Kancelársky stôl – živá dizajnérska téma

Kancelársky stôl – živá dizajnérska téma

22. 01. 2008
Zdieľať

Vývoj nábytkového dizajnu sa v učebniciach zvykne opisovať prostredníctvom príkladov dizajnu stoličiek z rôznych období, pri riešení ktorých dizajnéri nachádzajú stále nové inšpirácie. Riešenie každodenných predmetov je v dizajne skutočne témou večne živou. Najmä keď sa menia požiadavky na ten-ktorý predmet. Príkladom môže byť aj jednoduchý kancelársky stôl. Naše kancelárie sú čoraz pretechnizovanejšie. Počítače sú už dávno samozrejmosťou, k nim sa však neustále pridávajú ďalšie pripojiteľné technické „hračky“ – MP prehrávače, telefóny, faxy, fotoaparáty, notebooky, mobilné telefóny a iné. Väčšina moderných kancelárskych stolov však tento neustále sa zrýchľujúci vývoj kancelárskej techniky nereflektuje. Vonkajšiu modernú formu len málokedy podporujú aj vnútorné technológie stola.


Kancelársky stôl – živá dizajnérska téma

131198

Kancelársky stôl sa zvyčajne ponúka zákazníkom ako solitér alebo jednoduchý rad stolov v prázdnej kancelárii. Keď sa však kancelária zariadi a nainštaluje sa všetko potrebné technické a počítačové vybavenie, nevzhľadné krabice PC zničia každý zámer dizajnéra a v spleti neusporiadaných káblov v spojení s prídavnými zariadeniami zanikne krása akéhokoľvek zaujímavého stola. Dnešné stoly majú síce tzv. médiá-kanály, ale často sa nám nechce prevliekať káble cez otvory, najmä keď sa konfigurácia nášho počítača a prislúchajúcich pripojiteľných zariadení neustále mení. Výsledkom sú chuchvalce káblov na zemi. Okrem toho sú napr. nabíjačky ku každému zariadeniu zvyčajne rôzne veľké a každá je iná. Výrobcovia fotoaparátu, žiaľ, nepremýšľajú nad tým, prečo vyrábajú nabíjačku uprostred dlhého ohyzdného kábla, ktorý pritom vôbec nepotrebujeme.


Kancelársky stôl – živá dizajnérska téma

131199

Aj keď sa môže zdať, že sme od témy kancelárskeho stola trochu odbočili, všetko so všetkým súvisí. Dizajn jednoduchého nábytku, akoby pochádzajúceho z 19. storočia, keď ešte o kancelárskych technických výdobytkoch nemohlo byť reči, a súdobé počítače? Prečo nie? To, čo je krásne, zvyčajne navzájom ladí aj napriek vzdialenosti času svojho vzniku. Odpoveďou českého dizajnéra Ing. arch. Vladimíra Ambroza, majiteľa firmy A.M.O.S. DESIGN, ktorá stôl aj vyrába, je dizajn stola iTable. Určitý návod sa im načrtol pri pohľade na dizajnovú jednoduchosť a bezproblémovú pripojiteľnosť produktov Apple. Všetko je užívateľsky jednoduché, notebook je optimalizovaný s prehrávačom iPod, s iPhone aj s ostatnými zariadeniami. „Nejde len o nábytok s podstavcom k technológiám dneška. Snažíme sa zapojiť stôl do reťazca kancelárskych prvkov,“ hovorí o koncepcii iTable V. Ambroz. Výsledkom je elegantný, ergonomicky riešený pracovný stôl oblých tvarov s možnosťou ukrytia všetkých elektroinštalácií, nabíjačiek a zdrojov.

Pracovná doska, ale aj spodné obloženie a zhora zabudované zásuvky s výklopnými dvierkami sú z materiálu Corian, ktorý je bezškárovo spájaný a vyrába sa v širokej farebnej škále. Doska stola obsahuje priestor, kde možno skryť nabíjačky, adaptéry a ďalšie drobnosti. Všetky káble sú jednoducho prístupné práve z tejto dosky. Pevnosť a stabilnosť stola zabezpečuje vnútorná oceľová konštrukcia, nohy stola sú odliate z hliníka a nastriekané vo farbe Corianu. Osvetlenie možno riešiť prakticky svietidlom priamo zabudovaným do dosky. Stôl je ako celok napojený prívodným káblom na zdroje elektrického prúdu 230 Voltov a na ethernet. Rozmery stola môžu byť od 2 000 × 850 mm do 2 200 × 1 000 mm.
 


Kancelársky stôl – živá dizajnérska téma

131203


Kancelársky stôl – živá dizajnérska téma

131200

Kategória: Bývanie Dizajn Nábytok
Tagy: dizajn nábytok stôl
Zdieľať článok

Diskusia