Žena držiaca diaľkový ovládač vo vystretej ruke.
Zdroj: Krakenimages.com/Shutterstock

VIDEO: Nefungujú vám tlačidlá na diaľkovom ovládaní? Takto problém svojpomocne odstránite za pár minút!

06. 02. 2024
Zdieľať

Diaľkové ovládače si toho v domácnostiach musia pretrpieť celkom dosť. Podávame si ich z dlane do dlane, neraz ich chytáme špinavými rukami, máme ich pri sebe, keď jeme pri televízore, a občas sa na ne i čo-to vyleje. Niet divu, že po čase vypovedajú poslušnosť. Našťastie náprava problému je pomerne jednoduchá.

Pri elektronike sme si už akosi zvykli, že po pár rokoch prestane fungovať, ako má, a oprava býva menej výhodná ako kúpa nového kusu. Pri diaľkovom ovládaní to však platiť nemusí. Nefunkčné alebo slabo reagujúce tlačidlá sú síce častým problémom, ale náprava býva pomerne jednoduchá. S trochou zručnosti ju zvládne prakticky každý a stačia na to len pomôcky, ktoré sa v domácnostiach bežne nachádzajú.

Budete potrebovať:

  • skrutkovač
  • teplú vodu
  • saponát na riad
  • jemnú zubnú kefku
  • jemnú handričku
  • papierovú utierku
  • kúsok vaty
  • čistiaci lieh

Postup:

Z ovládača najprv vyberte batérie. Ak je plastový obal prichytený skrutkami, odskrutkujte ich. Ak nie, použite tenký skrutkovač, aby ste vrchný a spodný diel od seba oddelili. Postupujte opatrne a vyvíjajte len malý tlak, aby ste nič neulomili.

Po odstránení obalu nájdete vnútri gumený panel s tlačidlami a dosku plošných spojov. Oddeľte ich od seba a tlačidlá, ako aj vrchnú časť plastového obalu s dierami na tlačidlá očistite od špiny, prachu, mastnoty či prípadného lepkavého filmu, ktoré sú častou príčinou zlého kontaktu. Okrem čistej vody, ako je na videu, môžete použiť aj saponát na riad. Pri čistení zubnou kefkou si však dajte si však pozor na časti s názvami tlačidiel, aby ste ich nezošúchali.

Po umytí časti dobre opláchnite a nechajte vysušiť. Ak si budete chcieť pomôcť fénom, použite radšej nižšiu teplotu a diely sušte vo väčšej vzdialenosti. Príliš horúci vzduch by mohol gumu i plast poškodiť.

Pozornosť nezabudnite venovať aj doske plošných spojov, kde sa tiež mohol dostať prach i mastnota. S tým si dobre poradí v liehu navlhčený kúsok, vaty, vatovej tyčinky alebo handričky. Ak lieh nemáte po ruke a rozhodnete sa siahnuť po alternatíve, uistite sa, že používate čistý alkohol bez pridaných látok, ktoré by mohli spôsobiť koróziu alebo iné poškodenie spojov. V každom prípade buďte opatrní a spoje pretierajte len zľahka, aby sa nepoškodili ani mechanicky.

Na záver dobre vysušené časti opäť zložte dohromady a založte batérie. Ovládač by mal fungovať bez problémov.

Podrobný postup si pozrite v priloženom videu.

Náš tip

Ak majú niektoré tlačidlá aj po očistení problém reagovať, vyskúšajte ovládač rozobrať ešte raz. Kontakty nefunkčných tlačidiel prejdite najprv jemne mäkkou gumou na gumovanie, ktorá pomôže odstrániť prípadné znečistenie. Potom vezmite mäkkú ceruzku a tuhou zľahka prejdite po nefunkčnom kontakte. Grafit vytvorí vodivú vrstvu, ktorá by mala pomôcť obnoviť spojenie. Použite ho však len na potrebnej kontaktnej ploche a ubezpečte sa, že sa nadmerne nerozptýlil po doske. Mohlo by to vytvoriť nežiaduce spojenia.

Text: Daniela Marcinová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Youtube/DIYTechTrends

Kategória: Obývacia izba
Tagy: čistenie diaľkové ovládanie DIY video
Zdieľať článok
Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektochASB.sk

Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektoch

Budete prekvapení, čo všetko dokáže! Penu na holenie nemusíte doma používať iba na holenieUrob si sám

Budete prekvapení, čo všetko dokáže! Penu na holenie nemusíte doma používať iba na holenie

4 videonávody, ako si uviazať cesnakZáhrada

4 videonávody, ako si uviazať cesnak

Majster roka 2023: Plot a brána z nerezovej oceleUrob si sám

Majster roka 2023: Plot a brána z nerezovej ocele

Diskusia