Kaštieľske móresy
Kaštieľ v Šalgovciach. Len nedávno ho prebudili z letargie dôkladnou rekonštrukciou. Keď sa zariaďoval, velili tomu Angličania. My sme si pre zmenu priviezli aranžérku z bratislavského Design House, auto naložili dekoračnými predmetmi a modernými výtvarnými dielami Roba Hromca. Chceli sme to vyskúšať! Veď mix starého s novým nestráca rokmi na príťažlivosti a historické slohy už niekoľko rokov inšpirujú súčasných dizajnérov na tvorbu neraz podivuhodných kúskov.
Kultivovaný štýl nového rokoka či baroka nachádza svoje uplatnenie v súčasnom interiéri. Ak je byt malý, stačí historické prvky pridávať po kvapkách, napríklad v kombinácii kreslo, tapeta, fortieľny rám, a potom doladiť tón v tóne triezvejším nábytkom. {R1}
Kaštieľ v Šalgovciach zariadili v staroéanglickom štýle.
Čo si kaštieľ (za)pamätá
Barokovo-klasicistický kaštieľ postavili v roku 1767 a po sto rokoch prestavali. Od roku 1918 bol vo vlastníctve českého legionára, ktorý panstvo dostal za zásluhy na ruských bojiskách. Po roku 1948 tu zriadili školu, neskôr vojenský archív a mali tu aj miestny národný výbor. V 1995 prišli reštitúcie a o desať rokov neskôr sa začalo s rekonštrukciami podľa vkusu Angličanov, ktorí vtedy budovu spravovali. Hrubá prestavba trvala od marca až do decembra 2005, v priebehu 2006 sa už kaštieľ zariaďoval. Zreštaurovaný príborník, pohovky, komodový sekretár, šifonér či kabinet priviezli z Francúzka a Anglicka, nakupovali aj v slovenských starožitníctvach, niečo si vybrali aj v Poľsku. V interiéroch je zjavný anglický štýl, ktorému je blízka prehnaná ozdobnosť s prvkami z renesancie, baroka, rokoka, a tak niet divu, že niekde to hraničí s gýčom. Anglický vyrezávaný nábytok z tmavého dreva, steny vo viacerých miestnostiach zdobia tapety alebo maľované kvetinové dekory. Bohato riasené závesy a záclony rámujú okná na všetkých izbách, textílie pásikované i kvetinové sa hrdia strapcami a šnúrkami. Dbalo sa na doplnkové osvetlenie interiéru lampami s látkovým tienidlami. Aby sweet home nebol až taký sladký, namiesto obrazov v pozlátených rámoch sme na steny umiestnili súčasné obrazy, zbierku porcelánu nechali vo vitrínach a vystavili doplnky z bratislavského Design House.
Nábytok na anglickú nôtu nájdete aj v našich starožitníctvach, na blšákoch, bazároch alebo v?dedičstve po prarodičoch. Interiér získa na netradičnosti vďaka súčasným doplnkom a výtvarným dielam.
Kvetnatá a pásikovaná reč textílií v štýle Versace by zniesla aj niekoľko provokatívnych nápadov – napríklad rozkvitnutú pohovku, zlatom očalúnenú stoličku, svetelné kytice ruží… Pustili sa do toho v štýle veľká kopa pýta viac, a pritom s nadhľadom!
Nechajte dominovať rozmanitosť tvarov a materiálov štýlových solitérov. Do interiéru s patinou a?starosvetským duchom možno umiestniť moderný, dizajnovo čistý nábytok. Pôsobí dôveryhodnejšie ako napodobeniny historického zariadenia.
Mäkké textílie na oknách i stoličkách zatepľujú jedáleň s vysokým stropom.
Zhýralosť, gýč alebo štýl?
Diela postmoderny vrátane dizajnérskych nábytkových kusov s odkazom na historické slohy vznikali tak, aby ich ľudia mohli vnímať na rozličných úrovniach. Niekto ako pripomienku starých dobrých čias, iný ako dôkaz majetnosti, ďalší v nich nájde schopnosť dizajnéra interpretovať slohy s nadhľadom, iróniou alebo zmyslom pre humor. V labyrinte štýlov možno vycítiť únik pred preľudneným mestom, snahu vytvoriť niečo nové a objavné zo starého, už nepotrebného. Pluralizmus foriem postmoderny pokojne zmieša slohy, ktoré môžu byť celkom protichodné. Spontánnosť návrhárov a architektov sa tak pohybuje na hranici gýča. Postmoderný chaos je vraj na odchode, prím majú udávať výrazné osobnosti umelcov, architektov, dizajnérov a tých, ktorí ich potrebujú a vedia ostať sami sebou…
Nemusí to byť práve krištáľový luster alebo svietnik, kaštieľsku noblesu zachová aj viacúrovňový kovový svietnik značky Koziol. Do dobrej spoločnosti zapadne aj barokovo zdobený rám, ktorý značka Alba vyhotovila v netradične sýtych odtieňoch.
Ohýbali ich z plastu, tvarovali podľa obrysov rokokového vzoru, potlačili dobovým dekorom alebo zaliali zlatom. (návrh a výroba: Alba)
Ak ste sa už vybláznili na bohatom dekore závesov a nábytkových solitérov, nechajte priestor dýchať bielymi stenami a jednoduchým poťahom na sedacom nábytku, podobne ako na taburetkách značky Living Divani.
Taburetky a iné čalúnené kúsky na sedenie z dielní značky Moroso by obstáli v susedstve nábytkového mixu modrej izby.
Kovový lesk, starosvetský priehyb do novodobej formy ako spomienka na kúpeľne prababičiek. (foto a dizajn: Fabio Luciani)
Tvar si požičala z histórie, šmrnc jej pridal dizajnér v dielňach Mantellassi.
Do kaštieľa sme z Design House priniesli priesvitnú stoličku Extra Ordinaria značky Scab, stojan na časopisy značky Mascani, strieborný svietnik a strieborné vázy značky Sia, strieborný rám v spálni značky Mascani, plastové doplnky, tmavomodrý svietnik a červené tienidlo v spálni značky Koziol. |
Aranžmán interiéru: Zuzana Žofiaková zo spoločnosti Nábytok Galan
Výtvarné diela: Robo Hromec