Zdroj: istock.com

Neviete, ako sa zbaviť múch v byte? Vyskúšajte vodný trik a ďalšie finty!

26. 08. 2021
Zdieľať

Otvorené okná či balkónové dvere znamenajú aj nechcené muchy v našich domácnostiach. Ako sa ich zbaviť bez toho, aby sme ich museli naháňať mucholapkou? Aj na to existuje niekoľko jednoduchých, no účinných trikov. Stačia arómy, prírodné oleje, ale pomôcť môže aj obyčajná voda!

Základným spôsobom, ako sa zbaviť múch, je postarať sa o to, aby bol náš domov čistý a bez akýchkoľvek voľne položených sladkostí, nedojedených mäsových výrobkov a iných zvyškov jedál. Znamená to pravidelné utieranie povrchov a vyprázdňovanie koša. Ak vás napriek tomu tieto potvorky otravujú, vyskúšajte niektorý z týchto trikov.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Vodný trik proti muchám

Určite poznáte spôsoby, ako kedysi starí rodičia odstrašovali vtáky zo záhrad. Umiestňovali rôznych strašiakov, nastrihaný igelit či alobal. Ako sa dajú však odstrašiť muchy ešte skôr, ako vletia do vášho interiéru Transparentné uzatvárateľné vrecúško naplňte zhruba do polovice vodou a pridajte päť alebo šesť lesklých mincí, vytlačte prebytočný vzduch a vrecko zatvorte. Vrecko zaveste na okno či na balkón. Budete prekvapení ako zaberá!

Mucha pri skle

Zdroj: iStock

Ako to vlastne funguje? Muchy majú zložené videnie, to znamená, že vnímajú veci úplne inak ako my. V dôsledku toho sa malé vrecko vody objaví v očiach muchy viacnásobne a vzhľadom na to, že vodu nemajú príliš v obľube, funguje to ako okamžitý odstrašujúci prostriedok. Mince s vodou odrážajú množstvo dúhových farieb, ktoré sú pre oči muchy nevítané.

Prečítajte si tiež
Vyrobte si domáce kvetinové sviečky

Aké arómy odpudzujú muchy?

Existujú rôzne prírodné arómy, ktoré dokážu muchy odradiť skôr, ako vniknú do interiéru. Ktoré fungujú najlepšie?

Esenciálne oleje – Čokoľvek, čo obsahuje éterické oleje, ako je citrónová tráva alebo mäta pieporná, udrží muchy „na uzde“. Sú to silné prírodné vône, ktoré ich okamžite odradia od vstupu do vášho domu. Existuje mnoho domácich sprejov a parfumov, ktoré obsahujú éterické oleje, stačí aj olej naniesť na vatu a umiestniť blízko okna.

Mucha na obruse

Zdroj: iStock

Škorica – Muchy nenávidia vôňu škorice. Sprej s vôňou škorice (alebo škorica v miske na okne) určite zafungujú. Zapálenie škoricových sviečok je tiež skvelým spôsobom, ako sa zbaviť múch. Ešte lepšou kombináciou je miska s vodkou a v nej vysypaná škorica.

Prečítajte si tiež
Pozor na roztoče v domácnosti! Viete, ako sa ich úspešne zbaviť?

Jablčný ocot proti muchám v byte

Počuli ste už o tom, ako sa zbavíte múch v interiéri pomocou octu? Jablčný ocot v sebe skrýva mnoho schopností. Jednou z nich je, že funguje ako výborná pasca na muchy: naplňte nádobu do polovice jablčným octom, pridajte pár kvapiek prípravku na umývanie riadu a na nádobu nasaďte papierový lievik. Vôňa kvaseného jablka pritiahne muchy, vypijú roztok a zostanú uväznené v nádobe.

Mucha na sieťke

Zdroj: iStock

Stále priveľa múch?

Ak máte doma priveľa múch a zdá sa, že neprichádzajú zvonku, problém bude väčší. Pravdepodobne to znamená, že niekde doma máte nakladené vajíčka a muchy sa vám liahnu priamo v interiéri. Medzi najbežnejšie oblasti zamorené muchami patria garáže a podkrovia. Pamätajte na to, že muchy priťahujú nielen sladké látky, ale aj hnijúce mäso.

Mŕtve muchy na zemi

Zdroj: iStock

Ďalším dôvodom, prečo muchy vyhľadávajú ľudské príbytky, je teplo. Udržiavajte domov čistý, kontrolujte škáry, kadiaľ by mohli prejsť, a opravte ich čo najskôr. Dajte si namontovať sieťky aspoň na strategické miesta – na slnečnú stranu domu. Skontrolujte a vyčistite všetky skrine a police, kde máte uložené potraviny, rovnako aj odpadkový kôš.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: domácnosť Praktické rady škodce smetný kôš
Zdieľať článok

Diskusia