Deťom vstup zakázaný?

28. 08. 2006
Zdieľať

Malý človiečik vám ešte len teraz vstúpil do života a už vám ho celý prevrátil naruby. A to ešte len bude, keď sa začne batoliť a objavovať svet okolo seba! Bude skúmať, kam dokáže vyliezť, čo má akú chuť, čo sa stane, keď to dopadne na zem, čo sa skrýva v zásuvkách, ako rýchlo sa dá bežať okolo stola... A zrazu zistíte, koľko nebezpečenstiev naňho číha vo vašom vlastnom byte.


Deťom vstup zakázaný?

62648

Podľa záverov prieskumu Bezpečný domov, ktorý pred niekoľkými rokmi uskutočnila spoločnosť Electrolux na vzorke 1000 rodín s deťmi do 15 rokov, malo viac ako 22 percent detí v priebehu jedného roka úraz. Viac ako 40 percent úrazov sa pritom stalo v domácnosti. A to bolo vyše 90 percent opýtaných presvedčených, že ich domov je bezpečný! Z odpovedí respondentov z domácností, v ktorých za posledný rok utrpelo dieťa úraz, zostavili „rebríček“ – na prvom mieste sa s prehľadom umiestnili pády z výšky, nasledovali úrazy ostrým predmetom a popálenia o rozpálený predmet. Medzi najnebezpečnejšie miestnosti v domácnosti pritom jednoznačne patrí kuchyňa. Čo z toho všetkého vyplýva? Máte z dosahu svojho malého pokladíka odpratať všetko, na čo by mohol vyliezť? Máte zlikvidovať všetky nože a dva roky pripravovať len polotovary a jesť lyžicou? Máte zamknúť kuchyňu na dva západy a dieťa do nej nevpustiť, najlepšie až kým nedostane svoj prvý občiansky preukaz? Samozrejme, že nie. Ale je dobré osvojiť si zopár zásad a pristupovať k dieťaťu tak, aby sa svet okolo neho stal preň bezpečným.

























Aký úraz vaše dieťa utrpelo?
Pád (z nábytku, z výšky) 64,5 %
Úraz ostrým predmetom 29,1 %
Popálenie o rozpálený predmet 11,1 %
Obarenie tekutinou 8,4 %
Popálenie plameňom 3,0 %
Otrava 1,0 %
Vzorka domácností s deťmi do 15 rokov, ktorým sa za posledný rok stal úraz (zdroj: Electrolux)

Nebezpečné územie?

Nebezpečenstvá, ktoré na dieťa v kuchyni číhajú, by sa dali rozdeliť na nešťastné náhody, ktorým sa však dá pri troche predvídavosti predísť, a nástrahy zvedavosti, ktoré možno udržať na uzde správnym prístupom rodičov k výchove svojej ratolesti.


Deťom vstup zakázaný?

62637

Časť nebezpečenstiev, ktoré na deti číhajú, vyplýva z ich nedostatku skúseností a s tým súvisiacej neobratnosti, mnohé súvisia s ich telesnými proporciami, s ktorými okolitý svet a zariadenie našich domácností akosi nepočíta. Možno ste si to z pohľadu z výšky 170 alebo 180 centimetrov ani neuvedomili, ale všetko, čím sa obklopujeme, je prispôsobené dospelým. Aby ste odstránili potenciálne zdroje nebezpečenstva, niekedy sa stačí vžiť do situácie človiečika vysokého asi 80 centimetrov. V originálnom experimente nechali britskí vedci dospelých, aby sa popasovali s typickými prekážkami, ktoré musia deti bežne prekonávať. Mali vyliezť na stoličku, ktorej sedadlo mali až kdesi vo výške brady, museli chodiť po mäkkej prebárajúcej sa podlahe, ktorá napodobňovala chodenie na mäkkých vankúšikových detských chodidlách a podobne. Verte mi, nepočínali si ktovieako šikovne. Skôr by som povedala, že ich deti sú oveľa obratnejšie a silnejšie.


Deťom vstup zakázaný?

62641

Ak chcete, aby bol váš byt bezpečný pre batoliace sa dieťa, na začiatok postačí, ak sa po ňom prejdete a predstavíte si, ako sa mu bude štverať na stoličku, uvedomíte si, na čo by siahlo, ak sa bude snažiť rukami vytiahnuť, aby dovidelo na pracovnú dosku linky. Elektrické šnúry, ale aj obrus na dosah detských ručičiek sa priam ponúkajú, aby si dieťa s ich pomocou pritiahlo bližšie mimoriadne zaujímavé predmety. Taký malý človiečik však ešte nepredpokladá, že by mu mohli padnúť na palec alebo že sa v nich ukrýva horúce prekvapenie.


Deťom vstup zakázaný?

62643

Ak bábätko ledva zvláda chôdzu ako takú, ťažko očakávať, že sa mu podarí vyhnúť sa všetkým rohom alebo bezpečne prekonať klzkú plochu, schodík či prah. Preto je dobré dočasne obaliť všetky ostré rohy niečím mäkkým. Na rohy stolov môžete kúpiť plastové kryty, ale dobre poslúžia aj štyri polovice mäkkých loptičiek alebo štyri vankúšikové ihelníky spojené jednou gumou. Jeden deň malý ešte prejde popod stôl s hlavou hrdo vztýčenou, a na druhý ňou už narazí na roh. Rastú ako z vody.


Deťom vstup zakázaný?

62644

Za každým schodíkom či prahom by mala byť dostatočná „pristávacia dráha“ na bezpečný dopad na všetky štyri – dieťa nepadá z veľkej výšky a kolienka aj zadok má na pády celkom dobre prispôsobené. Horšie je, keď hlavou narazí do skrinky, ktorá stojí príliš blízko.

Podlaha v kuchyni by sa nemala šmýkať. Túto požiadavku spĺňa väčšina moderných podlahovín určených do tohto priestoru, pozor však na dlaždice – mnohé trocha vody premení na slušné klzisko. Najlepšie bude, ak sa na pár mesiacov zrieknete nielen prevísajúcich obrusov, ale aj efektných malých koberčekov. A keď príde vhodný čas na ich návrat, nezabudnite na protišmykové podložky.






Desatoro bezpečnej kuchyne

1. Podlaha by nemala byť šmykľavá – najlepšie ani mokrá.
2. Okolo nábytku by malo byť dostatok miesta na chodenie aj bezpečné pády na rovnú zem.
3. Chráňte ostré rohy stolov plastovými krytmi alebo čímkoľvek mäkkým (napríklad polovicami tenisových loptičiek).
4. Zásuvky by mali mať kovania, ktoré zabránia ich vypadnutiu pri úplnom vysunutí.
5. Nenechávajte na kraji stola alebo linky žiadne predmety, najmä nie plné nádoby.
6. Na niekoľko mesiacov odložte do skrine obrusy, pozor aj na dlhé a visiace šnúry od elektrospotrebičov.
7. Stoličky a skrinky by mali byť stabilné.
8. Nebezpečné predmety uložte tam, kde sa k nim dieťa samo nedostane. Obsah spodných skriniek a zásuviek by mal byť pre dieťa bezpečný a prístupný.
9. Vyberajte si spotrebiče bezpečné pre deti (rúru s trojitým sklom, spotrebiče s detskými poistkami a s ďalšími zabezpečeniami).
10. Malé deti nikdy nenechávajte v kuchyni bez dozoru.

Nebezpečná zvedavosť?


Deťom vstup zakázaný?

62650

Deti príroda „naprogramovala“ tak, aby sa učili – aby pozorovali a skúmali všetko okolo seba, aby napodobňovali dospelých. Celkom malí ľudia sa nedokážu dlho sústrediť na jednu vec a neobsedia na mieste, ale všetko pozorne sledujú, aj keď sa vám zdá, že nedávajú pozor. Zaujímavý pokus britských vedcov dokázal, že deti neustále nasávajú všetky informácie okolo seba ako malé špongie. Asi dvojročným deťom púšťali krátky inštruktážny film, v ktorom im ukázali, ako si z niekoľkých predmetov zostaviť jednoduchú hrkálku. Ani jedno z nich dlho neobsedelo pred obrazovkou a zdanlivo vôbec nevenovali inštruktáži pozornosť. A napriek tomu, keď dostali do rúk predmety z filmu, bez problémov hračku zostavili a presne napodobnili predvádzaný postup. Prečo o tom hovorím?


Deťom vstup zakázaný?

62642

Napríklad preto, aby ste neboli prekvapení, ako skoro sa dieťa naučí prekonávať mechanické zábrany a jednoduché detské poistky. Ale najmä preto, že s touto prirodzenou túžbou detí napodobňovať treba počítať a treba ju využívať vo svoj prospech, inak by sa ľahko mohla obrátiť proti nim. Dieťa by malo mať možnosť vyskúšať a obzrieť si všetko, čo v kuchyni robí jeho mama – samozrejme, pod dozorom. Inak sa vám môže stať, že využije chvíľu vašej nepozornosti a rýchlo vyskúša niečo zakázané. Ak mu pri jeho skúmaní pomôžete, určite to bude bezpečnejšie, než keď bude svoje výskumy robiť samostatne v nestráženej chvíli. Samozrejme, že túži pozerať sa, ako mama varí. Ak mu to umožníte a v bezpečnej vzdialenosti (ale tak, aby na všetko dobre videlo) mu pristavíte stolček alebo schodíky, na ktoré dokáže bezpečne vyliezť a z ktorých všetko uvidí, alebo ho posadíte do vysokej stoličky na miesto s perfektným výhľadom, jeho zvedavosť bude uspokojená. Ak mu to však neumožníte, bude sa snažiť dostať k vytúženým informáciám po svojom – a vtedy riskujete, že jeho pád alebo obarenie upevní pozíciu týchto úrazov na prvých priečkach úrazovej „hitparády“. Ani pri najlepšej vôli totiž nemôžete mať oči všade.





Nepodceňujte ani celkom malé deti. Sú rovnako inteligentné ako ich rodičia, len majú menej skúseností.


Deťom vstup zakázaný?

62646

Ďalšia prirodzená vlastnosť detí (a nielen ich) je, že ťažko akceptujú absolútne zákazy. A ako sa hovorí, odriekaného chleba najväčší krajec. Alebo zakázané ovocie najsladšie chutí. Ak dieťa vidí, ako mama varí, otvára pritom dvierka a zásuvky na linke a vyberá z nich všakovaké zaujímavé predmety, túži všetko preskúmať. Ak mu všetko striktne zakážete a zásuvky pred ním zabezpečíte poistkami, čoskoro sa naučí ich odistiť a v nestráženej chvíli sa bude snažiť preskúmať čo najviac vecí, kým mu to mama nezatrhne. Vtedy nájdete v najlepšom prípade v kuchyni príšerný neporiadok a dieťa, ako zbesnene všetko vyhadzuje zo zásuviek, v horšom prípade sa poraní o niečo ostré. Omnoho lepšie je dvierka v skrinkách rozdeliť na také, ktoré môže malý človiečik otvárať sám a sám si „gazdovať“ s riadmi, čo sa za nimi ukrývajú (tých pár hrncov sa predsa ľahko umyje), na dvierka, za ktoré sa smie dostať len s mamou, a veci, na ktoré sa smie len pozerať, ale nesmie ich chytať.


Deťom vstup zakázaný?

62649

Pri všetkých zákazoch je dobré dieťaťu vysvetliť dôvod. Treba však pritom pamätať aj na to, že niektorým veciam nemôže rozumieť, pretože nemá s nimi skúsenosť. Keď poviete batoľaťu, že niečo nesmie chytať lebo „páli“, ťažko vám porozumie, ak nemá skúsenosť s ničím horúcim. Ale ak mu dáte šálku, ktorá síce nie je nebezpečne horúca, ale je taká teplá, že mu nebude príjemné sa jej dotýkať, a poviete mu, že páli, overí si všetko, čo potrebuje vedieť bez toho, že by riskovalo popálenie. A ručím vám za to, že sa už nedotkne ničoho, o čom poviete, že páli. Ako sme už povedali – aj celkom malé deti sú inteligentné a chápavé, len majú menej skúseností.





Detská ohrádka dokáže vašu ratolesť chrániť niekoľko týždňov, možno niekoľko mesiacov, zamknuté zásuvky udržia detské prstíky v bezpečí možno niekoľko mesiacov, ale to, čo by malo vaše dieťa chrániť po celý život, je jeho rozum a skúsenosti.


Deťom vstup zakázaný?

62651

Nebezpeční pomocníci?

Hoci domáce spotrebiče by človek na prvý pohľad považoval za to najnebezpečnejšie, čo v kuchyni je, paradoxne môžu patriť k tomu najbezpečnejšiemu v dome. Dôvod je celkom jednoduchý: pretože výrobcovia sú si potenciálnej nebezpečnosti svojich produktov vedomí, venujú značnú energiu zlepšeniu ich bezpečnosti. A to nielen tomu, aby spotrebiče neboli nebezpečné pre deti, ale aj tomu, aby deti nepredstavovali nebezpečenstvo pre spotrebiče (v druhom prípade síce väčšinou nehrozia ujmy na zdraví, zato finančné ujmy môžu byť značné).


Deťom vstup zakázaný?

62659

Najjednoduchším spôsobom ochrany sú mechanické poistky či kolíčky. Nájdete ich napríklad na dvierkach sporákov a samostatných rúr (napríklad značky Electrolux a spotrebiče, ktoré nájdete v kuchyniach IKEA) – bez toho, aby ste poistku nadvihli, dvierka sa vám nepodarí otvoriť. Malí lapaji sú však veľmi šikovní, takže pozor na to, aby sa tento trik nenaučili. Na vlastné oči som videla ani nie dvojročného chlapčeka, ktorý pomocou kľúčika zručne povyťahoval všetky detské poistky z elektrických zásuviek, keď si myslel, že sa mama nedíva. Takže – nikdy nepodceňujte šikovnosť a dôvtip svojich detí. Majú oči všade a niekedy im stačí celkom krátka ukážka. Dvierka iných rúr (napríklad značky Whirlpool) majú špeciálny záves, pri ktorom treba na začiatku prekonať odpor väčšou silou, čo malé deti nezvládnu. Jednoduchou ochranou môže byť v prípade rúr aj umiestnenie „do komína“, teda vo výške pracovnej dosky. Pre dieťa tak vôbec nebude ľahké so spotrebičom manipulovať. (I keď deti veľmi rady prekonávajú aj tie najťažšie prekážky.)


Deťom vstup zakázaný?

62656

Mechanicky sa dajú zablokovať aj dvierka na práčke – po vysunutí kolíčka sa nedajú zavrieť, takže v bubne neskončí ani biela blúzka s červenými ponožkami, ani mačka bez prístupu vzduchu. Manipulácia s touto poistkou je pomerne náročná na zručnosť a vyžaduje si použitie na to určeného nástroja, takže sa dá predpokladať, že dieťa, ktoré zvládne takúto poistku odblokovať, už dávno pochopilo, čo do práčky nepatrí a aké dôsledky by mohli mať nerozumné pokusy s mačkami a pestrofarebnou bielizňou. Pri práčkach norma určuje, že dvierka musia byť pri odstreďovaní zablokované. Výrobcovia však idú väčšinou až za normou stanovené podmienky a dvierka ich práčok sa nedajú otvoriť počas celého pracieho cyklu (napríklad práčky Whirlpool). Pri ďalšom spotrebiči, ktorý pracuje s vodou, a teda aj s potenciálnym nebezpečenstvom malej domácej potopy – pri umývačkách riadu, spočíva ochrana v tom, že po otvorení dvierok sa spotrebič automaticky vypne a prívod vody sa zastaví.


Deťom vstup zakázaný?

62658

Pri mnohých rúrach je už samozrejmosťou viacvrstvové sklo (trojité alebo štvorité), vďaka čomu teplota na vonkajšom povrchu nepresiahne 60 °C. Elektronické modely rúr, mikrovlnných rúr, varných dosiek, ale aj chladničiek a práčok majú možnosť zablokovať – „zamknúť“ tlačidlá tak, že spotrebič sa nedá bez odblokovania zapnúť ani preprogramovať. Na zablokovanie a odblokovanie treba istý čas podržať tlačidlo alebo kombináciu tlačidiel. Udržať prštek viac ako päť sekúnd pritlačený na jednom mieste je totiž pre malé deti veľmi náročná, ak nie celkom nezvládnuteľná úloha. Jednoduchá logika hovorí, ako tento spôsob ochráni malých nezbedníkov, ktorí prstíkmi hmatkajú po varnom paneli s dotykovým ovládaním, ale „zamykanie“ môže byť praktické aj pri chladničkách a mrazničkách – ak by dieťa nastavilo namiesto navolených mínusových teplôt nulu. Kým by ste na jeho voľnočasovú aktivitu prišli, mali by ste zrejme v kuchyni poriadnu mláku a mrazničku plnú znehodnotených potravín. Inteligentné spotrebiče takisto nezačnú fungovať pri navolení nezmyselných údajov. Napríklad na mikrovlnke si môže dieťa navoliť program tepelnej úpravy, ale nepodarí sa mu ju zapnúť, ak do nej predtým nič nevložilo. Pre väčšie deti však môže byť mikrovlnná rúra tým najbezpečnejším spôsobom, ako si samy môžu prihriať večeru či kakao. Veľmi jednoducho sa na nej totiž naprogramuje taký ohrev, aby mal pokrm správnu teplotu, a ak sa používa vhodný riad, popáleniny nehrozia.






Príklady bezpečnostných prvkov domácich spotrebičov Electrolux


Detská poistka proti otvoreniu dvierok



  • zakomponovaná na sporákoch a samostatných rúrach


  • mechanická poistka na dvierkach


  • pri nadvihnutí poistky možno dvierka otvoriť, inak ostávajú zablokované

Zablokovanie zmeny nastavenia



  • zakomponované na zabudovateľných rúrach


  • umožňuje zablokovať zmenu nastavenia, a tak dieťa nemôže zmeniť nič, čo predtým zvolil rodič

Viacvrstvové sklá rúr a sporákov (3 alebo 4 vrstvy)



  • zabezpečujú zníženie vonkajšej teploty dvierok sporáka alebo rúry


  • eliminujú možnosť popálenia sa dieťaťa

Detská poistka proti zabuchnutiu dvierok



  • zakomponovaná na väčšine spredu plnených práčok


  • umiestnená na dvierkach z vnútornej strany, obdoba poistky na zadných dverách auta – ak sa ňou otočí, dvierka sa nedajú zavrieť


  • vynaliezavé dieťa tak neskončí zabuchnuté v práčke

Prerušenie prevádzky



  • umývačky, mikrovlnky prerušia program, keď sa náhodou otvoria dvierka


  • varné kanvice majú ochranu proti spusteniu naprázdno

Ako mama dvoch chlapcov, ktorí (ak nepočítam oškreté kolienka) bez ujmy na zdraví prežili prvé roky svojho života, môžem len konštatovať, že snaha udržať dieťa mimo kuchyne alebo zabrániť jeho kontaktu s potenciálnym nebezpečenstvom nemá zmysel. Oveľa užitočnejšie je naučiť ho nebezpečenstvo poznať a vyhnúť sa mu.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: bezpečnosť kuchyňa
Zdieľať článok

Diskusia