Zdroj: Radek Úleha

Úžasná premena retro kuchyne! Ikonická linka sa majiteľke už rozpadala, novú získala lacno a bez starostí

20. 06. 2024
Zdieľať

V moci architektov je navrhnúť nielen celý dizajn interiéru, ale aj individuálne jednu jeho časť. Majiteľka bytu v pražských Dejviciach sa rozhodla len pre obnovu kuchyne. Priestor s rozlohou 12 metrov štvorcových tak opäť mohol získať žiadanú funkčnosť a estetickú hodnotu. O zariadenie celého projektu od návrhu po realizáciu sa postarali MENU architekti.

Atmosféra bytového domu z 30. rokov minulého storočia je ľahko rozpoznateľná aj v samostatnej kuchyni. Miestnosť sa končí presklenou zimnou záhradou so skrytou špajzou. Orientácia kuchyne na juhozápad v nej navyše badateľne spríjemňuje pobyt.

Elegantná kuchyňa s otvorenými policami a minimalistickým dizajnom.

Kuchyňa sa dispozične nezmenila. Aj po rekonštrukcii stále ústí do zimnej záhrady so skrytou špajzou. Zdroj: Radek Úleha

Ikonický kúsok už doslúžil

Pôvodná linka, umiestnená po pravej strane obdĺžnikovej dispozície, zažila ešte časy minulého storočia. Mnohí si ju dokonca môžu pamätať i z vlastných kuchýň. Carmen, od 70. rokov najpopulárnejšia kuchyňa v Československu, je v mnohých domácnostiach totiž stále prítomná. Hoci jej najikonickejšia variácia mala žiarivočervenú farbu, vyrábala sa vo viacerých odtieňoch. Tá v pražskom byte s dvierkami v svetlej farbe sa však už rozpadávala a zatekalo do nej. Pre svoj zlý stav už jednoducho doslúžila.

Detail starej kuchynskej linky s ružovým obkladom a spotrebičmi.

Kuchynskú linku Carmen poznali v 70. rokoch v Československu snáď všetci. Dodnes by sme ju našli ešte v mnohých kuchyniach. Zdroj: Radek Úleha

Malé i veľké zmeny

Po obnove ju teda nahradila nová linka v svetlomodrom matnom odtieni. Vzhľadom na rozvody a priestorové i finančné možnosti zaujala to isté miesto na pravej strane kuchyne. Objemovo nadviazala na svoju predchodkyňu. Je subtílna a organizačne i farebne vkusne usporiadaná.

Prečítajte si tiež
Obnovujú socialistický nábytok: Niekomu sa staré kúsky nepáčia, lebo im pripomínajú minulosť. A potom ľutujú, čo všetko vyhodili

Kuchynskú linku po novom tvorí len dolná časť, ktorej súčasťou sú i zabudované spotrebiče. Na ľavom konci sa zámerne postupne zužuje, aby lícovala s hranou presklenej plochy zimnej záhrady. Horná časť pozostáva z dvoch radov dlhých otvorených políc, ukotvených do tehlovej steny.

Moderná kuchyňa so svetlomodrými skrinkami a otvorenými policami.

Nová linka stojí na mieste predošlej. Na rozdiel od nej má však len spodné skrinky. Horné nahradili otvorené police. Zdroj: Radek Úleha

Sila v detailoch

Pracovná doska je z nesmrteľného kompaktu v rovnakom odtieni ako linka, vďaka čomu pôsobí ako premyslený jednoliaty celok. Cenovo dostupný digestor prekryli kovolaminátom, aby jeho nevyhovujúci vzhľad vizuálne potlačili.

Prečítajte si tiež
Keď kuchynskú linku zničila vlhkosť, majiteľka sa chopila šance. Tmavý kút premenila na útulné miesto so šarmom vidieka

Chladnička získala osobitné miesto vľavo hneď pri vstupe do kuchyne. Jedálenský stôl s obdĺžnikovou doskou z OSB materiálu a kovovými podnožami je, zdá sa, vyrobený svojpomocne na mieru. Pri zariaďovaní zostal zachovaný spolu s červenými retro stoličkami.

Nekvalitnú keramickú dlažbu s kosoštvorcovým vzorom nahradila trojvrstvová dubová podlaha, ktorá kuchyňu sympaticky skultivovala a zútulnila. Podčiarkla jej omladený výraz.

Moderná kuchyňa s jedálenským stolom a množstvom rastlín.

Kosoštvrorcovú dlažbu nahradila príjemná drevená podlaha. Zdroj: Radek Úleha

Lacná, jednoduchá, trocha farebná

Antracitová závesná lampa v minimalistickom dizajne ponúka jednu z možností, ako kuchyňu umelo osvetliť. Funkciu hlavného svietidla má nenápadná biela okrúhla lampa, pripevnená v strede na strope. Plochu linky štandardne kvalitne osvetľujú LED pásiky po celej jej dĺžke.

Prečítajte si tiež
15 izbových rastlín vhodných aj do kuchyne: Sú nenáročné a miestnosť krásne rozžiaria

V kuchyni zostala približne desiatka izbových rastlín rôzneho druhu a veľkostí, ktorá plní rolu klasického doplnku. Časť z nich sa nachádza aj v zimnej záhrade, ktorá prešla súbežnou rekonštrukciou. Drevený obklad pod oknami nahradil biely náter, vďaka čomu pôsobí i samotná kuchyňa opticky väčšia.

Architektom sa podarilo odstrániť kolážový charakter miesta, ktorý sa rokmi samovoľne vyvíjal. Pri tvorbe návrhu sa držali zadania i stanoveného rozpočtu. „Lacná, nie punková, trocha farebná. Nová kuchyňa je predovšetkým jednoduchá a ľahko udržiavateľná”, hodnotia stav po premene.

Stará kuchyňa s bielymi skrinkami a kuchynskými nástrojmi.

Kuchyňa nebola od svojho vzniku rekonštruovaná, pokiaľ nerátame kolážové zmeny, ktoré pribudli počas rokov fungovania. Zdroj: Radek Úleha

Premena kuchyne v Dejviciach

Ateliér: MENU architekti
Autori: Pavel Mahdal, Anna Mahdalová, Adam Bujok
Lokalita:
Dejvice, Praha, Česká republika
Plocha: 12 m2
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto:
Radek Úlehla

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa na mieru kuchynský nábytok rekonštrukcia kuchyne
Zdieľať článok
Rekonštrukcia elektroinštalácie je pre mnohých strašiakom. Poradíme vám, ako sa z toho nezblázniť!Urob si sám

Rekonštrukcia elektroinštalácie je pre mnohých strašiakom. Poradíme vám, ako sa z toho nezblázniť!

Na rez týchto 10 okrasných rastlín už dlho nečakajte! Poradíme, ako ich správne zrezaťZáhrada

Na rez týchto 10 okrasných rastlín už dlho nečakajte! Poradíme, ako ich správne zrezať

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Medvedí cesnak po celý rok: Nakladajte puky, fermentujte listy a uchovajte si jeho zdravú chuťZáhrada

Medvedí cesnak po celý rok: Nakladajte puky, fermentujte listy a uchovajte si jeho zdravú chuť

Diskusia