Zdroj: Oded Smadar

Bahenná omietka a ďalšie prírodné materiály. Hotovú rodinnú oázu sa im podarilo vytvoriť na nehostinnom mieste

05. 04. 2022
Zdieľať

Zrejme nikto z nás si nevie predstaviť bývanie uprostred púšte, pretože ide o absolútne odlišné podmienky, ako tie, na ktoré sme zvyknutí. Aj v púšti je ale možné vytvoriť príjemné rodinné zázemie s kvalitnou vnútornou klímou a pohodlím pre každodenný život. Pod toto pôsobivé dielo sa podpísal izraelský architekt Kfir Vax.

Novostavba, ktorá je na naše pomery v mnohom prekvapivá a zároveň inšpiratívna, sa nachádza v srdci púštnej oblasti Negev. Hlavnou požiadavkou domácich bolo, aby dom harmonicky splýval s krajinou. Kvôli tomu (ale aj kvôli klíme) je postavený z prírodných materiálov, a to kompletne od samotnej konštrukcie domu, cez zariadenie interiéru až po omietky.

Rozsiahla netradičná kamenná novostavba v oáze v púšti Negev

Do zaujímavej stavby vojdete cez široké kamenné schody. Zdroj: Oded Smadar

Dôležitým aspektom bolo pre majiteľov aj prepojenie medzi exteriérom a interiérom. Priali si, aby bol spoločný priestor na prízemí a aby bol odtiaľ výhľad na záhradu. Pozitívny prístup domácich sa prejavil počas celej prípravy projektu – aktívne sa podieľali na všetkých fázach plánovania, dokonca si postavili maketu domu podľa vlastných predstáv zo stavebnice Lego.

Prečítajte si tiež
Plnohodnotné bývanie v ruinách historickej stavby docielili vložením obytného boxu

Púšť ako výzva, ktorá potrápila z viacerých príčin

Na jednej strane sú predstavy, na druhej drsná realita prostredia púšte. Najväčšiu výzvu znamenali pre architekta prírodné podmienky na mieste stavby. Bolo potrebné skrotiť púštne teplo, neustále žiariace slnko a víriaci sa piesok. Podarilo sa to vďaka projektu, ktorý poskytuje množstvo prirodzeného tieňa vytváraného prírodnou otvorenou strechou z drevených tyčí a sériou veľkých okien orientovaných na terasu.

Rozsiahla netradičná kamenná novostavba v oáze v púšti Negev

Terasa. Zdroj: Oded Smadar

Bahenná omietka, klenuté hliníkové okná

Neutrálne tónovaná bahenná omietka interiéru splýva s prírodnou omietkou exteriéru. Veľké presklené dvere aj klenuté okná majú štíhle minimalistické profily v belgickom štýle. Vďaka hliníku sú pevné a praktické. Samozrejmosťou je dobrá izolácia okien, vďaka čomu vo vnútri vzniká a udržiava sa príjemná klíma po celý rok.

Prečítajte si tiež
Tichý dom s modernou dispozíciou založili na tradičných princípoch

Kamenný vstup, tyrkysová kuchyňa

Do zaujímavej stavby vojdete cez široké kamenné schody. Vedú z ulice k vchodovým dverám domu. Architekt navrhol tieniť vstup do domu eukalyptovými tyčami, v tieni pri dverách vzniklo malé sedenie. Napravo od vchodu je umiestnená kuchyňa, ladená do sviežich tyrkysovo-zelených odtieňov.

Rozsiahla netradičná kamenná novostavba v oáze v púšti Negev

Dom poskytuje množstvo prirodzeného tieňa vytváraného prírodnou otvorenou strechou z drevených tyčí a sériou veľkých okien orientovaných na terasu. Zdroj: Oded Smadar

Dominuje jej veľký ostrovček zakončený čiernou žulovou pracovnou plochou. Hravú a príjemnú atmosféru vytvára nízko visiace svietidlo nad jedálenským stolom a šesť stoličiek okolo neho. Celá jedna stena kuchyne je sklenená, vďaka čomu je plná prirodzeného svetla. Kuchyňa sa otvára smerom na terasu.

Rozsiahla netradičná kamenná novostavba v oáze v púšti Negev

Celá jedna stena kuchyne je sklenená, vďaka čomu je plná prirodzeného svetla. Zdroj: Oded Smadar

Chodba oddeľuje kuchyňu od obývačky

V našich podmienkach je zvykom, že kuchyňa spolu s obývačkou vytvára jednotný priestor – dennú zónu. V tomto prípade je dispozícia riešená inak. V priestore medzi obývačkou a kuchyňou je vstup do chodby, ktorá vedie do súkromného krídla domu.

Prečítajte si tiež
Čarovná usadlosť z 18. storočia po rekonštrukcii odkazuje na minulosť a vyzýva na relax

Pravá strana chodby je zo skla a ponúka harmonizujúci výhľad na terasu s podlahou z prírodného kameňa a tienidlom z eukalyptových tyčí. Chodbu rozjasňuje knižnica z farebných MDF kociek. Zahŕňa tiež vstupy do kúpeľne pre hostí a schodisko na poschodie.

Rozsiahla netradičná kamenná novostavba v oáze v púšti Negev

Poschodie. Zdroj: Oded Smadar

Obývačka – priestor pre spoločné chvíle rodiny

Na chodbu nadväzuje rodinný priestor s veľkým klenutým oknom orientovaným na terasu. Vstavaná lavica a jedna stena pokrytá OSB doskami obohacujú textúru interiéru. Z obývačky sa dostanete do spálne detí a rodičov, kúpeľne a práčovne. Suita rodičov susedí s detskými spálňami, no je od nich úplne oddelená.

Rozsiahla netradičná kamenná novostavba v oáze v púšti Negev

Veľké presklené dvere aj klenuté okná majú štíhle minimalistické profily v belgickom štýle. Zdroj: Oded Smadar

Architekt v nej použil jednoduchý dekor s nádychom modrej a tyrkysovej, podobne ako v kuchyni. Kúpeľňu osviežuje podlaha s dekoratívnymi dlaždicami. Zaujal nás jedinečný sprchovací kút s klenutým vchodom, ktorý pripomína tureckú parnú miestnosť.

Prečítajte si tiež
Rozsiahly dom na svahovitom pozemku dokonalo ukryli pred pohľadmi z ulice. Neuveríte, aký je v skutočnosti veľký!

Apartmán pre hostí, herňa a pracovňa s výhľadom do obývačky

Na horné podlažie vedie prírodné dubové schodisko. Tu sa nachádza hosťovský apartmán s klenutým stropom i dverami. Za dverami je veranda s výhľadom na púštnu krajinu. Časť horného podlažia slúži ako herňa, zvýraznená priemyselnou bledo tyrkysovou kovovou konštrukciou na hračky a knihy. Oproti herni sa nachádza pracovný kútik s otvoreným výhľadom do obývačky.

Rozsiahla netradičná kamenná novostavba v oáze v púšti Negev

Neutrálne tónovaná bahenná omietka interiéru splýva s prírodnou omietkou exteriéru. Zdroj: Oded Smadar

Projekt Family Oasis

architekt: Kfir Vax

interiérový dizajn: Hagit Londner

plocha pozemku: 500 m2

zastavaná plocha: 250 m2

systém hliníkových profilov: Cochav Aluminium

Geografická poloha: Negev, južný Izrael

Sabína Zavarská

Foto: Oded Smadar

Kategória: Návšteva
Tagy: francúzske okná historický dom kameň klenba moderné bývanie netradičné novostavby obluky prírodné materiály rezidencie vily
Zdieľať článok

Diskusia