Fešanda, ktorá veľa znesie

06. 09. 2005
Zdieľať

Mala by byť pekná, ale aj veľa vydržať, nemalo by ju odpísať červené víno ani hrubšie zaobchádzanie a najlepšie by bolo, keby ju veľmi nerozhádzalo ani priloženie horúceho hrnca či náhodné pošimranie nožom... Samozrejme, reč nie je o ideálnej partnerke, ale o ideálnej pracovnej doske do kuchyne. Takže aké pracovné dosky ponúka náš trh, čo od nich možno očakávať a ktorá bude tou pravou pre vás?

Základom našej spokojnosti a dlhého pobytu pracovnej dosky v našej kuchyni je správna voľba materiálu – podľa našich zvyklostí a intenzity kuchynských prác – a tiež jej správne používanie a vhodná údržba.

Drevo


Fešanda, ktorá veľa znesie

29027

Začnem od materiálu, ktorý sa na pracovné plochy v kuchyni využíval asi odjakživa, pretože z prírodných materiálov je na túto funkciu zrejme najvhodnejší a zároveň najdostupnejší. Drevo má však okrem neodškriepiteľných predností aj svoje nedostatky a tak ho dnes vo veľkej miere nahrádzajú materiály, ktoré „nerastú na stromoch“. Veľkou devízou dreva je jeho vzhľad, ktorému sa podľa mnohých nič nevyrovná. Na pracovné dosky sa najčastejšie používa buková škárovka – doska zlepená z malých hranolčekov. Bukové drevo je dostatočne tvrdé a neostanú na ňom stopy vždy, keď mu uštedríte tvrdšiu ranu, lepenie z kúskov zas eliminuje jednu z nepríjemných, ale typických vlastností dreva – skrúcanie (zmenu tvaru vplyvom zmeny vlhkosti vzduchu). Drevené pracovné dosky sa napúšťajú špeciálnym olejom, ktorý nedovolí, aby doň vsiakli tekutiny a mastnota z potravín. Táto ochrana však nie je stopercentná. Najmä agresívnejšie látky preto netreba na doske nechávať pridlho a znečistené miesta je dobré čím skôr utrieť. Túto požiadavku iste nie všetci považujú za nevýhodu. Pre niektorých je čistota naozaj polovica ich života a pri kuchynských prácach okolo seba automaticky upratujú všetky znečistené plochy. Ochranné napustenie dreva treba pravidelne obnovovať, čo sa zvyčajne spája aj s prebrúsením povrchu. Takáto údržba vdýchne pracovnej doske novú mladosť a na dostatočne hrubom materiáli ju možno zopakovať niekoľkokrát.


Fešanda, ktorá veľa znesie

29028

Drevo je príjemné nielen na pohľad, ale aj na dotyk a je tiež mimoriadne milosrdné k čepeliam nožov. Pracovnej doske však priveľmi nepridá na kráse (ani vôni), ak budete krájať priamo na nej. Ak vás to predsa len zvádza k takémuto správaniu, stojí možno za úvahu namiesto celodrevenej pracovnej dosky vložiť do pracovnej plochy z iného materiálu iba menšiu drevenú časť (so šírkou 45 až 60 cm) určenú na krájanie. Drevo je totiž chúlostivý materiál a jeho údržba je pomerne náročná. Ak sa však opotrebuje relatívne malá krájacia časť, dá sa jednoducho vybrať, poškodený povrch sa zbrúsi, ošetrí a vloží späť na svoje miesto v pracovnej doske.

Kameň


Fešanda, ktorá veľa znesie

29031

Kameň je druhou možnosťou pre vyznávačov prírodných materiálov. I keď je neporovnateľne tvrdší a odolnejší než drevo, dovolím si tvrdiť, že je rovnako kontroverzný. Kameň skvelo odoláva vysokým teplotám, takže podložky pod horúce hrnce zrejme nebudete potrebovať. Jeho tvrdosť je však kombinovaná s krehkosťou, a tak sa dopad ťažkého tupého predmetu môže skončiť škaredou puklinou. Ani s nasiakavosťou kamenného povrchu to nie je vždy také ružové, ako by sa mohlo zdať. Napríklad vápence (medzi ktoré patria aj obľúbené mramory) majú povrch pomerne pórovitý, a teda aj nasiakavý, preto ak naň necháte pôsobiť napríklad ovocné farbivá, môže ostať miestami ružovejší, než by sa vám páčilo. Stačí zabudnúť na krúžky, ktoré zostali po fľaši červeného, alebo hneď neutrieť pozostatky po príprave ovocného olovrantu pre vaše bábätko. Pri väčšej pracovnej ploche z prírodného kameňa môže byť komplikáciou aj jej veľká hmotnosť, takže pod ňu bude potrebná solídna konštrukcia. Kameň sa čistí pomerne jednoducho a pri väčšine kuchynských prác postačí bežný saponát. Ani v prípade „zažranej“ špiny sa však neodporúča použiť agresívne čistidlá na báze kyselín, ktoré by kamenný povrch mohli rozleptať. Aj keď tvrdý povrch môže zvádzať ku krájaniu priamo na doske, tieto praktiky priveľmi neodporúčam. Kamennej doske tým síce neublížite, ale milovníci kvalitných nožov horko zaplačú už len pri predstave, ako na nej škrípe lesklé ostrie. Ako keď padne kosa na kameň. Ak vám napriek všetkému imponuje chladná elegancia kameňa, budete mu musieť podriadiť všetko ostatné. Vzhľad kameňa je väčšinou natoľko výrazný a silný, že ho nemožno skombinovať s čímkoľvek – takýto luxusný materiál potrebuje okolo seba luxusný interiér. Posledným klincom do rakvy tejto alternatívy bude preto pre mnohých cena. A to nielen cena samotnej dosky, ale aj cena celého imidžu s ňou spojeného.

Keramika


Fešanda, ktorá veľa znesie

29033

I keď pracovná plocha vyskladaná z keramických obkladačiek bola svojho času veľkým hitom domácich majstrov z celého socialistického Československa, dnes už nie je ani zďaleka taká populárna. Táto veľmi pôvabná alternatíva s typickým vidieckym čarom má totiž isté medzery vo funkčnosti. I keď keramika ako kuchynský materiál takmer nemá chybu (okrem pomernej krehkosti) – jej povrch je tvrdý, bez pórov, odolný proti poškriabaniu aj chemikáliám a ľahko sa udržuje v čistote – medzi obkladačkami sú medzery, ktoré sa vypĺňajú škárovacou hmotou a tá nemá ani zďaleka také ideálne vlastnosti. Tento materiál je beznádejne nasiakavý a tak vstrebá všetky farby aj pachy, ktoré sa ocitnú na jeho povrchu. S čistením sa v tomto prípade vôbec netreba namáhať. Škárovačka sa totiž vyčistiť nedá a tak by bola akákoľvek snaha zbytočným mrhaním energiou. Jediným spôsobom dôkladného vyčistenia je celú pracovnú plochu preškárovať. Okrem toho si iba môžete dávať pozor, aby ste takúto pravidelnú údržbu nemuseli robiť príliš často.

Antikoro


Fešanda, ktorá veľa znesie

29034

Antikoro (teda nehrdzavejúca chrómniklová oceľ, ktorá sa často nesprávne označuje českým výrazom nerez) sa pre svoj bezpórový povrch a z toho vyplývajúce výborné hygienické vlastnosti využíva v kuchyni pomerne často a na rôzne účely. I keď sa v katalógoch dajú nájsť aj chladne elegantné kuchyne s rozľahlými pracovnými doskami z antikora, je to záležitosť skôr imidžová než praktická. Márnivá žena vo mne je nadšená nádherou tohto elegantného lesklého šperku, poriadna gazdiná zas zhrozená jeho chúlostivosťou, pretože si vie živo predstaviť vždy znovu a znovu sa objavujúce stopy po detských prstíkoch, neodstrániteľné ryhy sledujúce krúživý pohyb pri ich odstraňovaní a fliačiky vodného kameňa, ktoré presne prezrádzajú rozloženie kvapiek po poslednom (alebo aj predposlednom a predpredposlednom) umývaní riadu. Záleží teda na tom, ako veľmi trváte na pôvodnom vzhľade antikora, ako veľmi na ňom budete pracovať a kto a ako často ho bude čistiť, leštiť a utierať dosucha. Aby som však bola spravodlivá, musím okrem nevýhod spomenúť aj výhody, ktoré antikoro v kuchyni neodškriepiteľne má. Najväčším plusom je, že je to hygienický materiál s bezpórovým povrchom, ktorému neublížia organické farbivá ani chemikálie. Ďalšími prednosťami sú jednoduché tvarovanie a priaznivá cena. V menších kuchyniach sa pomerne často využíva praktický, priestorovo úsporný antikorový blok bez škár a spojov, v rámci ktorého sú vytvarované aj drez a varná platňa. Pri väčších kuchynských linkách sa podobný antikorový modul s varnou doskou alebo drezom (alebo oboma) zvykne využívať ako vložená časť, na ktorú nadväzuje pracovná doska z iného materiálu.

Laminovaná drevotrieska


Fešanda, ktorá veľa znesie

29037

Dosky s drevotrieskovým základom a povrchom upraveným tvrdenou laminátovou fóliou sú materiálom, ktorý sa na kuchynské pracovné plochy používa asi najčastejšie. Logickým dôvodom je výhodná cena skombinovaná s dobrými vlastnosťami. Pre vlastnosti takejto pracovnej dosky je určujúca povrchová úprava, teda laminát, ktorý vďaka svojej tvrdosti celkom slušne vzdoruje abrazívnemu opotrebeniu a odoláva aj vysokým teplotám (podľa výrobcu laminotrieskové dosky odolajú teplotám do 180 °C, obchodníci však pre istotu neodporúčajú klásť horúce predmety priamo z varnej dosky na pracovnú dosku – na to by mali slúžiť podložky). Laminátová fólia môže napodobňovať vzhľad dreva či kameňa, ale môže byť aj jednofarebná alebo mať abstraktnú štruktúru. Vo väčšine prípadov nebývajú problémy s farebnou stálosťou týchto materiálov, no vyskytnú sa aj výnimky, takže sa oplatí siahnuť po overenej značke u seriózneho obchodníka. Tvrdená laminátová fólia je pórovitý materiál, preto ju môžu poškodiť napríklad prírodné farbivá. Ak mláčku ovocnej šťavy neutriete okamžite, ale ju necháte na doske postáť, farbivo sa natrvalo usadí v mikropóroch. Aj agresívne chemikálie sa môžu cez tieto drobné otvory dostať do povrchovej vrstvy fólie, ktorú pri opakovanom čistení postupne viac a viac narúšajú, až otvoria cestu aj pre menej agresívne tekutiny. Na čistenie sa odporúča používať bežné saponáty, nikdy nie agresívne čistidlá, určené napríklad na keramiku, ani abrazívne prostriedky. Aj keď je laminát tvrdený, predsa len nie je nezničiteľný, a tak by nebolo rozumné napríklad krájať priamo na takejto pracovnej doske. Najväčším nepriateľom drevotriesky je totiž voda, a ak sa naruší (napríklad nožom) povrchová vrstva, ktorá chráni málo odolný základ, do drevotriesky sa dostane vlhkosť a materiál napučí. Tým je pracovná doska definitívne a nenávratne odpísaná a neostáva iné, ako ju vymeniť.


Umelý kameň


Fešanda, ktorá veľa znesie

29039

Kompozitné materiály na báze prírodného kameňa, z ktorých sa okrem iného vyrábajú aj veľmi kvalitné kuchynské pracovné dosky, sú v ponuke pod rôznymi obchodnými názvami, z ktorých spomenieme aspoň Corian alebo Hi-Macs, v nemecky hovoriacich krajinách sa používa výraz Mineralstoff. Tieto materiály sa síce líšia názvami, ale ich vlastnosti a podstata sú veľmi podobné. Sú to zmesi jemne mletej horniny (používa sa kremeň, granit, bauxit atď.) a spojivá, najmä syntetická živica. Súčasťou tohto typu materiálov sú, samozrejme, aj farbivá a ďalšie látky, ktoré im dodávajú farebnú rozmanitosť (Corian ponúka viac než 100 dezénov, Hi-Macs 80 farebných dezénov) a vzhľad typický pre konkrétnu značku. Umelý kameň je homogénny bezpórový, a teda nenasiakavý materiál, ktorý možno jednoducho formovať, opracúvať a spájať do akokoľvek veľkých a tvarovaných plôch bez toho, aby boli spoje viditeľné. Z bezpórovosti pramení viacero jeho vlastností užitočných v kuchyni – okrem toho, že skvele odoláva všetkým nečistotám vrátane organických farbív a bežných chemikálií používaných v domácnosti, je aj antibakteriálny a ľahko sa udržiava v čistote (stačí obyčajná voda). Vďaka bezpórovému povrchu tento materiál spĺňa aj tie najvyššie hygienické kritériá, podobne ako antikoro. Z fyzikálnych vlastností pri pracovnej doske určite oceníte aj vysokú tvrdosť či odolnosť proti vysokým teplotám a oteru. Pri troche „snahy“ síce možno umelý kameň poškriabať (jeho tvrdosť by sa dala prirovnať k tvrdému drevu, takže tiež nevydrží všetko), ale výhodou je možnosť nápravy škody – prípadný škrabanec sa dá prebrúsiť a vyleštiť tak, že ho nebude vidieť.

Výber materiálu na pracovnú dosku je vždy kompromisom medzi finančnými možnosťami a požiadavkami na funkčnosť a vzhľad. To, ako vám bude slúžiť, však závisí nielen od jej materiálu, ale aj od toho, ako ju budete používať a udržiavať.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: feš kuchyňa pracovná doska
Zdieľať článok

Diskusia