Zdroj: Jean-Luc Guérin

Príroda prechádza spálňami i obývacou izbou. Drevený dom uprostred lesa postavili vďaka pokročilým drevárskym technikám

11. 02. 2022
Zdieľať

Francúzsky architekt Nicolas Dahan navrhol rodinný dom uprostred borovicového lesa. I keď je jednopodlažný, rozhodne nie je malý. Rozmerovo jednoduchá, materiálovo čo najviac prírodná stavba je vytvorená vďaka moderným drevárskym technikám. Okrem dreva pri nej zohráva veľkú úlohu sklo, ktoré ponúka nádherné výhľady na stromy a okolie. Akoby ste boli na lúke uprostred lesa a nie v dome.

„Borovice a duby poskytujú ochranu pred silným vetrom. Oceán, aj keď nie je viditeľný, je tak blízko, že zvuk surfovania dodáva rytmus každému dňu. Príroda prechádza spálňami i obývacou izbou. Dom je postavený tam, kde prúdi vzduch,“ charakterizuje vlastný projekt architekt.

Jednopodlažná drevená vila s presklením v borovicovom lese

Rozmerovo jednoduchá, materiálovo čo najviac prírodná stavba je vytvorená vďaka moderným drevárskym technikám. Zdroj: Vincent Leroux

Architektonický sendvič

Architekt si vzal hlavnú inšpiráciu z americkej jednopodlažnej vily. Strecha sa skladá z 136 smrekovcových kesónov, podlaha je vyrobená zo 136 panelov z exotického dreva Okoume. Podlaha aj strop si vyžadovali špecifické technické zručnosti. Tento architektonický sendvič z každej strany uzatvára dokonalá symetria.

Prečítajte si tiež
Na jednom pozemku tri drevené domy, ktoré si navzájom neprekážajú

Smrekovec na streche je obrúsený, čo je povrchová úprava, ktorá sa zvyčajne používa len na nábytok. Nie sú viditeľné žiadne skrutky ani klince. Použitie „tieňových“ spojov vytvára efekt plynulosti ako vonku, tak aj v interiéri. Centrálny trám je dlhý 16 metrov a stál sa súčasťou interiéru.

Jednopodlažná drevená vila s presklením v borovicovom lese

Trojmetrové posuvné dvere sú prvok luxusu, známy z brazílskych víl, charakteristických rozsiahlym použitím presklení. Zdroj: Vincent Leroux

Prvky luxusu pomáhajú loviť svetlo

Štandardná výška posuvných sklených dverí je 2,20 m. V tomto projekte však dosahujú výšku viac ako 3 metre. Je to prvok luxusu, známy z brazílskych víl, charakteristických rozsiahlym použitím presklení.

Jednopodlažná drevená vila s presklením v borovicovom lese

Tiene borovicového lesa vchádzajú do interiéru a po celý deň sprevádzajú domácich s rôznou intenzitou. Zdroj: Vincent Leroux

Architekt tvrdí, že iba 5 dodávateľov na svete je schopných ponúknuť také veľké objemy skla, ktoré sú schopné ľahko sa posúvať. Výsledok je jedinečný. Tiene borovicového lesa vchádzajú do interiéru a po celý deň sprevádzajú domácich s rôznou intenzitou.

Prečítajte si tiež
Dom ako súčasť lesa? Drevená fasáda, ktorá sa dá vyklápať!

Daň za sklené fasády

Keďže dve tretiny domu sú postavené z presklených stien, ktoré sú príliš ľahké na to, aby držali strechu pri výkyvoch počasia, bolo treba nájsť bezpečné riešenie. Riešenie architekt našiel v zaťažení strechy kovom a v zakotvení domu cementovými stenami. „Posúvali sme hranice dreva a skla takým spôsobom, aby odhalili svoje silné i slabé stránky.

Jednopodlažná drevená vila s presklením v borovicovom lese

Použitie „tieňových“ spojov vytvára efekt plynulosti ako vonku, tak aj v interiéri. Zdroj: Vincent Leroux

Dom je v japonskej kultúre členom rodiny, členom, o ktorého sa treba starať. Drevo je úžasný materiál, je pružné, ale má aj svoje slabiny. Aby bolo také pevné ako cement, musíme mu pomôcť, zaťažiť ho, opieskovať, natrieť. Takýto dom bude žiť ďalej aj sám, dlhé roky po výstavbe,“ opisuje výsledné dielo Nicolas Dahan.

Prečítajte si tiež
Moderný drevený bungalov z prefabrikátov zmontovali na mieste

Drevená vila

Architektonické štúdio: Nicolas Dahan Architecte

Architekt: Nicolas Dahan

Lokalita: Francúzsko

Plocha: 280 m2

Realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Vincent Leroux, Jean-Luc Guérin

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené domy drevené obklady drevené podlahy drevodomy drevostavba jednopodlažné domy minimalizmus
Zdieľať článok

Diskusia