Zdroj: Alex Shoots Buildings

Víkendový dom vo svahu využíva každý centimeter. Výborný príklad, ako včleniť moderné prvky architektúry do historickej vinárskej uličky

01. 04. 2022
Zdieľať

Pôvodným plánom investorov bolo zrekonštruovať starý dom v príjemnej vinárskej uličke v Bukovanoch pri Hodoníne a vytvoriť z neho miesto na trávenie voľných dní a dovoleniek. Lenže po kontrole stavu stavby bolo hneď jasné, že o rekonštrukciu nepôjde. Namiesto starého domu vyrástol nový, ktorý plne rešpektuje pôdorysnú stopu a aj tvarové poňatie niekdajšej stavby. Dopĺňa ho moderná tmavá prístavba s bazénom na terase, z ktorého je panoramatický výhľad do okolia.

Murovaná časť stavby do bodky pripomína klasické vidiecke domy s hrubými múrmi. Nachádzajú sa v nej spálne a kúpeľňa. Presklená stavba s oceľovou konštrukciou stojí na mieste bývalých kozích chlievikov.

Víkendový dom vo vinárskej uličke s moderným interiérom s tradičnými prvkami

Oba celky stavby vytvárajú zaujímavý kontrast – štýlovo i farebne. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Na prízemí je veľká obytná denná zóna s kuchyňou, jedálňou, obývačkou a miestom na leňošenie pri krbe. Horné podlažie relaxačnej časti tvorí drevostavba položená na strechu prízemia, v ktorej sa nachádza sauna s odpočivárňou a bazénom na terase.

Prečítajte si tiež
Ako dokázali predĺžiť život starému vidieckemu domu s typickou miestnou formou

Moderné detaily kontra historické technológie

Oba celky stavby vytvárajú zaujímavý kontrast – štýlovo i farebne. Tradičné tvaroslovie architekti skombinovali s modernými detailmi a historickými technológiami.

Víkendový dom vo vinárskej uličke s moderným interiérom s tradičnými prvkami

Na prízemí je veľká obytná denná zóna s kuchyňou, jedálňou, obývačkou a miestom na leňošenie pri krbe. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Skvelým príkladom je ručne tesaný povalový strop vsadený do oceľovej konštrukcie, na ktorú nadväzuje bezrámové veľkoplošné zasklenie.

Víkendový dom vo vinárskej uličke s moderným interiérom s tradičnými prvkami

Vnútorné omietky sú prefarbené a gletované bez dodatočnej povrchovej úpravy. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Táto rozmanitosť detailov a celkové dispozičné riešenie vytvára architektonický zážitok z priestoru. Je dôkazom, ako včleniť modernú architektúru aj tam, kde je to zdanlivo nemožné – do historického kontextu vinárskej uličky.

Prečítajte si tiež
Nízkoenergetická vidiecka vila pri Trnave poskytuje maximálny komfort bývania s minimálnou údržbou

Gletované omietky, opaľované drevo

Vnútorné omietky sú prefarbené a gletované bez dodatočnej povrchovej úpravy. „Ako výrazný zjemňujúci prvok sme použili zaoblené rohy ostenia a nadpražia okien. Pri stavbe využívame aj tradičnú ľudovú japonskú techniku opaľovaného dreva – shou-sugi-ban.

Víkendový dom vo vinárskej uličke s moderným interiérom s tradičnými prvkami

Architekti použili aj tradičnú ľudovú japonskú techniku opaľovaného dreva – shou-sugi-ban. Týmto spôsobom je ošetrená celá nadstavba saunového domčeka na strešnej terase. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Týmto spôsobom je ošetrená celá nadstavba saunového domčeka na strešnej terase,“ vysvetľujú autori projektu. Prudko sa zvažujúci pozemok je využitý do posledného kúska. Okrem samotného domu sa na ploche 230 metrov štvorcových nachádza tiež kôlňa na bicykle.

Víkendový dom vo vinárskej uličke s moderným interiérom s tradičnými prvkami

Murovaná časť stavby do bodky pripomína klasické vidiecke domy s hrubými múrmi. Nachádzajú sa v nej spálne a kúpeľňa. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Materiály

keramické bloky Porotherm

interiérové ​​a exteriérové ​​štukové omietky Profibaustoffe

povalový ručne tesaný trámový strop

leštený podlahový betón

opaľované fasádne dosky

Prečítajte si tiež
Vidiecka usadlosť s tradičnou stodolou a rybníkom aj na kúpanie

Víkendový dom Bukovany

architektonický ateliér: SENAA architekti s.r.o. hlavní architekti: Václav Navrátil, Jan Sedláček. Projekčný tím: Kateřina Zabadalová, Ján Gadziala

lokalita: Bukovany, okres Hodonín, ČR

zastavaná plocha: 98 m²

hrubá podlahová plocha: 142 m²

úžitková plocha: 115 m²

plocha pozemku 235 m²

projekt: 2019

realizácia: 2021

záhradný architekt: Ing. Jana Zuntychová

Sabína Zavarská

Foto: Alex Shoots Buildings

Zdroj: www.linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: bazén čierna fasáda moderné bývanie murované domy novostavby prístavby domov rodinný dom vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia