Veľký test ventilátorov: Ako vybrať ten pravý?

14. 08. 2020
Zdieľať

Je to ten najjednoduchší liek na letnú horúčavu. Kliknete na tlačidlo a prehriaty vzduch v miestnosti sa dá do pohybu. Akoby ste vyšli na terasu,kde letnú sparu rozháňa slabučký vánok, s ktorým prichádza závan sviežosti. Ako vybrať ten pravý?

Čo by ste mali vedieť

Ovládanie

Buď sa postavíte z kresla a kliknete na tlačidlo, alebo natiahnete ruku za diaľkovým ovládačom. Za komfortom používania nehľadajte iba spôsob ovládania, ale aj zabudované funkcie. Kým niekde nájdete automatický časovač vypnutia, inde môže byť senzor, ktorý reaguje na teplotu, alebo program s cyklickým spúšťaním a vypínaním.

Hlučnosť

Výkonné ventilátory sú oveľa hlučnejšie, ako by ste si predstavovali. Do spálne však nepočítajte ani s tými tichšími. Vzduch vibruje lopatkami vrtule, krycími mriežkami, ale aj konštrukciou ventilátora. Ak sa chcete ruchu vyhnúť, hľadajte model s výkonom nad vaše potreby, ktorý možno utlmiť. Tak dosiahnete aj ticho, aj pohodlie.

Smer

Ak je ventilátor vybavený automatickým pohybom do strán alebo otočnou mriežkou, rozhýbe vzduch v miestnosti oveľa lepšie ako modely s pevne udaným smerom. A to i vtedy, ak znížite otáčky motora. Stratégiou je rozhýbať vzduch vo všetkých častiach miestnosti rôznymi smermi, aby sa efekt pohodlia znásobil. Funguje to.

Napájanie

Hoci výrobcovia ventilátorov počítajú zásadne s napájaním zo zásuvky, výrobcovia dielenského náradia ponúkajú modely napájané akumulátormi. Je fajn, ak môžete ventilátor prenášať na terasu, do záhradného altánku či do dielne bez toho, aby ste za sebou museli ťahať nemotornú a otravnú predlžovačku.

Prečítajte si tiež
Otestovali sme pre vás piknikové grily. Čo od nich môžete čakať?

Prach

Ventilátory zvyčajne nie sú vybavené filtrom, aby prach, peľ a znečistenie spolu s prúdom vzduchu nerozháňali do miestnosti. Budete vidieť na ich konštrukcii, ako sa pri používaní zanášajú. A spoznáte to aj na nábytku, pevných podlahách a pri upratovaní. Ak vás trápia alergie alebo sa úzkostlivo venujete upratovaniu, mali by ste vedieť, do čoho idete.

Údržba

Nepočítajte s tým, že sa vám podarí ventilátor vyčistiť vysávačom. Pri jeho údržbe budete musieť zájsť do dielne ku kompresoru s ofukovacou pištoľou alebo jej náhrade v podobe spreja so stlačeným vzduchom. Handričkou sa nedostanete ku všetkým častiam, a to ani vtedy, ak je možné mriežkové kryty odmontovať.

Skladovanie

Každý ventilátor je sezónnym spotrebičom. Pomôže vám prekonať horúce letné dni, pomôže vám schladiť obytné miestnosti počas spánku. Využijete ho aj vtedy, ak sa pustíte kedykoľvek v roku do maľovania stien. Po zvyšok času však preň budete hľadať miesto na parkovanie. Kam sa chystáte odložiť ten svoj?

Vzduch v pohybe

Ventilátor nedokáže zmeniť teplotu vzduchu, dokáže ho však dať do pohybu, aby sa ten vydýchaný a parou nasýtený vymenil za čerstvý, suchší. Obzvlášť vo chvíli, keď je v príbytku horúco a vonku cítiť ochladenie prichádzajúceho večera alebo sviežosť včasného rána. Vtedy ho postavíte do okna alebo dvier, aby ste využili silu prírody.

Výhodou ventilátora je, že funguje vždy na povel. Nie ako prievan, ktorý sa vám raz podarí otvorenými oknami dosiahnuť a inokedy nie. Je iba na vás, aby ste mu našli také miesto, z ktorého prinesie najväčší úžitok. Myslite na to skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétny model.

Ako sme testovali

Je to zábava, pri ktorej si privykáte na celodenný vánok vo všetkých zákutiach svojho života. Prichytávate stránky knihy na stole, lovíte vytlačené dokumenty v pracovni, hľadáte noviny, ktoré ešte pred chvíľou boli na terase na stole. No popri tom všetkom je vám fajn.

Konštrukcia

Škatuľový, na nohe, stropný či prenosný? Konštrukcia ventilátora udáva spôsob jeho použitia.

Výkon

Nie watty príkonu, ale objem dopraveného vzduchu určujú výkon ventilátora. Údaje výrobcov však bývajú nepresné.

Hlučnosť

Dodnes nevyrobili ventilátor, ktorý by nerušil svojím hlukom. Rozdiely v hlučnosti modelov sú však priepastné.

Materiál

Chrómovaný kov, naleštený plast, matný polymér, dokonca bambusový masív? Použitý materiál určuje nielen vzhľad, ale aj náročnosť čistenia.

Údržba

Čím viac vzduchu ventilátorom preženiete, tým viac sa zašpiní. Čaká vás nielen pravidelné utieranie, ale možno aj mazanie.

Prečítajte si tiež
Redakčný test najmodernejších mixérov

Testované modely

víťaz testu

ventilátor

Zdroj: Sencor

Sencor SFN 5040BL

Priemer vrtule: 3 × 12 cm, 50 dB
Pohon: 3 rýchlosti, 90 W motor, zásuvka
Funkcie: oscilácia, cyklovanie, variátor, časovač

Tri nezávisle ovládané ventilátory, tri rýchlosti otáčok a tri automatické programy. Pridajte k tomu podstavec s automatickou osciláciou a tušíte, čo vás pri tomto ventilátore čaká. S diaľkovým ovládačom ho s neveľkým ruchom prispôsobíte akejkoľvek klíme, a to i v priestrannom, otvorenom interiéri. Kým v lete rozhýbe vzduch, v zime roznesie po dome teplo od kozuba. Páči sa nám, že hoci nejde o výškovo nastaviteľnú konštrukciu, sami si výberom aktívnych ventilátorov určíte, v akej výške pracuje a v akej nie. Kým teplý vzduch pôjde k nohám, ten chladný budete smerovať čo najvyššie.

+++++      117 €
www.sencor.sk

ventilátor

Zdroj: www.lidl-shop.sk

Lidl Silvercrest SBV 50 B1

Priemer vrtule: 28 cm, 5 lopatiek
Pohon: 4 rýchlosti, 50 W motor, zásuvka
Funkcie: oscilácia, časovač

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Tichý chod a úžasný výkon päťlistovej vrtule robia z tohto ventilátora dokonalého spoločníka na horúce dni. Hoci sedí na jedinom mieste, vzduch rozprúdi v celej miestnosti. To vďaka rotujúcej čelnej mriežke, ktorá v každej chvíli vychyľuje prúd vzduchu iným smerom. Na ovládacom paneli nájdete predvoľbu štyroch výkonových stupňov, nechýba ani mechanický časovač podobný kuchynským minútkam. Páči sa nám kompaktné, škatuľové vyhotovenie, vďaka ktorému sa mimo sezóny vmestí hoci aj do šatníka. Mimo dosahu prachu, aby nezostarol predčasne.

++++-     24,99 €
www.lidl-shop.sk

ventilátor

Zdroj: www.power-tools.sk

Hikoki UF18DSL

Priemer vrtule: 26 cm, 150 m/min
Pohon: 2 rýchlosti, 15 W motor, batéria, adaptér
Funkcie: časovač

Je ako kufrík, do ktorého zasuniete batériu, aby ste sa nadobro odstrihli od káblov. Vezmete ho za ucho, položíte na správne miesto a po kliknutí na tlačidlo ožije. V dvoch výkonových stupňoch, so štyrmi predvoľbami časovača na automatické vypnutie. Tento model poslúži na terase, v altánku, na chalupe alebo hoci aj doma pri rekonštrukcii, keď elektroinštalácia nefunguje. Ide o model s príjemne tichým chodom, ktorý je nenáročný na skladovanie. Zaklopíte nohu a zasuniete ho kamkoľvek do police. A ak vás omrzí nabíjanie batérií, pobeží aj na pribalený adaptér.

++++        47 €
www.power-tools.sk

ventilátor

Zdroj: www.4home.sk

Ravanson WT 7040SN

Priemer vrtule: 44 cm, 62,5 dB
Pohon: 3 rýchlosti, 50 W motor, zásuvka
Funkcie: oscilácia

Otočíte spínač a miestnosťou sa nesie intenzívny prúd vzduchu, ktorý so sebou berie všetky papiere a tlačivá. Kým celé telo pocíti blaho prúdiaceho povetria, uši si musia zvykať na hluk. Stačí však, aby ste znížili výkon o jeden či dva stupne nadol, a je to lepšie. Ide o ventilátor s veľmi slušivým vyhotovením, pri ktorom dokážete nastaviť výšku a sklon hlavy. Na lepšie pokrytie miestnosti je vybavený i voliteľnou osciláciou zo strany na stranu. Viac sa nám pre vysokú hlučnosť pozdával na otvorenej terase ako v salóne či obývačke. Ak nemáte dom s otvoreným interiérom, nebude pre vás ten pravý.

+++-      54 €
www.4home.sk

ventilátor

Zdroj: Akasa

Akasa AK-UFN01

Priemer vrtule: 10 cm
Pohon: 1 rýchlosť, 2 W motor, USB

Hoci ide o skutočného drobčeka v ponuke ventilátorov, určite by ste ho nemali prehliadnuť. Pripojíte ho k notebooku alebo powerbanku a vzduch sa dá razom do pohybu. Vždy v sprievode jemného bzukotu motorčeka s pevne stanovenými otáčkami. Výrobca ho dodáva v ochrannej klietke a na polohovateľnom podstavci, aby zo stola pokryl komorný priestor, ktorý ste obsadili pri práci alebo zábave. Vezmete si ho do práce, osviežite sa na deke pri čítaní knihy – vždy pokryje priestor, v ktorom sa nachádzate. Nečakajte však veľké zázraky, chladí tvár a ramená, zvyšok tela je v horúčave.

+++     9 €
www.alza.sk

Hodnotenie

Opierame sa o objektívne namerané hodnoty, ale aj o subjektívne posúdenie kvality. Vždy však v pomere k cene.

+++++

Výnimočný
Rozhodne víťaz vo svojej kategórii.

++++

Veľmi dobrý
Jeden z najlepších. Venujte mu pozornosť.

+++
Dobrý
Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+
Slabý
Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne.

Prečítajte si tiež
Test krájačov potravín: Čo by ste o nich mali vedieť?

Tipy na príjemnejšiu klímu

Pocit tepla stúpa v horúčave so vzdušnou vlhkosťou. Vetrajte, nesušte bielizeň, kvety polievajte až navečer.

Prúdiaci vzduch znečistí prachom celú domácnosť. Ak v tandeme s ventilátorom spustíte čističku vzduchu, ste za vodou.

Ventilátor môžete použiť aj na fázový posun akumulácie tepla. Čerpajte chladný vzduch noci do príbytku, aby prehriatie prišlo o niekoľko hodín neskôr.

Vibrácie ventilátora sa nebudú prenášať do podlahy, ak ho položíte na koberček alebo behúň.

Text: Marcela Gigelová
Foto: Holmes a archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: ventilátory
Zdieľať článok

Diskusia