Charakterná kuchyňa alebo Neberte jej osobnosť

21. 01. 2008
Zdieľať

Majú to susedia alebo známi tak pekne vymyslené? Áno, samozrejme. Ako inšpirácia – môže byť. Odkopírovať? Naklonovať? Prečo sa však potom takmer nijaké kuchyne s výnimkou unifikovaných z druhej polovice minulého storočia na seba vôbec nepodobajú? Ešte aj tie socialistické väčšina z nás zlepšovala podľa najlepšieho vedomia a svojich možností.

 



Charakterná kuchyňa alebo Neberte jej osobnosť

129752

Jedinečnosť kuchýň, aj tých menej vydarených, zodpovedá jedinečnosti nášho životného štýlu, času, v ktorom kuchyňa slúži, miestnosti, v ktorej sa usadí, a predovšetkým požiadavkám šéfkuchára rodiny a počtu hladných krkov. Predstavte si, že by nám výrobcovia vyšli v ústrety predajňami kuchýň rovnako ako v prípade moderného ošatenia: tu predajňa zariadenia pre ambicióznych pánov, tam zase na výber pre bohémov, niečo pre dámy v rokoch a ešte dynamická predajňa kuchýň pre slečny, čo práve vyleteli z hniezda. Niečo na tom delení bude.

 

 

 


Charakterná kuchyňa alebo Neberte jej osobnosť

129744


Charakterná kuchyňa alebo Neberte jej osobnosť

129745


Charakterná kuchyňa alebo Neberte jej osobnosť

129746

Linka v tvare U nemusí vždy kopírovať steny kuchyne. Jej rameno môžete pokojne odsadiť od jednej zo stien, a tak vytvoriť prirodzené prepojenie kuchyne s jedálenskou časťou. Vo voľnom ramene pri vhodnom riešení prívodu elektriny, prípadne vody môžete umiestniť varnú dosku alebo drez. Jednoduchšie je využiť túto časť linky ako barový pult.

Životný štýl skočil oboma nohami do kuchýň. Pocit, že zariaďovať kuchyňu je pri dnešnom výbere úplná malina, stratí aj ten najväčší optimista, ak sa zahrabe do množstva časopisov a katalógov bez toho, aby si predstavil vlastné potreby v najbližších rokoch. Aj tí sebavedomí si chodia po radu do kuchynských štúdií, obchodov s nábytkom so špecializovaným oddelením s kuchyňami a do showroomov s konkrétnou značkou.

 

 

 

Rady k pracovným doskám

  • Nekrájajte, nevyklepávajte rezne, neodkladajte rozpálené hrnce priamo na pracovnú dosku. Nech je z akéhokoľvek materiálu, jej povrch sa tým poškodzuje.
  • Nezávisle od voľby materiálu dbajte na rozmery pracovnej dosky. Štandardná šírka je 60 cm. Súvisí s hĺbkou skriniek pod doskou, rozmermi drezu a s primeraným odstupom pri manipulácii s dvierkami horných skriniek.
  • Ak chcete ozvláštniť kuchynskú dosku, doprajte jej alternatívnu prednú hranu: kov, drevo…
  • Ak to vzhľad linky dovoľuje, radšej si vyberajte dosky s čelnou hranou v tvare U – jednoduchšie sa udržiavajú ako hrany v tvare písmena L a nečakané stretnutie s nimi zanechá na tele menšie stopy.
  • Keď čistíte pracovné dosky, zabudnite na čistiace prášky. Ich abrazívny účinok skôr či neskôr poškodí akýkoľvek povrch dosky. Vylúčte z údržby kyseliny a lúhy.
  • Z estetických, ale aj funkčných dôvodov je vhodné voliť dosky hrubšie ako 3 cm, a to aj napriek rôznym trendom a snahe ušetriť.
  • Hrany polaminovanej pracovnej dosky vrátane zadnej strany musia byť oblepené hranovacou páskou.
  • Voľný laminát v tesniacej lište je lacným riešením škáry, po čase sa v nej zachytia nečistoty. Lepšie je pripevniť dizajnovú časť s gumeným tesnením na profil v tvare L.
  • Rohový spoj polaminovanej pracovnej dosky treba odspodu stiahnuť skrutkami a až potom vyplniť silikónom – zabraňuje to zavlhnutiu spoja.
  • Ak masív, tak len ako vkladanú pracovnú dosku širokú 45 a 60 cm, utesnenú silikónom; dá sa vyškriabať a doska vybrať a opraviť.
  • Silikón netreba nanášať pod drezy a varné dosky – ich súčasťou sú gumené tesnenia a priťahovacie systémy, preto dosadnú do dosky vlastnou váhou.


Charakterná kuchyňa alebo Neberte jej osobnosť

129747

Je veľká pravdepodobnosť, že tu primerane „vyšetria“ stav vašich nárokov, možností, prekonzultujú požiadavky a navrhnú riešenie kuchyne. Predtým si však ujasnite, koľko môžete zainvestovať, či budete samostatnou jednotkou, alebo sa vaša rodina utešene rozrastá, či ste typ, ktorý rád pozýva návštevy, alebo skôr utekáte do istoty reštauračných zariadení. Po tom, ako sa zohľadní praktické riešenie kuchyne, predsa len príde na rad hľadanie vlastnej identity.


Charakterná kuchyňa alebo Neberte jej osobnosť

129750

Učarovala vám farebnosť z katalógov popredných značiek? Tu platí pravidlo: Dva kroky vpred a jeden vzad. Sýta farba má v sebe taký náboj, že potrebuje doslova schladiť jemnými odtieňmi, neutrálnym pozadím a sporými tvarmi nábytku. Je viac ako pravdepodobné, že po niekoľkých rokoch sa zmení nielen móda, ale aj vaša citlivosť na farby. Bez ohľadu na to, k akému výrazu to majiteľov ťahá, už výber lokality, v ktorej sa domácnosť ocitla, určuje ráz budúcej kuchyne. Ak sa jej zariadenie spreneverí miestu, napriek dokonalému riešeniu kuchynského zariadenia bude niečo stále visieť vo vzduchu a efekt harmonického domova sa nedostaví.

Vidiecky štýl s masívnymi skrinkami v kombinácii s prútenými košíkmi sa sotva udomácni v byte na dvanástom poschodí novopostaveného bytového domu s plastovými oknami. Predstava chladnej minimalistickej kuchyne v mestskom štýle s vyleštenými dvierkami a plastovými „uletenými“ stoličkami sa ťažko spája s vidieckou usadlosťou. I keď – moderný kuchynský nábytok každoročne prináša pôsobivé funkčné a tvarové riešenia ukryté za jeho dizajnérsky nekomplikovaným vonkajším vzhľadom.

 

 

 


Charakterná kuchyňa alebo Neberte jej osobnosť

129748


Charakterná kuchyňa alebo Neberte jej osobnosť

129751

Trend nízkych a robustných skriniek (často hlbších než 60 cm) či priestranných vysokých potravinových skríň zakaždým prekvapí inováciami ich vnútorného vybavenia. Našťastie, ani výrobcovia postmoderného a rustikálneho nábytku nezaháľajú a vnútro vidieckeho či príjemne bláznivého nábytku vybavia technickými vymoženosťami súčasnosti. Aj zručný stolár, ktorý vyhotoví linku na mieru, do nej vie zaobstarať potrebné systémy.

Príspevok je súčasťou publikácie Pohľady do interiéru, Jaga Group 2007.

 

 

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyne kuchynské linky
Zdieľať článok

Diskusia