Detail na starú zažltnutú počítačovú zostavu s retro myškou aj klávesnicou.
Zdroj: Semen Salivanchuk/iStock

VIDEO: Ako vyčistiť zažltnutý plast na staršej technike? Na túto šikovnú metódu treba len slnko a jednu ingredenciu!

04. 09. 2024
Zdieľať

Každý biely plast vplyvom viacerých faktorov časom zožltne. Všimnúť si to môžete nielen na obľúbených priehľadných obaloch na mobil, ale aj na bielej technike, elektronike či ďalších predmetoch z minulých desaťročí. Zažltnutý plast pridáva veciam na veku, a tak aj plne funkčné predmety vyzerajú zastaralo a nevzhľadne. Pri odstránení nechceného zafarbenia však saponát ani ocot nepomôžu a treba siahnuť po niečom účinnejšom.

Ak doma používate staršiu elektroniku či spotrebiče, určite už nevyzerajú tak žiarivobielo ako kedysi. Podobný trend môžete postrehnúť aj na mnohých ďalších plastových produktoch, ktoré sa po rokoch pomaly menili z bielych na žlté či dokonca sivé. A hoci môžu byť stále plne funkčné, svojím vzhľadom dokážu pokaziť celý dojem.

Milovníci retro elektroniky preto prišli s metódou, ako starému plastu prinavrátiť stratenú bielu farbu. Nazýva sa retrobright (písaná aj ako retr0bright alebo retrobrite) a jej základom je použitie peroxidu vodíka a UV žiarenia, v niektorých prípadoch i bielidla na textil. 

Prečítajte si tiež
VIDEO: Špinavé obkladačky budú za pár minút skoro ako nové! Na čistenie vám postačia len dve suroviny

Potrebujeme

  • peroxid vodíka*
  • slnečný deň alebo UV svetlo
  • maliarsky štetec
  • potravinársku fóliu alebo priehľadnú vzduchotesnú nádobu
  • ochranné rukavice a okuliare
Detail na ruku muža, ktorý drží staré zažltnuté hodiny.

Plastové predmety vplyvom viacerých faktorov časom zožltnú. Pri správnej metóde im môžete pomôcť obnoviť aspoň časť zašlej krásy. Zdroj: iStock

*Aký peroxid vodíka použiť?

V návodoch na bielenie plastu nájdete rôzne druhy peroxidov vodíka, od slabých trojpercentných až po silno koncentrované roztoky či emulzie. Prvý spomenutý produkt dostanete v každej lekárni, tie s vyššou koncentráciou peroxidu nájdete v špecializovaných predajniach s vlasovou kozmetikou, prípadne aj na internete. 

Silnejšie krémové peroxidy majú šancu na belší výsledok, avšak hrozí aj ich nerovnomerné nanesenie, a tým aj vznik škvŕn. Pri tekutých peroxidoch zas spotrebujete väčšie množstvo, ale pri správnej technike by nemali vzniknúť nerovnomernosti. 

Prečítajte si tiež
VIDEO: Nefungujú vám tlačidlá na diaľkovom ovládaní? Takto problém svojpomocne odstránite za pár minút!

Platí tiež, že väčšia koncentrácia by mala priniesť lepší výsledok, avšak príliš silné produkty by mohli poškodiť plast. Vždy je lepšie skúsiť najprv menej koncentrovaný produkt a až v prípade potreby siahnuť po niečom silnejšom. Odporúčame tiež najprv vyskúšať pôsobenie peroxidu na menšom kúsku plastu. Pri metóde retrobright by však mal 12% peroxid postačovať.

Detail na fľaštičku peroxidu vodíka.

Trojpercentný roztok peroxidu vodíka dostať v lekárni, silnejšie roztoky či emulzie nájdete v obchodoch či na stránkach so špecializovanou vlasovou kozmetikou. Zdroj: iStock

Postup

  1. Predmet, ktorý chcete vybieliť, oddeľte od všetkej elektroniky. Ostať by vám mal len plastový obal bez iných súčiastok. Očistite ho od mastnoty, prachu či inej špiny a dobre osušte.
  2. Pri práci s peroxidom vždy používajte ochranné rukavice, prípadne i okuliare.
  3. Ak používate krémovú emulziu, natiahnite si na pracovnú dosku potravinársku fóliu. Položte na ňu bielený predmet a naň naneste štetcom peroxid vodíka zo všetkých strán. Dbajte pri tom na čo najrovnomernejšiu vrstvu.
  4. Pripravenou fóliou obaľte predmet napevno zo všetkých strán a položte ho na priame slnko minimálne na 6 hodín. UV žiarenie zo slnka je v tomto prípade pre bieliaci proces kľúčové. Ak slnko dlhodobo nesvieti, prípadne chcete proces predĺžiť na viac hodín, siahnite po UV lampe.
  5. V prípade peroxidového roztoku ho nalejte do priehľadnej, vzduchotesne uzatvárateľnej nádoby a bielený predmet doň ponorne. Dbajte, aby bol úplne celý pokrytý roztokom, aby ste predišli vzniku škvŕn.
  6. Nádobu dobre zatvorte a nechajte na priamom slnku aspoň 6 hodín.
  7. Po prejdenom čase bielené predmety dobre umyte a osušte. Ak účinok nie je dostatočný, postup zopakujte.

Podrobnejší návod si môžete pozrieť aj v tomto priloženom videu (dostupné sú i české titulky):

Náš tip

Novšou metódou bielenia plastov pomocou peroxidu je tzv. Retr0Brite Vapor, pri ktorej peroxid nie je nanášaný priamo na plast. Citlivým súčastiam tak nehrozí poškodenie a zároveň by pri nej nemali vznikať nerovnomernosti. Spočíva vo vytvorení “odparovacej komory” z uzatvárateľnej nádoby, do ktorej nalejeme peroxid. Bielené predmety však umiestníme do priestoru nad hladinu, napríklad na plastové poháre. Nádobu dobre utesníme a necháme na horúcom slnečnom mieste. Vďaka teplu sa bude vnútri nádoby peroxid odparovať, a tak pôsobiť na zažltnutý plast aj bez priameho kontaktu. 

Pokus s touto metódou, výsledky, ako aj výhody a nevýhody si môžete pozrieť na tomto videu. 


Text: Juraj Koreň
Foto: iStock
Zdroj: YT/Reparador 101, Macho Nacho Productions

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: biela technika elektronika elektrospotrebič
Zdieľať článok
Ako vylepšiť prácu s kladivom? Tieto malé zmeny vám prácu značne uľahčiaUrob si sám

Ako vylepšiť prácu s kladivom? Tieto malé zmeny vám prácu značne uľahčia

Tri recepty, ako využiť zázvor: Naložený v mede podporí imunitu, likér uľaví žalúdku a nátierka poteší štipľavou chuťouZáhrada

Tri recepty, ako využiť zázvor: Naložený v mede podporí imunitu, likér uľaví žalúdku a nátierka poteší štipľavou chuťou

Opäť bledne a praská? 3 dôležité body v starostlivosti o záhradný plastový nábytokUrob si sám

Opäť bledne a praská? 3 dôležité body v starostlivosti o záhradný plastový nábytok

Ako si rýchlo vyčistiť žalúzie pomocou kuchynských klieštíUrob si sám

Ako si rýchlo vyčistiť žalúzie pomocou kuchynských klieští

Diskusia