Ako namontovať kuchynskú batériu
Niekedy sa stáva, že zohnať narýchlo dobrého remeselníka môže byť problém. Ak ste trochu zručnejší a pokazila sa vám vodovodná batéria, zbytočne nečakajte, vyhrňte si rukávy a spolu s naším postupom si ju vymeňte sami. Nie je to až taká veda, ako by sa mohlo zdať.
Budete potrebovať
MATERIÁL
- batéria
- rohové ventily
- pripojovacie hadičky
- izolačné konope
- tesniaca pasta
NÁRADIE
- ručná píla
- vidlicový kľúč
Stupeň náročnosti: *
Počet osôb: 1
Dĺžka realizácie: 2 hodiny
Pracovný postup
1. Príprava
Pred montážou si urobte miesto pod drezom. Pod sifón položte vedro alebo misu. Potom sifón odmontujte a nechajte odtiecť zvyšnú vodu.
2. Uzavretie ventilov
Ak nemôžete správne uzavrieť rohové ventily, sú už pravdepodobne zavápnené a mali by ste ich tiež vymeniť. Najprv uzavrite hlavný prívod vody. Potom môžete uvoľniť pripojovaciu hadicu batérie na rohových ventiloch.
3. Odmontovanie starej batérie
Odskrutkujte starú batériu. Uvoľnite obidve matky na závitových tyčiach pomocou vidlicového kľúča. Následne vytiahnite batériu aj s pripojovacími hadicami otvorom na kohútik.
4. Výmena ventilov
Vyskrutkujte staré rohové ventily zo stenových prípojov. Nové ventily pred zaskrutkovaním utesnite nasledovne: závit zdrsnite pílkou na kov, nasaďte rozetu, namotajte konope, ktoré následne natrite tesniacou pastou a nakoniec ventil zaskrutkujte do stenového prípoja.
5. Montáž
Do batérie naskrutkujte obidve pripojovacie hadice. Pritom dbajte na správne priradenie teplej a studenej vody. Hadice stačí zaskrutkovať pevne iba rukou.
Kde je chyba?
Namontovali ste batériu presne podľa návodu a predsa sa jemne kýve? Nie je to nič neobvyklé, najmä pri vyšších a ťažších batériách. V žiadnom prípade to neznamená, že je batéria chybná. Stačí pod ňu priskrutkovať podložku.
6. Pripevnenie batérie
Batériu potom prevlečte spolu s hadicami do otvoru na kohútik. Zospodu priskrutkujte stabilizačnú dosku, kovový krúžok a prevlečenú maticu. Iné batérie môžu mať aj rozdielne pripevnenie. Vždy sa riaďte priloženým návodom na montáž od výrobcu.
7. Pripojenie k ventilom
Pripojovacie hadice spojte s rohovými ventilmi. Dbajte na to, aby v skrutkovaných spojoch bolo tesnenie. Ak by bol odstup od ventilov príliš veľký, môžete hadice predĺžiť pomocou flexibilných hadíc. Priskrutkujte ich k ventilom najprv ručne, potom vidlicovým kľúčom.
8. Montáž sifónu a dokončenie
Namontujte sifón. Ak ste ho odmontovali v jednom kuse, jeho opätovná montáž bude úplne jednoduchá. Opäť priskrutkujte hlavný vodovodný kohútik a otvorte obidva rohové ventily. Pustite vodu a rukou skontrolujte jednotlivé spoje, či všetko dôkladne tesní.
Odborník radí
Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch HORNBACH
Rohový ventil, známy pod výrazom roháčik, je uzatvárateľný prechod medzi pevnými rozvodmi v stene a hadičkami k batérii. Okrem obyčajných ventilov existujú aj rohové ventily s tesniacim krúžkom. Pri takýchto ventiloch už nepotrebujete konope, ako sa uvádza v postupe. Ak máte v kuchyni aj umývačku riadu, zvoľte kombinovaný ventil, ktorý slúži na pripojenie batérie aj umývačky.
Podrobný videonávod a zoznam potrebného materiálu a náradia nájdete na stránke www.hornbach.sk v sekcii Návody.
Text: Miroslava Maceková v spolupráci s HORNBACH
Foto: HORNBACH
Zdroj: časopis Môj dom