou sušenia sa zhoduje s väčšinou ostatných modelov. Ide o klasickú konštrukciu, ktorá nemá čím sklamať.

+++++         54,90 €
sk.gorenje.com

Prečítajte si tiež
Ako dopadol test ručných kávovarov?

Hodnotenie

Opierame sa o objektívne namerané hodnoty, ale aj o subjektívne posúdenie kvality. Vždy však v pomere k cene.

+++++

Výnimočný
Rozhodne víťaz vo svojej kategórii.

++++

Veľmi dobrý
Jeden z najlepších. Venujte mu pozornosť.

+++
Dobrý
Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+
Slabý
Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne.

Užitočné rady pri sušení potravín

Ak ovocie pred sušením prudko sparíte horúcou vodou, na roštoch vyschne vďaka uvoľneniu bubliniek vzduchu rýchlejšie.

Byliny a vňate sušte vždy v tme, aby si zachovali svoju sviežu zelenú farbu.

Pri sušení húb vo vysokom štádiu dozrievania použite vyššiu teplotu. Predbehnete tak ich starnutie.

V sušičke môžete pripraviť na skladovanie domáce cestoviny, ale aj diétne sucháre, ktoré ste napiekli podľa receptu.

Text: Marcela Gigelová
Foto: Sencor a archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: sušičky sušičky potravín
Zdieľať článok

Diskusia