Zdroj: Studio X

Po odchode dospelých detí z domu prešla prvorepubliková vila pôsobivou rekonštrukciou

14. 01. 2022
Zdieľať

Vila neďaleko mesta Hradec Králové, ktorá bola postavená v roku 1932, podstúpila už niekoľko premien. Prvá prestavba v roku 1999 viedla k otvoreniu zubnej ordinácie s čakárňou na prízemí domu tak, aby v ostatnej časti mohla pohodlne bývať päťčlenná rodina. V roku 2009, vďaka ďalším zmenám, vznikla v podkroví spálňa a detská izba, zároveň bola opravená fasáda domu. A to stále nie je všetko.

Premeny a rekonštrukcie vily v rokoch 2019 až 2020 malo pod palcom štúdio – Studio X, konkrétne dizajnérka Kateřina Horská. Ako vyzerá vila po poslednej premene? Mnoho rodín mení zariadenie alebo rekonštruuje domy a byty vtedy, keď z hniezda vyletia deti. Posledná rekonštrukcia vily z prvej republiky mala podobný motív.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia statku odhalila pôvodné miestnosti a zbavila ich nánosov nekonečných úprav

V konečnom dôsledku sa však premenil celý interiér a atmosféra v ňom. Po odchode dospelých detí bola na hornom poschodí vybudovaná nová kúpeľňa. Z detských izieb sa stali izby pre hostí so šatňou. Zároveň bol kompletne zmenený interiér ostatných miestností, vrátane nábytku, osvetlenia, dlažby a maľovky.

Prvorepubliková vila s pestrou záhradou

Obklad terasy a schodiska do záhrady je nový. Zdroj: Studio X

Aj po rokoch ako na návšteve? Určite nie!

Už pri prvom pohľade na premenu jednotlivých miestností z priestoru vyžaruje pokoj a pohoda. Premena interiéru tejto historickej vily je jasným dôkazom toho, čo si Studio X predsavzalo ako vlastné motto: „Našou snahou nie je vytvoriť na prvý pohľad úchvatný interiér, v ktorom si budete aj po rokoch pripadať ako na návšteve, ale taký interiér, v ktorom sa budete cítiť pohodlne, útulne a kam sa budete tešiť. Taký interiér, kde bude mať každý svoj kútik, ale kde bude aj miesto na spoločné posedenie.“

Biela vstupná hala so stromčekovou pokládkou

Vstupná časť sa dočkala novej matnej dlažby v štýle stromčekovej pokládky. Zdroj: Studio X

Útulnosť, vľúdnosť, minimalistické aj pôvodné prvky

Autorka premeny Kateřina Horská konkrétne k premene vo vile, ku ktorej sa stále rada vracia, dopĺňa: „Celkovo som sa snažila vniesť do interiéru útulnosť a doplniť tak vľúdnosť, ktorá ma v dome privítala. Pri každej realizácii ctím daný priestor, jeho pôvod a charakter.

Útulný a domácky otvorený priestor jedálne a kuchyne

Kuchyňa, jedálenská časť, obývačka sa tešia zo zmeny obkladu zásteny kuchynskej linky, z nového jedálenského stola z masívneho duba a ikonických stoličiek. Zdroj: Studio X

Je pre mňa dôležité, aby sa klient v hotovom interiéri cítil ako doma a nie ako na návšteve. V tomto dome je množstvo zaujímavých detailov a pôvodných kúskov nábytku, ktoré som s radosťou zachovala, prípadne ľahko osviežila (napríklad zmenou farby).

Prečítajte si tiež
Rodinný dom na lúke ako letovisko pre tri generácie

Celú realizáciu som zakončila dekorom, výberom vankúšov, textílií, obliečok, uterákov, riadu, sviečok a doplnkov. Potom sme spoločne s pani majiteľkou vešali rodinné fotky v chodbe a na schodisku. Dôvera zo strany klienta bola veľká a ja si to veľmi vážim.“

Jedáleň s masívnym stolom aguľatými svietidlami

Jedáleň. Zdroj: Studio X

Čo sa zachovalo z pôvodného stavu a čo je vo vile nové?

Premeny sa dotkli prakticky všetkých priestorov, niekde boli väčšie, inde menšie. Začnime na prízemí. Vstupná časť sa dočkala novej matnej dlažby v štýle stromčekovej pokládky, pôvodné schodisko bolo renovované a natreté nanovo. Okrem maľovky stien prízemie dostalo nové osvetlenie, pribudla predsieňová stena. Atmosféru harmonizuje sisalový behúň. Komplet nová je kúpeľňa. Kuchyňa, jedálenská časť, obývačka sa tešia zo zmeny obkladu zásteny kuchynskej linky, z nového jedálenského stola z masívneho duba a ikonických stoličiek DKW firmy Vitra.

Moderná obývačka s retro prvkami a veľkou knižnicou

V obývacej časti sú biele knižnice s detailom dubovej spodnej police. Zdroj: Studio X

Pôvodná drevená podlaha, pohodlné sedenie, stará komoda

Pôvodná drevená podlaha bola zbrúsená a nalakovaná – šmrnc jej potom dodalo nové biele lištovanie. V obývacej časti sú biele knižnice s detailom dubovej spodnej police. Tmavozelenú sedačku so vzorom rybej kosti dopĺňajú stolíky od firmy Ton. Zaujímavý kontrast vytvára vlnený tkaný melírovaný koberec, ktorý má neobvykle strapce na dlhších stranách. V rohu obývačky sa nachádza moderný ušiak v medovej farbe so zeleným kovovým stolíkom.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia storočného vidieckeho domu umožnila harmonické spolunažívanie dvoch generácií

Pôvodné obrazy a staré rodinné fotky dopĺňajú nové grafiky Jiřího Samka. Pôvodná komoda bola s veľkou úctou ponechaná na svojom mieste a doplnená o éterickú sklenenú lampu. Celú obývačku, jedálenskú a kuchynskú časť prelína jemná čierna línia v podobe kresieb na obklade kuchynskej linky, drôtených stoličiek, stolíkov v obývacej časti a nástennej lampy. Všetky knižnice a skrine vytvorilo podľa návrhu na mieru stolárstvo Thor.

Moderná obývačka s retro prvkami a oranžovým ušiakom

V rohu obývačky sa nachádza moderný ušiak v medovej farbe so zeleným kovovým stolíkom. Zdroj: Studio X

Nočná zóna na poschodí patrí aj hosťom

Na hornom podlaží sa nachádzajú dve hosťovské izby, ktoré boli pôvodne detskými. Jedna izba pre hostí je s manželskou posteľou a stačila jej kozmetická úprava, nové doplnky, svetlá, tapeta. Druhá hosťovská izba je charakteristická zeleným kreslom. To je zároveň jediné v izbe pôvodné. Priestory zútulňujú zaujímavé vzorované tapety Lavmi.

Pôvodné drevené biele schodisko vo vile

Pôvodné schodisko bolo renovované a natreté nanovo. Zdroj: Studio X

Všetok nábytok v druhej hosťovskej vrátane postele s úložným priestorom je vyrobený na mieru. Komplet nová je aj kúpeľňa na poschodí. Veľkej premeny sa dočkala spálňa domácich, v ktorej je všetko nové. Maľovka, grafiky, ktorých autorom je René Řebec, knižnica na mieru, dizajnový písací stôl… Svedkom starých čias je akurát stolička – tonetka, ktorá dostala nový náter.

Prvorepubliková vila s malou terakota terasou a schodami do záhrady

Terasa. Zdroj: Studio X

Nový obklad terasy, záhrada ako pýcha pána domáceho

Na príjemný interiér nadväzuje nádherná záhrada. Nachádza sa v nej viac ako 700 druhov rastlín a je doménou pána domu. „Nový obklad terasy a schodiska do záhrady, som doplnila šedou kovovou lavičkou od firmy Hübsch. Návrh tohto interiéru bolo vzhľadom na dôveru majiteľov a ich zmyslu pre dizajn veľmi príjemná práca. S výnimkou kompletných úprav kúpeľní, nedošlo k žiadnym väčším stavebným úpravám,“ uzatvára náročnú premenu vily, ktorá sa začala úplne nenápadne zmenou funkcie dvoch detských izieb Kateřina Horská.

Prečítajte si tiež
Elegantná rekonštrukcia prvorepublikového domu

Rekonštrukcia vily z prvej republiky

ateliér: Studio X

autorka: dizajnérka Kateřina Horská

lokalita: okolie mesta Hradec Králové

realizácia: 2019 – 2020

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Studio X

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: historický dom moderné bývanie retro štýl škandinávsky štýl vily
Zdieľať článok

Diskusia