Zdroj: Itay Banit

Ako vytvoriť biely interiér, aby nepôsobil sterilne a nudne? Dom je po rekonštrukcii ideálnym príkladom vkusnej premeny

25. 10. 2022
Zdieľať

Mladí manželia s troma malými deťmi sa po období strávenom v zahraničí vrátili do rodnej krajiny. Kúpili si dom obklopený lesmi. Keďže interiér domu nespĺňal ich očakávania, oslovili dizajnérku, aby urobila extrémnu premenu.

Podľa slov architektky bolo cieľom premeny vytvoriť svieži, ľahký, presvetlený, moderný a uvoľnený priestor. Mal to byť presný opak domov, v ktorých rodina bývala počas pobytu v zahraničí. Boli to zvyčajne preplnené domy s kobercami od steny po stenu a tmavými drevenými prvkami.

„Priali si ľahký uvoľnený priestor, v ktorom by melódia a prúdenie boli tiché a jemné. Akési biele plátno, na ktorom by mohli vytvárať nové životné skúsenosti,“ opisuje predstavy domácich Keren Niv-Toledano.

Prečítajte si tiež
Ako vytvoriť čistobiely interiér, aby nepôsobil chladný a nezaujímavý

Medziposchodie pre deti a herňa v suteréne

Ešte skôr, ako začala dizajnérka pracovať na zariaďovaní novej domácnosti, stavbu čakala absolútna očista. Von šla celá pôvodná infraštruktúra, kúpeľne i kuchyňa. Vstupné podlažie dnes zaberá otvorený priestor spojenej kuchyne, jedálne a obývačky.

O štyri schody vyššie je medziposchodie, kde sa nachádzajú detské izby a toaleta pre hostí. Vedľa schodov boli v minulosti položené kvetináče, dnes tu je príjemné zákutie na leňošenie.

Detská izba - Dom Sen v bielom

Detské izby sa nachádzajú na medziposchodí. Zdroj: Itay Banit

Na najvyššom podlaží je domáce fitness a hlavná spálňa s hygienickým zázemím a balkónom. Ani suterén nezostal nevyužitý. Tešia sa z neho najmä deti, pretože sa tu skrýva bezpečný priestor na hranie a trávenie voľného času pri knihe.

Vintage štýl a jemné odtiene

Autorka interiéru má rada čistotu a bielu farbu, rovnako ako aj majitelia domu. Vďaka vzorom a tvarom vo vidieckom štýle, a tiež kombináciou s jemnými odtieňmi modrej či fialovej, vzniká zaujímavá hra. Vynikajú prírodné materiály vrátane kameňa, dreva a tkanín v štýle vintage.

Bledomodrá kúpeľňová skrinka - Dom Sen v bielom

Detská kúpeľňa zahŕňa skrinku s umývadlom v jemnej svetlomodrej farbe. Zdroj: Itay Banit

Priestor v každej miestnosti harmonizujú rastliny a kvety. Z doplnkov si určite všimnite tvar a materiály svietidiel, osadenie umývadiel v kúpeľňových skrinkách či dekorovanie stien v miestnostiach určených pre deti.

Spoločný priestor otvorili nové okná

Denná zóna zahŕňa pohovku a dve kreslá s typicky európskymi tkaninami, konferenčný stolík dekorujú umelecké diela a knihy o dizajne. Priestor na sedenie vymedzuje etnický koberec. Ľahké biele závesy miestnosti zútulňujú. Jedálenský kút zvýrazňuje vintage koberec v sýtofialových odtieňoch a drevený nábytok.

Obývačka - Dom Sen v bielom

Priestor na sedenie vymedzuje etnický koberec. Ľahké biele závesy miestnosti zútulňujú. Zdroj: Itay Banit

Celý priestor prízemia začal po premene dýchať vďaka umiestneniu veľkých rohových okien, ktoré umožňujú záhrade zreteľne preniknúť do interiéru. Keďže okná sú prakticky na každej stene prízemia, priestor je nádherne presvetlený.

Prečítajte si tiež
Máte radi prírodné materiály, ekológiu i tradičné vidiecke prvky? Farmársky štýl vám bude sedieť

Okná aj nad linkou, pracovný pult z mramoru

Kuchynská časť prízemia si zachováva čistotu a otvorenosť vďaka dolným skrinkám s pracovnou plochou, ktoré sú umiestnené popri dvoch kolmých stien. Nad nimi sú namiesto klasických horných skriniek okná. Uprostred sa nachádza ostrovček s úložným priestorom, pracovnou plochou, ale aj s miestom na sedenie.

Pri vstupe do kuchyne je zostava vstavaných skríň a skriniek. Pracovné povrchy sú z mramoru. Všetky stolárske práce v dome nesú jemné výrazové prostriedky a sú navrhnuté na mieru.

Kuchyňa - Dom Sen v bielom

Uprostred sa nachádza ostrovček s úložným priestorom, pracovnou plochou, ale aj s miestom na sedenie. Zdroj: Itay Banit

Pastelové odtiene v kúpeľniach i na svietidlách

Hlavná spálňa je stelesnením želania domácich „vytvoriť tichý, priam meditatívny priestor“. Okrem koberca je všetko sfarbené jemnými pastelovými nádychmi. Rodičovská kúpeľňa zahŕňa fialovú umývadlovú skriňu, detská zase skrinku s umývadlom v jemnej svetlomodrej farbe. Pastelové odtiene si môžete všimnúť aj na svietidlách a doplnkoch. Celý dom je obklopený zeleňou.

Spálňa - Dom Sen v bielom

Hlavná spálňa je stelesnením želania domácich „vytvoriť tichý, priam meditatívny priestor“. Zdroj: Itay Banit

Sen v bielom

architektonický ateliér: Keren Niv-Toledano Interior Design

lokalita: severný Izrael

plocha pozemku: 600 m2

plocha domu: 230 m2

realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Itay Banit

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: biely dom moderné bývanie prírodné materiály vidiecky štýl vintage štýl
Zdieľať článok

Diskusia