Zdroj: iStock

5 jednoduchých spôsobov, ako účinne vyčistiť škáry medzi obkladačkami a dlaždicami

23. 06. 2022
Zdieľať

Škáry medzi obkladačkami a dlaždicami sa špinia veľmi rýchlo a niekedy sa to snažíme radšej nevidieť. Na to, aby sme škáry vyčistili, nepotrebujeme ale žiadne drahé prípravky. Poradíme vám 5 spôsobov, s ktorými to hravo zvládnete.

1. Jedlá sóda a ocot

Zo sódy bikarbóny a vody si pripravte hustú pastu: zmiešajte 3 diely
jedlej sódy s 1 dielom vody. Táto pasta funguje na všetky farby škár, ale pozor – ocot je škodlivý pre niektoré prírodné kamene, napríklad mramor a vápenec. Prstom naneste pastu na škáry, odporúčame používať gumené rukavice. Teraz línie s nanesenou pastou zo sódy bikarbóny nastriekajte octovým roztokom. Vytvoríte ho z rovnakých dielov bieleho octu a vody
a nalejete do rozprašovacej fľaše. Keď octový roztok nastriekate na škáry
s pastou, uvidíte bublanie – práve sa začal prirodzený proces čistenia.
Počkajte, kým roztok prestane bublať. Reakcia zvyčajne trvá niekoľko minút.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Teraz je čas škárovacie línie vydrhnúť kefou. Použite kefu s nylonovými štetinami alebo zubnú kefku. Venujte pozornosť rohom a kútom. Nakoniec podlahu utrite mopom a obyčajnou vodou. Počas umývania často vymieňajte vodu, aby ste nerozotierali zvyšky po podlahe.

2. Čistenie okysličeným (kyslíkovým) bielidlom

Dve polievkové lyžice okysličeného bielidla rozpustite v 2 šálkach teplej vody. Roztok dôkladne premiešajte, aby sa kyslíkové bielidlo aktivovalo. Pozor, bielidlo môže poškodiť farebnú škárovaciu hmotu, ale je dostatočne šetrné pre všetky typy dlaždíc. Pred čistením celej podlahy otestujte malú skrytú časť škárovacej hmoty, aby ste uvideli, aký bude výsledok a otestovali tak stálosť farieb. Ak ste spokojní, nalejte roztok kyslíkového bielidla na škárovaciu hmotu na väčšiu časť plochy tak, aby úplne pokrylo línie a nechajte pár minút pôsobiť. Čistite kúsok po kúsku, aby ste predišli kompletne mokrej podlahe.

Čistenie obkladačiek a škár

Zdroj: iStock

Pomocou kefy s nylonovými štetinami vydrhnite škáry s roztokom bielidla. Drhnite vždy tam a späť pozdĺž línií škárovacej hmoty – nie mimo nich. Teraz ponorte kefu do bieliaceho prášku, aby ste zvýšili čistiacu silu a dočistite ním prípadné škvrny. Opláchnite podlahu čistou vodou a osušte uterákom alebo čistým mopom.

Prečítajte si tiež
Viete, čo a kedy treba v domácnosti určite vymeniť?

Peroxid vodíka, sóda bikarbóna a saponát na riad

Zmiešajte ¾ šálky sódy bikarbóny, ¼ šálky peroxidu vodíka a 1 polievkovú lyžicu saponátu na riad. Vznikne vysoko účinná pasta, ktorá čistí škárovaciu hmotu hneď tromi spôsobmi:

  • Sóda bikarbóna funguje ako prírodné abrazívum na drhnutie škárovacej hmoty.
  • Peroxid vodíka chemicky reaguje so sódou bikarbónou a uvoľňuje bieliace ióny kyslíka.
  • Saponát na riad pomáha uvoľňovať nečistoty a odstraňovať mastnotu.

Opäť však pripomíname, že bieliaci účinok chemickej reakcie môže ovplyvniť farebnú škárovaciu hmotu. Pastu nanášajte štetcom s nylonovými štetinami. Dobre funguje zubná kefka. Nechajte zmes na škárovacej hmote 15 minút pôsobiť. Potom línie opláchnite teplou alebo horúcou vodou, aby ste odstránili všetok roztok. Nalejte malé množstvo vody priamo na dlažbu, aby ste celú podlahu dôkladne opláchli. Škáry utrite handrou a odstráňte zvyšky a nečistoty jemným vydrhnutím podlahy uterákom. Nakoniec utrite podlahu ešte raz čistou vodou a bavlneným alebo špongiovým mopom.

Čistenie obkladačiek a škár

Zdroj: iStock

4. Čistenie škár pomocou parného čističa

Parné čističe dokážu efektívne vyčistiť a dezinfikovať všetky typy dlaždíc a škár, napriek tomu, že neobsahujú žiadne chemikálie. Naplňte nádrž čistou vodou podľa pokynov v príručke. Do nádržky na vodu parného čističa nepridávajte chemikálie ani saponáty. Zapnite parný čistič a nechajte ho zohriať.

Prečítajte si tiež
Nechajte si prevoňať domácnosť! Toto je päť interiérových rastlín s najkrajšou vôňou

Po potrebnom čase pohybujte čistiacou kefou tam a späť pozdĺž línie škárovacej hmoty. Začnite na jednej strane miestnosti a postupujte na druhý koniec. Na utretie dlážky použite uterák alebo mop. Čistenie parou má však jedno negatívum. Môže škárovaciu hmotu uvoľniť tak, že ju bude potrebné utesniť.

Čistenie obkladačiek a škár

Zdroj: iStock

5. Odlakovač a vosk

Menej známou metódou, ale fungujúcou na čistenie škár, je použitie odlakovača. Pomocníkom v tomto prípade je acetón. Otvore okno dokorán a naneste trochu odlakovača na mäkkú handričku. Prechádzajte ňou po škárach tak, aby na nich z neho trochu zostalo. Nechajte pôsobiť a potom vydrhnite zubnou kefkou a utrite. Ak chcete efekt ešte zdokonaliť, zoberte si sviečku a tupým koncom prejdite po škárach. Takto škáry naimpregnujete a voda pri umývaní nebude rozpúšťať škárovaciu hmotu.

Sabína Zavarská

Zdroj: wikihow.com

Foto: istock.com

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: čistenie obkladačky skary upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia