Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

Univerzálne, variabilné a rýchlo slúžiace – také je schodisko Ytong

27. 10. 2021 Zdieľať

Veľkou prednosťou pórobetónového schodiska Ytong je vysoká presnosť a možnosť postaviť ho a užívať vo veľmi krátkom čase. Výrobca vám tiež zdarma dodá prvý návrh schodiska.

Jednotlivé diely sú pri dodávke už narezané na mieru, takže odpadajú úpravy a schodisko môžete rýchlo a ľahko zostaviť. Samozrejmosťou je neobmedzené spektrum povrchových úprav a podlahových krytín. Hlavu si nemusíte robiť ani s tým, či sa vám podarí trafiť sa do vašich priestorových dispozícií – variabilita tvarov je naozaj vysoká. Usporíte s ním aj náklady, pretože výstavba schodiska vám nezablokuje remeslá a ľudí a práce na dome budú môcť bez problémov pokračovať. Pri práci si budete „pískať“ vďaka ľahkej manipulácii, a po celú dobu užívania domu vás bude hriať pocit, že máte v dome ekologický a pre zdravú klímu ideálny stavebný materiál.

Schodisko z Ytongu

Výhodou schodiska Ytong je jeho okamžitá pochôdznosť. Hotové stupne ochránime napríklad doskami, a tak umožníme pohyb murárov pre pokračovanie stavby bez zbytočných prestojov. Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

V ucelenom stavebnom systéme Ytong nájdete praktické riešenie schodiska, pripraveného podľa projektovej dokumentácie. Reaguje dokonca na úsporné trendy posledných dvoch desaťročí, ktoré často zaraďujú do projektov schodisko so zakrivenými ramenami. Základný schodiskový stupeň má dĺžku 1200 mm, šírku 300 mm a výrobnú výšku 150 mm. Skutočná výška sa ale v priebehu montáže ustanoví zrezaním výšky úložnej hrany podmurovky v súlade s projektovou dokumentáciou. Pokiaľ záujemca nemá vlastný projekt či chystá iba úpravy či rekonštrukcie existujúcej budovy, má možnosť si projekt objednať priamo u výrobcu.

Postup stavby schodiska z pórobetónu

Ukážka schodiska v rodinnom dome v priebehu výstavby a po dokončení. Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

Realizácia

Montáž schodiska je veľmi jednoduchá, nevyžaduje žiadne tesárske ani iné pomocné konštrukcie a špeciálne náradie. Bežné schodisko v rodinnom dome zmontujú dvaja murári za jednu pracovnú smenu. Jednotlivé stupne sa ukladajú na podmurovku hr. 125 mm na vápenno-cementovú maltu, ak je práca dostatočné presná, je možné použiť tenkovrstvovú murovaciu maltu. Výhodná, aj keď koordinačne náročnejšia, je montáž priamo do nosného muriva v priebehu hrubej stavby. Schodisko je v tomto prípade použiteľné už pri montáži a betonáži stropu. Ďalším možným riešením montáže je uloženie na nerezové kotviace prvky v nosnom murive schodiskového priestoru.

Schodiskové stupne

Schodiskové stupne môžeme uložiť aj na špeciálne zhotovené konzoly z nerezového plechu. Toto riešenie je výhodné pri rekonštrukciách alebo dodatočnom osadení schodiska. Polohu stupňov si môžeme nakresliť na už existujúcu stenu. Ďalšou výhodou je, že nezmenšuje priestor pod schodiskom dodatočnou primurovkou. Vhodnosť použitia schodiskových konzol je podrobnejšie popísaná v Produktovom katalógu. Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

Bezpečne a ekonomicky

Uložené schodiskové stupne sú už nasledujúci deň po montáži plne zaťažiteľné. Ich povrch je dokonale rovný a tvorí ideálny podklad pre pokládku ľubovoľnej krytiny. Vďaka použitému materiálu stupňa s vysokou pevnosťou nie sú jednotlivé stupne náchylné na poškodenie.

Ďalšie informácie nájdete na www.ytong.sk

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: montáž pórobetón schodiská stavebné systémy výstavba schodov ytong
Zdieľať článok