Materiály kuchynských pracovných plôch

16. 02. 2006
Zdieľať

Popri klasických materiáloch - drevených, laminovaných a dyhovaných dosiek - sa v ostatnom čase do kuchýň nasťahovala tzv. hi-tec elegancia. Na to, aby sme sa pri výbere zariadenia kuchyne vedeli správne rozhodnúť, musíme byť aspoň trochu informovaní. V kuchynských nábytkárskych programoch sa totiž novinky objavujú vo veľmi svižnom tempe a ponuka na trhu je dnes taká široká, že orientovať sa v nej nie je ľahké.

Mramor, žula, kameň


Materiály kuchynských pracovných plôch

31434

Vo všeobecnosti je kameň veľmi odolný proti mechanickému poškodeniu, tvrdý, ale aj ťažký, krehký a studený. Kamenné dosky sú aj pomerne cenovo náročné. Rozličné druhy mramoru sú na pohľad zaujímavé svojou farebnosťou, štruktúrou a kresbou (žilkovaním). Veľmi citlivé sú však na bežné kyseliny, ako sú napríklad víno a citrónová šťava. Žula je praktickejšia. Je oveľa odolnejšia proti kyselinám, poškriabaniu a vysokým teplotám.

Laminované pracovné dosky

Sú to drevovláknité dosky s nalisovaným povrchom z odolnej plastovej fólie. Patria medzi najbežnejšie a cenovo najprístupnejšie. Dlhodobo odolávajú teplote asi 150 °C, krátkodobo až 200 °C. Sú odolné proti poškriabaniu v bežnej prevádzke, ich povrch však nie je dosť tvrdý na to, aby sa na nich dalo aj krájať. Pretože znesú vysoké zaťaženie, ale nie sú náročné na údržbu, odporúčame ich najmä praktickým gazdinkám.

Lamelové drevo


Materiály kuchynských pracovných plôch

31433

Takáto pracovná doska je zlepená a zlisovaná z jednotlivých drevených lamiel. Jej povrch je vyhladený a ošetrený prírodnými olejmi, ktoré zvýrazňujú prirodzenú štruktúru dreva. Avšak takáto prírodná pracovná plocha si vyžaduje v bežnej prevádzke šetrné zaobchádzanie.

Masívne drevo

Patrí medzi najkrajšie materiály, ale je citlivé na vysoké teploty a vlhkosť, takže sa neodporúča používať ho v blízkosti varného a umývacieho centra. Farebné zmeny dreva spôsobené svetlom nie sú výrobnými chybami, ale dôkazom toho, že ide o prírodný produkt.

Drevo je síce na pohľad veľmi pekné a príjemne teplé, ale na pracovnú dosku nie je veľmi vhodné. Jeho životnosť pri extrémnom namáhaní, akému je vystavená pracovná doska kuchynskej linky, je veľmi krátka. Nie je odolné proti žiaru ani poškriabaniu a okrem toho sa v ňom veľmi dobre darí baktériám (najmä ak je vlhké).

Ušľachtilá oceľ – antikoro

Tieto pracovné plochy majú technický vzhľad a považujú sa za profesionálne. Ušľachtilá oceľ je takmer nezničiteľný, veľmi hygienický a ľahko čistiteľný materiál, ale nie je odolná proti poškriabaniu. Jemné škrabance treba vnímať tak, že materiál časom mení svoj vzhľad, ale zachováva si funkčné vlastnosti.

Umelý kameň


Materiály kuchynských pracovných plôch

31437

Rôzne firmy ho vyrábajú pod rozličnými názvami. Jedným z najzaujímavejších umelých kameňov je corian, ktorý pred štyridsiatimi rokmi vyvinul svetoznámy chemický koncern Du Pont na báze plastovo-minerálnej zmesi. Je pevný ako kameň, odoláva vysokým teplotám, mechanickému aj chemickému poškodeniu, je homogénny, nenasiakavý, stálofarebný, antiseptický a zdravotne neškodný. Na rozdiel od kameňa sa správa ako tepelný izolant, preto je na dotyk príjemne teplý. Corian poskytuje voľnosť vo farebnom stvárnení kuchyne – vyrába sa vo viac ako sto farebných odtieňoch a štruktúrach. Dá sa veľmi dobre tvarovať za tepla. Vďaka neviditeľným spojom pôsobí celistvým dojmom, preto sa ľahko udržiava a jeho príjemný hladký povrch priam zvádza na pohladenie. Pre všetky tieto vlastnosti je corian obľúbený u návrhárov a výrobcov na celom svete.

Údržba a ošetrovanie

Laminátové plochy


Materiály kuchynských pracovných plôch

31435

Na ich čistenie nepoužívajte práškové čistiace prostriedky ani agresívne prostriedky, ktoré obsahujú napríklad chlór alebo acetón. V prípade potreby môžete použiť tekuté čističe, ktoré obsahujú alkohol (môžete ich ešte zriediť vodou). Ihneď po očistení povrch dobre utrite mäkkou handričkou.
Lakované povrchy
Lakované dvierka čistite veľmi opatrne, aby ste ich nepoškriabali. Môžete použiť prostriedky určené na sklo. Dvierka hneď utrite dosucha mäkkou handričkou. Pri prvých čisteniach sa na handričke môže objaviť slabé sfarbenie; sú to malé čiastočky prachu, ktoré zostali na povrchu po lakovaní. Nemali by ste však používať čistiace prostriedky obsahujúce acetón, amoniak ani nábytkové vosky.
Drevené povrchy
Na kuchynskom nábytku bývajú povrchy upravené zväčša špeciálnymi lakmi, ktoré chránia drevo proti vlhkosti a odpudzujú mastnotu, špinu a vodu. Preto by sa lak nemal poškriabať ani prísť do kontaktu s horúcimi predmetmi. Na čistenie sa môžu používať čistiace prostriedky na sklo, pri veľkom znečistení aj alkohol, ktorý však treba dobre zriediť vodou. Po vyčistení utrite povrch dosucha mäkkou handričkou. Nepoužívajte práškové čistiace prostriedky ani leštidlá či vosky, ktoré by mohli narušiť a zmatnieť povrch.


Materiály kuchynských pracovných plôch

31439

Mramor, žula, granit, kameň
Tieto materiály treba čistiť veľmi starostlivo – vodou na hubke či handričke. Do ich pórovitého povrchu tekutina rýchlo vsiakne a môžu na ňom vzniknúť fľaky. Čo najskôr treba odstrániť najmä víno, citrón, ocot a ovocné šťavy. Približne každé dva mesiace treba kamenné plochy ošetriť tekutým voskom alebo iným prostriedkom, ktorý odpudzuje vodu. Nesmú sa však používať oceľová vlna a práškové prostriedky na bielenie, ktoré obsahujú kyseliny.
Ušľachtilá oceľ – antikoro
Je to veľmi hygienický materiál, ktorý sa ľahko čistí vodou, ale treba ho hneď vysušiť mäkkou handričkou. Možno použiť všetky čistiace prostriedky určené na ušľachtilú oceľ. Satinované plochy sa odporúča čistiť v smere satinovania. Prípadné fľaky po vodnom kameni sa dajú vyčistiť horúcou vodou, zriedeným octom alebo bikarbonátom. Neodporúča sa používať práškové prostriedky, ktoré môžu oceľ poškriabať, ani handričky s kovovými vláknami, prostriedky obsahujúce chlór, kyselinu soľnú alebo bieliace prostriedky.
Umelý kameň (corian)
Jeho údržba je jednoduchá, čistí sa bežnými prostriedkami. Pri čistení je výhodou jeho hladký povrch bez škár a spojov. Praktické je aj to, že prípadné menšie poškodenia (napríklad ostrým predmetom alebo cigaretovým ohorkom) sa dajú odstrániť brúsnym papierom.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa materiál nove pracovná plocha
Zdieľať článok

Diskusia