Dajte zbohom vodnému kameňu! Takto ho zo sitka batérie odstránite len s pár pomôckami (návod)
Pravdepodobne ste sa s týmto problémom už stretli. No aj tak je dobré si pripomenúť, že k pravidelným úkonom v starostlivosti o domácnosť by malo patriť aj čistenie sitka vodovodnej batérie. To je súčasťou perlátora, ktorý dnes nájdete zrejme v každej vodovodnej batérii. Ako sa oň starať a ako ho šetrne vyčistiť, ak je už zanesený?
Ak sa vám v kúpeľni či v kuchyni zanesie sitko vodovodnej batérie, nie je to len estetický problém. Usadeniny na jeho povrchu môžu začať blokovať prívod vody, ktorý sa prejaví zhoršenou kvalitou prúdu. Voda preto môže začať striekať, tiecť slabšie alebo nepravidelne, prípadne sa prúd vody začne deliť. Taktiež môže dôjsť k zhoršeniu čistoty vody, čo sa prejaví plávajúcimi drobnými nečistotami.
Čím tvrdšiu vodu máte, tým skôr sa vám sitko na vodovodnej batérii zanesie. Čistite ho preto pravidelne aspoň raz za pol roka. Zdroj: Shutterstock
Najčastejším vinníkom býva v tomto prípade vodný kameň. Ten sa na sitku usádza o to rýchlejšie, o čo tvrdšiu vodu máte. Vtedy by ste mali preventívne sitká batérií vyčistiť aspoň raz za šesť mesiacov.
Čo budete potrebovať?
- kliešte alebo siko kliešte
- handričku
- ocot alebo kyselinu citrónovú
- staršiu zubnú kefku
Najskôr pomocou klieští odmontujte perlátor z batérie. Po jeho rozobratí sa dostanete k sitku. Zdroj: Shutterstock
Ako postupovať?
1. Perlátor obaľte handričkou, aby ste ho nepoškriabali, a odskrutkujte ho pomocou klieští alebo siko klieští.
2. Rozoberte perlátor, aby ste sa dostali k sitku. Pod prúdom tečúcej vody ho opláchnite od hrubých nečistôt a zistite mieru jeho zanesenia. Možno bude stačiť jemný nános vodného kameňa zošúchať nepoužívanou zubnou kefkou.
3. Ak je nános vodného kameňa príliš hrubý, namočte sitko na niekoľko hodín do octu alebo do vody, v ktorej rozmiešate kyselinu citrónovú.
4. Keď vodný kameň povolí, dočistite sitko kefkou a na záver ho opláchnite čistou vodou.
5. Zložte perlátor dokopy a namontujte ho späť na batériu.
Ak je sitko príliš zanesené vodným kameňom, nechajte ho pár hodín ponorené v octe. Vodný kameň povolí a sitko jednoducho dočistíte kefkou. Zdroj: Shutterstock
Ak sa vám nedarí perlátor odmontovať, môžete na batériu priložiť a priviazať špongiu namočenú do octu. Alebo naplňte malé igelitové vrecúško octom a priviažte ho o batériu tak, aby bolo sitko ponorené. Aj tieto spôsoby rozpustia vodný kameň usadený v perlátore. Nevýhodou je, že sitko neviete prepláchnuť pod prúdom vody a odstrániť tak prípadné hrubšie nečistoty a usadeniny z vodovodného potrubia, ktoré sa mohli na sitku zachytiť.
- Ak vám tečie z batérie slabý či nepravidelný striekajúci prúd vody, na vine je často perlátor zanesený vodným kameňom.
- Najskôr pomocou klieští odmontujte perlátor z batérie. Po jeho rozobratí sa dostanete k sitku.
- Čím tvrdšiu vodu máte, tým skôr sa vám sitko na vodovodnej batérii zanesie. Čistite ho preto pravidelne aspoň raz za pol roka.
- Ak je sitko príliš zanesené vodným kameňom, nechajte ho pár hodín ponorené v octe. Vodný kameň povolí a sitko jednoducho dočistíte kefkou.
Text: Lenka Kollarčíková
Foto: Shutterstock