Zdroj: Tefal

Ktorý ponorný mixér zvíťazil v redakčnom teste?

20. 10. 2020
Zdieľať

Niet všestrannejšieho pomocníka v kuchyni ako ponorný mixér. Ak k nemu výrobca pridá i šikovné príslušenstvo, dokáže takmer zázraky – od vákuovania potravín cez strúhanie zeleniny až po šľahanie snehu z bielkov. Na chate, chalupe alebo v malej kuchyni dokáže zastúpiť i kuchynský robot.

Čo by ste mali vedieť

Mixovanie

Oceľová noha a nože, ktoré na prvý pohľad budia rešpekt svojou ostrosťou. Ak si výrobca nedal záležať na výrobe najdôležitejšieho prvku, s ostatnými to tiež nebude lepšie. Osvedčenou klasikou sú veľké kupolky s výkrojmi, nože so štyrmi ostriami a „povlakovanie“ pre ich húževnatosť. Vyhnite sa plastu a malým priemerom – na kompromisy niet priestoru.

Regulácia

Rýchle otáčky svedčia liatemu cestu a pomalé zasa hustej nátierke. Každý ponorný mixér by mal mať zabudovanú plynulú reguláciu otáčok. Inak buď zašpiníte kuchyňu, alebo preťažíte motor. Ak namiesto otočného kolieska nájdete spúšť, ktorá reaguje na intenzitu stlačenia, dostávate najnovšiu z technológií na trhu.

Šľahanie a sekanie

Stalo sa už takmer zvykom, že v základnej výbave nájdete okrem pracovnej nádoby i šľahaciu metlu a minisekáčik. V novších súpravách sú šľahacie metly v páre a aj minisekáčiky dosiahli väčšie objemy. Znamená to, že z okrajovej výbavy sa stáva hlavná téma. Ak máte viac ako dvojčlennú domácnosť, oceníte to.

Prečítajte si tiež
Ako dopadol redakčný test akumulátorových vysávačov?

Strúhanie, sekanie, miesenie

Ak má motor dostatočný výkon, výrobca sa nebojí pribaliť food procesor so zabudovanou prevodovkou. Ak doň osadíte strúhadlo, ovocný či zeleninový šalát je razom na svete. Ak sa pustíte do sekania alebo miesenia, i s tým si stroj poradí. V porovnaní so stolovými modelmi očakávajte približne polovičné tempo.

Pohon pre čokoľvek

Nemalo by vás prekvapiť, ak po boku ponorného mixéra uvidíte trieštivý mlynček na kávu, dokonca vákuovačku na trvácne uschovanie potravín. S čím vyrukujú firmy na budúci rok, to netušíme. Čo by ste povedali na otvárač konzerv, miešadlo do hrnca či drvič kuchynského odpadu? Nechajme sa prekvapiť.

Na dosah ruky

Ak má hrať ponorný mixér v kuchyni sólo, treba tomu prispôsobiť nielen rodinné recepty a doterajšie návyky, ale aj pracovisko. Vyberte si na príslušenstvo tú najdostupnejšiu zásuvku a nebojte sa vybaviť ju triedičom na mieru. Ak bude motor neustále pripojený v zásuvke na kuchynskej linke, automaticky siahnete po pracovnej hlavici.

Čistenie

Každý z modelov je navrhnutý tak, aby zniesol opakovanú údržbu v umývačke riadu. Nám sa však väčšmi osvedčilo ručné umývanie, pri ktorom plasty predčasne nestarnú. Veľký pozor dávajte na prídavné prevodovky s ozubenými kolieskami. Ak do nich zatečie voda, dajú vám to poznať pri najbližšom použití.

Viac miesta, menej riadu

Ponorný mixér by nemal byť v kuchyni sezónnym pomocníkom, ktorého vytiahnete zo zásuvky len vtedy, keď sa pustíte do spracovania nadúrody jabĺk na pyré. Ak sa naučíte plniť ním každodenné výzvy, môžete si byť istí tým, že si vystačíte s menším počtom spotrebičov a uľahčíte si umývanie riadu. Mixér a pracovná nádoba tvoria dokonalý tandem.

Salámová nátierka, cesto na lievance, zeleninový krém, sviečková omáčka, cesto na halušky – buďte nápadití. Tyčové mixéry si poradia i s rozdrvením surových zemiakov na kašu, z ktorej zamiešate luxusné cesto na čokoľvek. Mimochodom, už ste niekedy mleli bravčovú panenku na rýchlu večeru na panvičke? Ponorný mixér je s tým hotový za minútku.

Výkon

Výkon motora a regulácia otáčok sú rozhodujúce. Počíta sa každý watt, výhodou je štart s postupným nábehom.

Mixovanie

Čím väčšmi ponorný mixér zaostáva za stolovým, tým menšiu službu vám vykoná. Neuspokojte sa s historickou technológiou v modernej škatuli.

Ergonómia

Ľahké krátke telo, nízka hmotnosť, minimum vibrácií a ovládanie zovretím ruky, to sú prednosti, ktoré oceníte pri každom z nich.

Príslušenstvo

Minisekáčik, trieštivý mlynček, strúhač, food procesor, vákuovačka, šľahacia metla… Je toho viac, ako by ste čakali.

Skladovanie

Zásuvka na linke, držiak na stene a skrinka na príslušenstvo. Porozmýšľajte nad tým, kde budete novú výbavu v pohotovosti parkovať.

Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Ako sme testovali

Dva mesiace na chalupe v kuchyni, kde chýba všetko, na čo si len spomeniete. V takomto prostredí rýchlo prídete na to, akou oporou vám ponorný mixér môže byť. Hlavne ak má výbavu navyše a vy nechcete vo varení zľaviť ani o kúsok.

Testované modely

víťaz testu

ponorný mixér

Zdroj: Tefal

Tefal InfinyForce Pro 5v1

Pohon: 1 200 W, spúšťová regulácia
Výbava: šľahacia metla, minisekáčik, food procesor so strúhačom, pasírovač
Nádoby: 800 ml, 500 ml, 2 000 ml
Hmotnosť: 871 g

Rozvarená zelenina, suchá saláma so syrom i oriešky – nech vložíte do odmerky čokoľvek, štvorica dokonale ostrých nožov sa s tým poráta v rekordne krátkom čase. S prstami na spúšti máte rýchlosť pod kontrolou a iné to nie je ani vtedy, ak siahnete po príslušenstve. Denne sme používali pribalený food procesor so strúhačom, veľmi rýchlo sme prišli na chuť šľahacej metle i pasírovačom. Vždy s dobrým pocitom z toho, že motor utiahne aj väčšie sústo, ako by sme čakali. Vybaľte ho a nič viac už nepotrebujete. A ak by sa predsa len čosi pokazilo, výrobca garantuje 10-ročný servis na nerušené používanie.

+++++          99 €
www.tefal.sk

Prečítajte si tiež
Redakčný test najmodernejších mixérov
ponorný mixér

Zdroj: Bosch

Bosch ErgoMixx 1000W MS6CB61V1

Pohon: 1 000 W, rozbeh, otočný volič
Výbava: vákuovačka, dóza a vrecká
Nádoby: 600 ml
Hmotnosť: 715 g

Ak radi pracujete s čerstvými surovinami, zaujme vás tento tyčový mixér, ktorý vďaka kratšiemu zahnutému nožu dokáže do víru mixovania strhávať i väčšie kúsky zeleniny. Vďaka plynulému rozbehu nezašpiní kuchyňu a s malým sústom si poradí rovnako dobre ako s veľkým. Vyskúšali sme si uchovávanie čerstvých vňatí v podtlaku pribalenej zóny, otestovali sme vákuovacie vrecúška, ktoré znesú i sous-vide varenie. Hoci nejde o rýchlostného šampióna a bez špeciálnych vrecúšok a nádob sa nezaobídete, vždy je všetko svieže a čerstvé, pripravené hoci aj na mixovanie.

++++-          97 €
www.bosch-home.com/sk

ponorný mixér

Zdroj: Sencor

Sencor SHB5501CH

Pohon: 1 200 W, otočný volič
Výbava: šľahacia dvojmetla, minisekáčik, food procesor so strúhačom
Nádoby: 800 ml, 500 ml, 1 250 ml
Hmotnosť: 980 g

Ukazovák na tlačidle a palec na otočnom voliči rýchlosti. Hoci tento mixér štartuje energicky, bez postupného nábehu, po niekoľkých dňoch používania ho vo svojich rukách dokonale skrotíte. Výkon predbehol naše očakávania, kupolka má však menšie výrezy, takže v naklonenej polohe pracuje lepšie ako v kolmej. Sekali sme oriešky, strúhali ovocie i zeleninu, šľahali krém – ak máte trojčlennú domácnosť, určite si s ním vystačíte bez toho, aby ste narazili na obmedzenia. Stačí však jediná porcia navyše a pribalený food procesor vám bude pritesný.

++++         78,90 €
www.sencor.sk

ponorný mixér

Zdroj: Philco

Philco PHHB 6625

Pohon: 1 000 W, otočný volič
Výbava: šľahacia metla, sekáčik
Nádoby: 600 ml, 750 ml
Hmotnosť: 1 012 g

Je najťažší spomedzi testovaných modelov a nebude to žiadna náhoda. Máme pocit, že pri dlhodobej záťaži sa tento stroj zahrieval najmenej zo všetkých. Ak hľadáte výkonného pracanta na monotónne spracovanie väčšieho objemu surovín, bude to on. Nábeh je prudký a dynamický, s reguláciou otáčok ho však vyladíte podľa záťaže. Vo výbave nájdete veľký sekáčik s nožmi v dvoch úrovniach, metlička patrí k tým jemnejším v ponuke. Ak je pre vás ponorný mixér sezónnou záležitosťou, pri zaváraní využijete jeho prednosti naplno.

++++         94,90 €
www.philco.sk

ponorný mixér

Zdroj: Lidl Silvercrest

Lidl Silvercrest SSMS 600

Pohon: 600 W, otočný volič
Výbava: šľahacia metla, minisekáčik
Nádoby: 700 ml, 500 ml
Hmotnosť: 760 g

Pomalšie otáčky a vysoký krútiaci moment motora sú stratégiou, ktorú používa tento mixér pri práci. Hoci nemá najrýchlejšie tempo, patrí k najľahším, najtichším a najpokojnejším modelom v našom teste. Tvarovaný nôž s dvomi čepeľami preniká šikovne do surovín, minisekáčik s dlhými nožmi strháva každé sústo do pohybu. Ak máte radi v kuchyni oddychové tempo alebo hľadáte náhradu za svoj starší dosluhujúci mixér, tento model je voľbou, ktorú by ste nemali prehliadnuť. Nestrhne vás do víru unáhlenej doby a spraví všetko, čo potrebujete.

+++-       19,99 €
www.lidl-shop.sk

Prečítajte si tiež
Test krájačov potravín: Čo by ste o nich mali vedieť?

Hodnotenie

Opierame sa o objektívne namerané hodnoty, ale aj o subjektívne posúdenie kvality. Vždy však v pomere k cene.

+++++

Výnimočný
Rozhodne víťaz vo svojej kategórii.

++++

Veľmi dobrý
Jeden z najlepších. Venujte mu pozornosť.

+++
Dobrý
Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+
Slabý
Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne.

NAŠE TIPY

Drvenie ľadu ponechajte radšej na väčšie a výkonnejšie stroje. Tenké podchladené časti ponorných mixérov zvyknú praskať.

Stačí jediná kvapka jedlého oleja na osku mixéra, a keď stečie dolu k nožu, opäť funguje ako nový. Trenie uberá z výkonu, či sa vám to páči, alebo nie.

Vyššie otáčky pri práci nemusia znamenať i rýchlejšie tempo mixovania. Počúvajte zvuk motora a vždy to odhadnete správne.

Odložte si účtenku, škatuľu a návod. Mnohí výrobcovia ponúkajú viac ako zákonné dva roky garancie.

Text: Marcela Gigelová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: kuchynské mixéry
Zdieľať článok

Diskusia